Loading...
Braniborsko je region vinoucí se kolem Berlína. V podstatě kdykoli vytáhnete paty z Berlína, jste v Braniborsku, není úniku! Není ale třeba se tomuto regionu vyhýbat. Je tu krásně a určitě si po pár dnech strávených v Berlíně o to intenzivněji vychutnáte místní přírodu.
Německo v rámci zachování přírody a krajiny vyčlenilo na svém území 14 národních parků, 19 biosférických rezervací, 95 přírodních parků a tisíce přírodních rezervací. My se dnes podívám do tří přírodních parků a jedné biosférické rezervace.
Přírodní parky jsou podobně jako u nás chráněnými územími s nižším stupněm ochrany – měly by zůstat zachovány, ale slouží lidem. Naopak biosférické rezervace už mají přísnější opatření, často kontrolovanou sadbu a mohou být použity pro činnost člověka jen z 20%.
Na jaká místa se tedy v regionu severního Braniborska vydat?
Navštivte ostatky kláštera ze 13.století v malém městečku Lindow. Tato památka je plně přístupná teprve nově, neboť byla zrekonstruována teprve před třemi lety. Žily zde cisterciácké sestry. Malé město původně plné farmářů tu vzniklo právě díky klášteru.
Projděte se kolem jezera Wutzsee v těsné blízkosti a pokud vás přepadne hlad, vyřeší to oběd v příjemné místní restauraci Klosterblick. Kromě ruin kláštera je zde i starý hřbitov s nádhernými náhrobními kameny, ze kterých dýchá historie.
Lindow se nachází v zóně přírodního parku Stechlin-Ruppiner Land. Do Lindow se dostanete jednoduše vlakem z Berlína, cesta s jedním přestupem trvá pouhou hodinku.
Lychen je už, pravda, o něco větší město. Jeho poloha je ale opravdu unikátní – obklopují ho 3 jezera, každé z jedné strany! Ne nadarmo se tady dařilo tradičnímu německému průmyslu – přepravě dřeva. Místní lesy nabízely dostatek dřeva a vodní toky směřující do Berlína a Hamburku zase představovaly ideální plavební cestu. Dřevo se přepravovalo na raftech, což jsou v podstatě dřevěné vory. Přepravě se dařilo cca od roku 1720 až do r. 1975, kdy přestalo dřevo v místních lesích stačit. Místní podnikavci začali své rafty tedy nabízet pro turisty.
Pravda, trochu jim to trvalo, ale v roce 1997 vyjely první rafty vozící turisty. Dnes už je raftingový zážitek vyladěný do detailu – na raftu si můžete jen tak hovět při kávičce s domácím koláčem a pozorovat vodní ptáky na jezeře Oberpfuhlsee, nebo se dokonce přidat na večerní koncert, kdy s vámi kapela pluje pomaličku na raftu a vy si užíváte tónů hudby uprostřed jezera. Koncerty tu v létě pořádají každou středu.
Zajímá-li vás historie raftingu a vorů v regionu více, můžete ji objevovat v místním malém muzeu, kde vystavují spoustu rekvizit a celý vodní systém je zde přehledně znázorněný.Lychen a okolí se nacházejí v přírodním parku Uckermärkische Seen. Z Berlína se sem dostanete vlakem do města Fürstenberg/Havel, dále přímým autobusem do Lychenu
Brána do nebes. Tak se v doslovném překladu říká malé vesničce, která se proslavila především jako sídlo „Weichnachtsmana“. Něměcká obdoba Santa Klause či Dědy Mráze tady má své působiště a děti ho tu mohou kdykoli navštívit. Jen v zimě však mají šanci potkat se s ním tváří v tvář. Během jara, léta a podzimu si musí vystačit s místní vánoční poštou a vánočně laděnou místností se stromečkem. Nemyslete si, není to nic vyumělkovaného, tato tradice tady vznikla vlastně spontánně. Původně bylo tohle místo známé jen díky klášteru, který tu patřil mnichům v 16. století. 20. století bylo svědkem přeměny Himmelpfortu na dovolenkové místo pro pracovníky nedalekých továren. Ano, je tu krásné jezero a rekreace se jen nabízí!
Děti sem začaly posílat dopisy „Weihnachtsmannovi“ a po pár letech se dočkaly – v roce 1985 jim místní pracovnice pošty začala odpovídat. Dnes už má Děda Mráz v Německu více pošt, na které mu děti mohou psát. Tato v Himmelpfortu je však největší a každým rokem zde přijmou až 300 tisíc dopisů. I Himmelpfort se nachází v přírodním parku Uckermärkische Seen. Do Himmelpfortu se dostanete jedině autobusem z blízkého města Fürstenberg/Havel, které má přímé železniční spojení s Berlínem.
Jezero Werbellinsee je ideální k plavání a vodním aktivitám všeho druhu. Ze souše ale nejvíce krásu jezera Werbellinsee oceníte, dáte-li si oběd a kafíčko na břehu v krásné restauraci Café Wildau. Poté se už ale pojďte ochotně ztratit do místního lesa. Hned na kraji naleznete věž Askanierturm starou 130 let a stojící na místě bývalého slovanského zámku. Les, který věž obklopuje, se řadí mezi největší zalesněné plochy Německa. Jak to? Půda zde je totiž nevhodná pro zemědělství!
Místní les je především bukový a daří se tu tedy i divokým prasatům. Poblíž je oficiálně jeden z nejstarších nížinných bukových lesů na světě – daná oblast se nazývá Grumsin a již před dvaceti lety zde byly ukončeny veškeré lesnické práce a les se vyvíjí dále téměř bez zásahu člověka.
Pokud si chcete poslechnout více o vývoji místní krajiny, můžete se nechat lesem provést místním průvodcem Tobiasem, který dokonce i vystudoval lesní ekonomii. Werbellinsee se nachází v biosférické rezervaci Schorfheide-Chorin.
K jezeru Werbellinsee se dostanete pěšky např. z města Joachimsthal, které je spojené s Berlínem, stačí vám jen přestoupit v Eberswalde.
Chcete vidět, jak by mělo vypadat správné moderní muzeum? To ve městě Wandlitz je sice zasvěceno zemědělství, ale je natolik zábavné a interaktivní, že se žádný člen rodiny nemá šanci nudit. Přestože tu agrární muzeum stálo už od padesátých let, její moderní verze vyrostla teprve v r. 2013. V muzeu si prohlédnete exhibice všemožného nářadí z dob minulých, traktory, které samy ožívají, nebo i místní zvířata. Nelekněte se, až na vás vyskočí datel či jiný pták, vše je tu opravdu interaktivní! V muzeu se pořádají pravidelné akce a dokonce se můžete dostat i na koncert pořádaný mezi traktory.
V okolí je krásné jezero a poměrně velká část je také věnována osevu historických plodin, které jsou dnes už poměrně vzácné, stejné jako venkovnímu vyžití. Dětem (a dospělým!) se bude rozhodně líbit místní domek v koruně stromů. Pokud vám vyjde čas, kromě již zmíněného muzea za návštěvu stojí i místní výrobna ekologických jogurtů: Lobetaler Bio-Molkerei.
Přírodní park Barnim, ve kterém se Wandlitz nachází, zasahuje částečně i do Berlína. Doba ledová tu vytvořila neskutečně pestrý ráz krajiny, stojí tedy za to jej navštívit. Do Wandlitzu se dostanete pohodlně vlakem – z Berlína to trvá cca hodinu.
Přestože se zaměřujeme hlavně na přírodu, tohle zelené město se nedá vynechat. Husitsky velmi významné místo i pro nás Čechy, Bernau se pyšní velkolepou středověkou historií. Část husitského vojska se v roce 1432 snažila město dobýt, ale nepodařilo se.
V současnosti se tu každý rok v červnu konají Husitské slavnosti, které navštěvuje i spousta Čechů. Slaví se společná historie, přestože tenkrát oba národy stály proti sobě. Nenechte si v Bernau ujít také příjemný městský park a dům, jež obýval kat až do 19. století.
Bernau, město staré 700 let, se pyšní středověkým městským opevněním. Hlavní brána je zároveň muzeem a může se pochlubit největší sbírkou gotického brnění v Německu. Nezapomeňte také vyzkoušet skvělé místní pivo! Do Bernau se dostanete z Berlína nejen vlakem, ale i městskou dopravou – jezdí sem S-Bahn.
Procházka po historickém Barnau u Berlína
Stezka v korunách stromů v národním parku Hainich
Ve všech zmíněných místech je možnost přenocovat v místních penzionech a malých hotýlcích. Já jsem měla možnost vyzkoušet dva hotely:
Hotel Fährkrug je příjemně umístěn přímo na břehu jezera, a tak si můžete po ránu hned zaplavat!
Jägerheim Ützdorf am Liepnitzsee je pěkný hotel, který se také nachází poblíž jezera, jen se k němu dostanete asi patnáctiminutovou procházkou
Oba hotely jsou standardní, mají charakter, ale nečekejte luxus.
Cesta do Braniborska: Z ČR jezdí vlaky, či autobusy s přestupem v Berlíně. Autem je to možná nejsnazší, záleží jaká zákoutí si pro svou cestu vyberete.
Cesta po Braniborsku: Braniborsko je víceméně rovné a je tedy rájem cyklistů. Cyklistických stezek je tu údajně až 7000 km. Existuje mnoho půjčoven kol, pokud si nechcete dovézt kolo vlastní. Často se dá i kolo vrátit jinde, než jste si jej půjčili. Sever Braniborska protíná např. populární cyklistická trasa vedoucí z Berlína až do dánské Kodaně. Pokud si chcete naplánovat cyklistický výlet, můžete využít cyklistický navigátor Radnavigator.
Chcete-li se po Braniborsku projet na vypůjčeném kole, můžete oslovit jednu z následujících půjčoven:
Vytvořeno ve spolupráci s www.travelgeekery.com
autor textu i fotografií: Veronika Hradilíková