Stanování: na co si dát pozor při stavbě stanu?
Stanování a kemping je v Čechách velmi oblíbeným způsobem, jak trávit dovolenou nebo víkendy. Je však třeba si uvědomit, že než vyrazíte pod stan, měli byste mít i některé základní vědomosti a zkušenosti.
Postavit stan sice není ta nejsložitější věc na světě, ale má svá pravidla a doporučení. Pro vlastní dobro je více než záhodno se jich držet.
Než vyrazíte
Když se rozhodnete pro výlet do přírody s přespáním ve stanu, zkontrolujte stav, v jakém stan je. Překontrolujte tropiko, jestli vám ho od posledního stanování neprokousali moli nebo zda nemá jiná poškození. Prohlédněte si i podlážku a ložnici, zda jim něco neschází. Případné defekty opravte.
Potom přijdou na řadu stanové kolíky a tyčky. Prohlédněte si jejich tvar, pokud nejsou rovné, narovnejte je. Tyčky by měli do sebe správně zapadat. Nezapomeňte kolíky spočítat a případně doplnit chybějící. Vezměte si jich s sebou více, kdyby se vám cestou poztrácely. V neposlední řadě jsou tu také zipy, ty překontrolujte a pořádně vyzkoušejte.
Když už budete mít stan rozbalený, můžete si rovnou vyzkoušet jeho stavbu. Nechceme vás nijak podceňovat, ale ne všechny stany se staví stejnou technikou. Navíc, je vždy lepší přijít na problém doma s předstihem, než při stavbě stanu uprostřed lesa a za deště.
Kde stan postavit
V kempu vás nečeká tolik problémů s hledáním místa pro stan, jako tomu bude v přírodě. Obvykle mají kempy vyhrazená místa pro stany. To bývají zpravidla louky s měkčím podložím, kam se dobře zapichují kolíky. Výhodou je, že nemusíte očekávat větší nerovnosti a sklon.
Mimo kemp za vás tento předvýběr nikdo neudělá. Místo si tedy budete muset vybrat sami. Dejte pozor na sklon půdy a na další nerovnosti. Kolem stanu musí být dostatek místa na kotvící šňůrky. Místo tedy musí být pokud možno rovné, bez hrbolů. Případné kameny a klacky odstraníte, ale například kořeny stromů jen tak nepřesadíte.
Dbejte na to, aby stan nestál v dolíku, protože, pokud bude pršet, ráno se probudíte v bazénu. Pokud není možné najít úplně rovné místo, stan stavte vždy tak, abyste neleželi z kopce.
Pokud má stan více předsíněk, zkontrolujte si, že jsou správné vchody tropika na správných vchodech ložnice.
Balení
Balení stanu nebývá složité a většinou je i rychlejší, než stavba samotná. Problémy mohou nastat snad jedině v případě, že prší. Balit mokrý stan není ideální, ale někdy se nedá nic jiného dělat. V takovém případě ho co nejdříve to bude možné, rozbalte a nechte vyschnout.
Pokud neprší, stačí stan očistit od trávy a hlíny nechat provětrat a můžete ho sbalit a vyrazit na další pochod.
Cestování se stanem je opravdu velká zábava a dává vám spoustu možností, kam vyrazit. Nenechte si pocit z příjemně prožitého času v přírodě zkazit nefunkčním vybavením. Když budete mít všechno pohromadě a v dobré kondici, nic vás nepřekvapí.