Motýl jasoň červenooký byl ve třicátých letech 20. století v Česku zcela vyhuben. Ovšem na konci minulého století se podařilo v oblasti štramberského lomu Horní Kamenárka, kde jasoň dříve také žil, o obnovení tohoto kriticky ohroženého druhu, a to díky vysazení motýlů odchycených na Slovensku. V současnosti je možné při troše štěstí jasoně v okolí Štramberku spatřit. Jasoň je tak vedle úžasných Štramberských uší nebo dominanty Trúby jedním ze symbolů malebného Štramberku. Vystihuje nádheru a jedinečnost tohoto místa.
A tak se právě i pro svou unikátnost, krásu a zajímavost stal symbolem akce, jejíž první ročník v roce 2017 přilákal třetí květnovou
Sobotu přes 1 100 účastníků. Jedná se o turistickou akci pro celou rodinu včetně čtyřnohých miláčků a vůbec nezáleží na věku či výkonnosti. Nejmladším účastníkem 1. ročníku byl ani ne tříměsíční Jakub Socha ze Štramberku.
Zájemci si mohli vybrat z 6 tras. Všechny končily na štramberském náměstí. Nejnáročnější trasa vedla z Ostravy a měřila 53 kilometrů. U Frýdku-Místku, konkrétně u populární přehrady Olešná, se spojila s trasou z Frýdku Místku měřící 36 km. Z Olešné vedly trasy přes lesy a louky Palkovických hůrek do Hukvald. Tady se k nim přidala 29kilometrová trasa, která účastníky z Kopřivnice provedla okolím Větřkovické přehrady.
Všechny tři trasy pokračovaly oborou hukvaldského hradu kolem sochy Lišky Bystroušky k Měrkovicím, nad kterými se turistům naskytly úžasné výhledy na Beskydy. Do cíle se účastníci dostali po turistických trasách přes obec Tichou, ve které se nachází unikátní Travertinová kaskáda, okraj města Frenštátu p. R. a obec Lichnov.
Zbylé méně náročné trasy začínaly v Kopřivnici a účastníkům ukázaly krásy okolní přírody. První – 13 km dlouhá – vedla do oblasti Červeného kamene, jež nabízí řadu turistických atraktivit. Například Bezručovou vyhlídku, ze které si lze prohlédnout průmyslovou Kopřivnici – zejména část automobilky Tatra – a za příznivého počasí i hřebeny Jeseníků. Nebo pozůstatky kopřivnického hradu Šostýna s rybníkem, jehož umístění na kopci vás možná překvapí. Trasa vedla také kolem další vyhlídky na Raškově kameni. Z ní je vidět nejen okolí Červeného kamene, ale také na pohled zajímavou odtěženou část štramberského kopce Kotouč.
Druhá – 8kilometrová trasa – vedla přes Bílou horu, na jejímž vrcholku se nachází rozhledna nabízející pohled nejen na celou oblast Lašské brány Beskyd, ale také na samotné Beskydy i vzdálenější Jeseníky. Ještě před tím prochází původním historickým centrem někdejší obec Kopřivnice, kolem starého hřbitova a fojtství. Zde Ignác Šustala začal s výrobou kočárů, čímž položil základy slavné automobilky Tatra. V budově fojtství se dnes nachází muzeum s expozicí věnující se historii Kopřivnice.
Organizátoři turistického pochodu nezapomněli ani na rodiny s kočárky, pro které připravili nejkratší – 7kilometrovou – trasu, která účastníky relativně pohodlně dovedla z Kopřivnice do cíle na štramberském náměstí.
Druhý ročník, jenž se uskuteční v
Sobotu 19. května 2018, nabídne nově 10 tras. Organizátoři chtějí zdvojnásobit účast a vytvořit z akce tradici – takovou moravskou obdobu legendárního pochodu Praha – Prčice. Šest loňských tras pouze s drobnými úpravami zůstává. Nově přibyly tři trasy, které budou začínat před kulturním domem v centru Kopřivnice a jedna 47kilometrová cyklistická trasa z Ostravy přes přehradu Olešnou.
Nové „kopřivnické“ trasy odkrývají tajemství jihozápadního okolí Štramberku. Vedou libotínskými lesy přes louky okolo vrchů Kocmínek, Holivák a Puntík. A ta delší pak ještě přes obec Rybí a Závišice. Obě nabízejí
krásné výhledy na Štramberk a jeho okolí.
Pro zdatné turisty je připravena takřka okružní – 37 kilometrů dlouhá – trasa Lašskou bránou Beskyd. Z Kopřivnice vede kolem Boroveckých rybníků do Příboru, z něj pak okolo Větřkovické přehrady a přes Fojtovy vrchy s nádherným výhledem až na Hukvaldy. Pak projde oborou hukvaldského hradu a přes Vlčovice a Červený kámen do cíle ve Štramberku. Na trase je i několik příjemných míst k občerstvení, což účastníci jistě ocení.
Nově je připravena i druhá trasa pro rodiny s kočárky. Oproti první je delší, měří 13 kilometrů, a vede z Kopřivnice do Příboru kolem řeky Lubiny a poté přes Paseky rovnou po žluté do Štramberku.
Všichni účastníci obdrží na startu startovní číslo se svým jménem, Štramberské uši a mapu s itinerářem své trasy. V cíli na náměstí ve Štramberku se všichni mohou těšit na originální medaili, výborné sedlnické klobásy, pivo, kofolu a – jak slibují organizátoři – ještě dárek od sponzora: sportovní batůžek.
Registrovat se mohou nejen jednotlivci, ale i celé rodiny včetně čtyřnohých mazlíčků, kteří také mohou mít své startovní číslo se jménem. Zájemci se mohou od 5. března 2018 přihlašovat online na
www.stramberskyjason.cz, ovšem po trasách Štramberského jasoně se dá vydat kterýkoliv den v roce. Více na:
www.lasska-brana.cz.
Heslo akce: „Chceš-li zůstat stále fit, musíš do Štramberka jít!“
Poslední aktualizace: 6.3.2018
Štramberský Jasoň – největší turistický pochod na Moravě na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Štramberský Jasoň – největší turistický pochod na Moravě
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!