Loading...
"Akvapark Tropical Islands je oblíbeným cílem našich klientů. Na své si tu přijdou všechny věkové kategorie, nejvíce ho však vyhledávají rodiny s dětmi," říká Jana Hájíčková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Neckermann. Tento největší evropský krytý akvapark s největším vnitřním tropickým lesem světa leží jen šedesát kilometrů jižně od Berlína. Z Prahy sem dorazíte za dvě a půl hodiny jízdy autem.
Tropical Islands připomíná exotický ráj - celoročně a 24 hodin denně se tu můžete oddávat vodním radovánkám, relaxovat, nebo si zahrát plážový volejbal. Nachází se v největší samonosné hale na světě a teplota vzduchu se tu stále drží okolo 26 stupňů. K tomu modré moře, písčité pláže, romantické laguny, palmy, vodopády, vířivky, tropický deštný prales s bujnou vegetací, kterým vede kilometrová naučná stezka, roste v něm 60 000 rostlin a u jezírka odpočívají plameňáci. Pochopitelně nesmí chybět ani stylové restaurace s asijskými či africkými specialitami. Pokud se rozhodnete zajít na thajskou kuchyni do restaurace Sawadee, určitě ochutnejte kokosovou polévku s houbami a kuřecím masem. Je vynikající! A protože jsme v akvaparku, tak tu mají i tobogány. Jeden z nich je dokonce 27 metrů vysoký, a tudíž největší v Německu. Co víc si přát? Přespala jsem v hotelovém pokoji, ale větší romantiku určitě nabízí třeba chatka nad vodopádem, nebo domeček v mexické vesnici. A dokonce se tu dá nocovat i ve stanu.
Fläming Skate - ráj bruslařů
Hodinu jízdy autem od Tropical Islands je Fläming Skate (kolem města Jüterbog). Rozhodně jste tu správně, pokud milujete bruslení na inlinech, nebo cyklistiku. Zdejší stezky jsou pokryté hladkým asfaltovým povrchem a celá oblast má dohromady 230 kilometrů stezek, které tvoří osm okruhů a k tomu ještě třináct přivaděčů a odboček na okolní cyklostezky. Fläming Skate v Jüterbogu je nejlepší dráhou v celém Německu. Celá oblast je skvěle značená, všude jsou umístěné mapy, směrovky a celý okruh a přilehlé plochy tak skýtají nadšeným fanouškům inline bruslení i cyklistům ideální podmínky. Pokud si budete chtít chvíli odpočinout, namiřte si to k Waldidyll im Elsthal. V této příjemné zahradní restauraci zaručeně uhasíte žízeň a načerpáte nových sil.
Klášter, kde se chodí naostro
Jen pár kilometrů za Jüterbogem se rozložil někdejší cisterciácký klášter Zinna. Byl založen v roce 1170. Unikátní pilířovou baziliku vybudovali cisterciáci ze žulových kamenů ve 13. století. Průvodce vás zasvětí nejen do bohaté historie tohoto místa, ale i do tajů života klášterních bratří. A největší zajímavost? Pod kutnou chodili bez spodního prádla! Ve starém opatství mají i historickou palírnu, v níž se destiluje z 26 složek bylinná esence používaná k výrobě likéru Zinnaer Klosterbruder.
Spreewald a jeho pohádková krása
Po ochutnávce klášterního bylinného moku už vyrážíme do Spreewaldu, kouzelné krajiny, které se přezdívá Zelené Benátky. A není divu! Celková délka vodních cest zde totiž činí 1 575 kilometrů a plavit se lze po 260 kilometrech. V přístavu v Lübbenau nastoupíme do loďky. "Náš kapitán připomíná gondoliéra," shodneme se s kamarádkami. Je totiž oděn do pruhovaného trička, na hlavě má černý klobouk a loďku pohání dlouhým bidlem z jasanového dřeva. Cestou vypráví hodně o řece, ale i lidech, kteří zde žili a žijí. Dozvídám se, že řeka tu vytváří četná ramena, čímž vznikla vnitrozemská delta, která je ve střední Evropě zcela unikátní. V roce 1990 tu byla vyhlášena biosférická rezervace, kterou si UNESCO rozhodně nezapomnělo zapsat na svůj prestižní seznam. Po půlhodinové plavbě dorazíme do vesničky Lehde, kde se hned u přístaviště nachází skanzen. Naše průvodkyně má na sobě spreewaldský kroj a vítá nás chlebem a solí. Ve skanzenu se dozvídáme spoustu zajímavostí o životě Lužických Srbů, kteří stále tvoří část obyvatel tohoto kraje, a kteří zásadně ovlivnili zdejší kulturu. Celá oblast Spreewaldu je totiž dvojjazyčná a dolnolužická srbština se zde jako dobrovolný předmět dokonce vyučuje na všech stupních škol. Skanzen je velice zajímavý a nabízí nejen prohlídku tradičních usedlostí, ale můžete si zde zkusit utlouct máslo, nebo se projít v dřevácích. Začíná pršet a tak usedneme do gasthausu Kaupen N°6 a ochutnáme palačinky s jahodami a šlehačkou. Chutnají opravdu skvěle!
Lužická jezerní krajina
Ve Familienparku u jezera Senftenberger See si půjčujeme kola a vyrážíme na stezku okolo vodních ploch. Zemi jezer a kanálů střídají vesničky a pole. V oblasti mezi Drážďanami a Berlínem dochází k postupnému zaplavování bývalých povrchových dolů a vzniká zde největší uměle vytvořená vodní oblast Evropy - s 23 novými jezery. A deset z nich navíc propojí splavné kanály. Šlapu si to do pedálů a kochám se výhledy na jezerní krajinu. Cestou potkávám nejen další cyklisty, ale i inline bruslaře a také ty, kteří se krajem řítí na koloběžce. Výhled z třicetimetrové výšky nabízí zdejší rozhledna, které se přezdívá "rezavý hřebík". Některé z těchto jezer byly zaplaveny již před desetiletími, a tak si tu můžete užít vodních radovánek, nebo opalování na pláži. Poobědváme na majáku DerLeuchtTurm u jezera Geierswald See. Stylový interiér je vybaven historickým nábytkem, modely plachetnic a lodními lucernami a z terasy máme nádherný výhled do širokého okolí. Po obědě zamíříme zpátky do Familienparku, kde vrátíme kola a vyrazíme na západní okraj jezerní krajiny, kde se chystáme na prohlídku skrývkového mostu Besucherbergwerk F60. Tento gigantický most byl určen k odstraňování skrývkové horniny a za hodinu dokázal dobývat až 50 000 tun hnědého uhlí. V provozu byl jen rok a půl, v roce 1992 byl odstaven a dnes slouží jako technická památka. Jde o největší pohyblivý pracovní stroj na světě a přezdívá se mu "ležící Eiffelovka". Most je dlouhý 502 metrů a vysoký 74 metrů. V ochranných helmách a s průvodcem šplháme až na samotný vrchol, kde na nás čeká překvapení - piknik v oblacích.
-----
Text i foto: Romana Schützová