Po stopách Berlínské zdi k Checkpoint Charlie
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
To kam jedeme je dle názvu celkem jasné, naším cílem je bývalé rozdělené město Berlín.
Za čím jedeme?
Mezi nejznámější novodobou stavbu Berlína patří ta, které se stala nejvýraznějším symbolem studené války - Berlínská zeď. S budováním zdi začali soudruzi z DDR 13. srpna 1961. Zeď byla složena z panelů o šíři cca 1 metr a výšce cca 4 metry. Za zdí většinou zůstal 2-3 m pozemku, který ještě patřil k východnímu Berlínu. Okolí zdi doplňovaly různé zátarasy, ostnaté dráty, pásy pro pohraniční stráž a pásy pro psy. K bourání zdi bylo přistoupeno až v roce 1989. Do dnešních dnů však bylo několik částí zachováno.
Nejvýznamnější je East Side Gallery, tedy část zdi o délce cca 1,3km, která se nalézá podél Sprévy na Mühlenstrasse. Galerie pod širým nebem začala vznikat již v roce 1989, kdy byla pomalována stovkou umělců. Mezi nejznámější díla patří dílo polibek Leonida Brežněva a Ericha Honeckera od ruského malíře Dmitrije Vrubela. O kousek dále se nalézá další ze symbolů NDR, kresba Trabantu projíždějícího zdí. Celá zbývající část kudy zeď vedla je dnes vydlážděna a označena bronzovými deskami. V několika místech, kde zeď stála jsou další části zdi rozmístěny samostatně.
Neveselé období studené války dnes v Berlíně připomíná replika hraničního přechodu Checkpoint Charlie. Místo, kde dva měsíce po začátku stavby berlínské zdi proti sobě stály, ve vzdálenosti pouhých 200 metrů, americké a sovětské tanky s nastartovanými motory. Přechod v té době mohli využívat jen osoby jiné než německé národnosti, diplomaté, nebo novináři, ale jen na zvláštní povolení. Označení přechodu Checkpoint Charlie je odvozeno od fonetické abecedy NATO, kde písmeno C znamená třetí v pořadí a Charlie je kódové slovo. V současnosti je z přechodu turistická atrakce, kde je umístěna replika strážní budky z roku 1961, kde americký voják dává turistům za poplatek víza a kopie původní tabule s nápisem v angličtině, francouzštině, němčině a ruštině, který příchozím připomínal, že opouštějí americký, nebo sovětský sektor. Atmosféru místa dnes doplňují i velká fota amerického a sovětského vojáka. Obsáhlá expozice období studené války a osudy osob, které se snažili utéct do Západního Berlína je dnes k vidění v Museu Haus am Checkpoint Charlie.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pěkné a relativně laciné ubytování bylo v Hotelu Ibis v centru Berlína na Anhalter Strase. Zajímavostí hotelu je, že výhledy z pokojů směřují k dochované části zdi. Na vlastní kůži jsme tedy zažili pohled z bývalého západního Berlína do části východní…..
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Dnešní Berlín je moderní pulzující velkoměsto, ale je dobře, že pozůstatky zdi jsou dochovány pro další generace. Na turistu zde však čeká nespočet kýčů v podobě suvenýrů s tématem zdi, trabantů a sovětských čepic...
Ostatní informace
web muzea na Checkpoint Charlie: www.mauermuseum.de
Inspiraci pro dovolenou či výlet do Německa najdete na www.germany.travel/cz