Turistické perly Bad Leonfeldenu
Prvotřídní lázeňské a wellness hotely vnořené do panenské přírody Mühlviertlu podél kdysi slavné solné stezky, dávno zapomenutá řemesla či vzpomínka na téměř tisícileté společné soužití obyvatel v česko-rakouském příhraničí jsou hlavními turistickými lákadly lázeňského městečka Bad Leonfelden nedaleko hranic s Jižními Čechami. Během Zemské výstavy čeká na české návštěvníky bezpočet atrakcí, které se vyplatí vidět na vlastní oči.
Tradiční lázeňské středisko s moderním wellness
Bad Leonfelden je od roku 1962 vyhlášeným lázeňským střediskem, které proslavily především vzdušné, Knappovy a slatinné lázně využívající rašelinu přímo z okolních slatinných lesů. Zvýšený zájem turistů kladl stále vyšší nároky na turistickou nabídku, a proto bylo v posledních letech postaveno několik moderní čtyřhvězdičkových hotelů s rozsáhlými wellness službami pro individuální hosty i firemní klientelu.
Vyhlášená a poctivá regionální kuchyně
Když už se vydáte do Mühlviertlu, nezapomeňte ochutnat místní kuchyni, která je v lecčems podobná té staročeské. Odměnou vám budou kulinářské speciality sázející na sezónní a bio produkty od místních farmářů. Vyhlášeným cílem mnohých gurmánů je horský statek Waldschenke na úpatí Sternsteinu, ve kterém budete hýčkáni nejen výborným jídlem, ale také jedinečným pohledem na Alpy z prosluněné terasy.
Pěší turistika a cyklistika na léčivém vzduchu
Že svěží vzduch okolo Bad Leonfeldenu má blahodárné účinky, je známo už dlouho. Celá řada značených turistických stezek a cyklotras kopcovitou krajinou Mühlviertlu nabízí vedle pobytu na čerstvém vzduchu také nádherné výhledy do KRAJINY a vzpomínku na dávnou historii této příhraniční oblasti. Vydejte se po naučné Stezce slatinným lesem Steinwald a dozvíte se vše podstatné o léčivých účincích rašeliny. Navíc uvidíte vzácné kamenné formace, které by sochař sotva lépe stvořil. Nejznámější je obří kamenný hřib.
Pokud se vydáte severním směrem k České republice do osady Rading (Radvanov), spatříte vedle cesty obří stojící kámen ze žuly, který přesně označuje evropské rozvodí mezi Atlantským oceánem a Černým mořem. Přesně na hranici do Čech uvidíte unikátní "Švédskou šanci". Pozůstatky 200 m dlouhého obranného valu proti vpádu švédských vojsk a autentická kopie kanónu dají vzpomenout na těžké časy během třicetileté války.
Kdo chce mít Mühlviertel jako na dlani, vydá se vzhůru k vrcholu 1125 vysoké Hory Sternstein. Na vrcholu stojí 20 m vysoká kamenná rozhledna postavená už v roce 1899, ze které se vám naskytne nerušený rozhled přes Mühlviertel až po Alpy. Opačným směrem uvidíte k nedalekému Lipenskému jezeru a Vašemu pohledu neuniknou ani chladící věže Temelína.
Golf vysoko nad Lincem
Nedaleko Bad Leonfeldenu se v malebném údolí Distltal rozprostírá golfový klub SternGartl, který svou architekturou decentně ladící s okolní přírodou patří mezi nejkrásnější v Horním Rakousku. Na 18-ti jamkovém hřišti si přijdou na své jak začínající hráči, tak zkušení matadoři se sportovními ambicemi.
Téměř zapomenutá řemesla se staletou tradicí
Tradice dávných řemesel předávaných z generace na generaci se těší v Bad Leonfeldenu velmi dobré pověsti. Již od roku 1599 vyrábí rodina Kastner laskominy z perníku a jiné cukroviny a je vůbec nejstarší v celém Rakousku. Své vlastní perníkové srdce si od května 2013 budou moct návštěvníci vyrobit sami v nově otevřeném Perníkovém světě Lebzeltarium. Tam se také na vlastní oči dozvědí veškerá tajemství výroby této sladké pochoutky.
Modrotisková dílna Wagner je jednou z mála fungujících řemeslných dílen v Rakousku a dodnes používá tradiční ruční způsob tisku dřevěných forem namáčených v indigové modři na plátno. Tato dílna je široko daleko po právu nazývána "modrým zázrakem" a originální díla dělají Bad Leonfeldenu dobré jméno po celém Rakousku.
Vzrušující cesta do minulosti školní výuky
V budově bývalé farní školy nedaleko náměstí čeká na své návštěvníky školní s mimořádnou pověstí. Nejstarší školní muzeum Horního Rakouska vám nabízí výjimečný pohled do historie vzdělávání od dob Marie Terezie až po současnost. Dobová učebna, školní pomůcky či školní vězení jsou zde dochovány ve velmi dobrém stavu. Při pohledu na náplň výuky v dobách druhé světové války vám bude běhat mráz po zádech. Navštívit školní muzeum znamená: nasát školní atmosféru starou čtyři století a na vlastní kůži zažít učební metody našich předků. Nově s elektronickým audio průvodcem v českém jazyce.