Loading...
Co mají společného Švýcarsko, Bulharsko a Černá Hora? Kulturně odlišné země v různých částech Evropy minimálně jedno pojítko mají. Krásné hory. A každé z nich krásné trochu jiným způsobem. Která destinace z našeho výběru by zlákala vás?
Švýcarsko, to je jednoduše synonymum překrásné přírody. V Bernských a Walliských Alpách najdete horské velikány se sněhovou čepicí v čele s ikonickým Matterhornem, třpytivá ledovcová jezera i malebné vinice.
K nejkrásnějším túrám, které tu můžete podniknout, patří například výstup na Eggishorn, při němž si prohlédnete i nejdelší alpský ledovec Aletschgletcher. Panoramatické výhledy na ledovcovou krajinu nabízí také vrchol Männlichen v oblasti Jungfrau nebo ještě vyšší Gornergrat (3 090 m).
Pokud vás láká sportovnější dovolená, vyzkoušejte via ferraty ve Švýcarských Alpách. Zajištěné cesty tu mají spoustu zajímavých prvků od lanových žebříků, přes visuté mosty, jeskyně s vodopády i rozmanité skalní útvary.
Horské výšlapy můžete proložit prohlídkou středověkých městeček nebo toulkami podél Ženevského jezera. Navštívit můžete také přírodní zajímavosti jako Trümmelbašské vodopády v nitru hory či starobylou kupeckou stezku Daubenwand vytesanou ve skalní stěně. A není nad to završit náročnější den v termálních lázních Leukerbad obklopených úchvatným skalním amfiteátrem.
Hory zabírají více než polovinu rozlohy Bulharska. K nejvyšším pohořím patří Rila a Pirin známé svou nedotčenou krásou. Je zajímavé strávit pár dní v obou z nich a porovnat si jejich odlišný charakter. Co takhle rovnou zkusit rovnou přechod Rily a Pirinu?
Součástí žulového masivu Rila je nejvyšší hora Bulharska a zároveň celého Balkánu – Musala (2 925 m). Túra po hlavním hřebeni vás provede přes další vrcholky až k překrásné oblasti Ribných jezer. Vodní element je v Rile zastoupen skutečně hojně. Během vašeho putování se můžete osvěžit v třpytivých bystřinách nebo vyzkoušet léčivou sílu některého z minerálních pramenů.
Kontrast k zeleným svahům Rily tvoří holé vápencové štíty pohoří Pirin. Pro svůj divoký ráz je považováno za sídlo Peruna, mytologického boha bouře. Nejvyšším vrcholem je Vichren, který svým tvarem připomíná pyramidu. Ani v Pirinu nechybí překrásná ledovcová jezera a navíc pozoruhodné krasové útvary.
Když už do této části Bulharska zavítáte, neopomeňte také neméně zajímavá údolí. Najdete v nich třeba vinné sklípky v Melniku, čarokrásné monastiry a pískovcové Melnické pyramidy.
Třetí pozvání míří na Balkán, konkrétně do Černé Hory. Vápencové vrcholy tu pozvolně střídají rozkvetlé louky a pastviny. Obyvatelé místních salaší vás rádi uvidí a jistě neodejdete, dokud neochutnáte jejich skvělé domácí sýry, pršut nebo rakiji.
Za nádhernými sceneriemi se vypravte do pohoří Durmitor. Uchvátí vás jeho rozeklané štíty, zvrásněné skalní stěny i stolové hory. Největší výzvou je výšlap na majestátní Bobotov Kuk (2 523 m). Zajímavým zpestřením letního dne může být návštěva jeskyně Ledena pečina s ledovými krápníky. Více než kilometr hluboký kaňon řeky Tary je krásný nejen ze skalnatých vyhlídek, ale třeba také z raftu, na němž si můžete vychutnat čilé peřejky.
K toulkám lákají i další černohorská pohoří. Krásné túry nabízí třeba Bjelasica s národním parkem Biogradska gora, který ochraňuje pozůstatek jednoho z nejzachovalejších evropských pralesů. V neposlední řadě jsou tu pohoří Komovi, Lovčen či Prokletije... Zkrátka o tom, že tento malý stát nenosí svůj název nadarmo, se zde můžete snadno přesvědčit téměř kdekoli. Třeba během poznávacího zájezdu do Černé Hory.
Autor: Karolína Walterová, CK Mundo