Loading...
V moderním městě v srdci krásné přírody, které bývá často nazýváno bránou Moravského krasu. Zejména díky své výjimečné poloze v blízkosti unikátních krasových jevů – propasti Macochy a Punkevních jeskyní s romantickou plavbou po podzemní říčce Punkvě. Je obklopeno malebnou přírodou, která je protkána sítí turistických i cykloturistických tras.
Renesanční zámek
Dominantou města je pozdně renesanční zámek, který nedávno prošel celkovou rekonstrukcí. Původnímu vzhledu zámeckého interiéru se nejvíce blíží čtyři místnosti v prvním patře (růžový salon, hudební salon, červený salon, zelený kabinet). Jejich dominantu tvoří zachovalé a řezbářsky dokonale provedené dřevěné kazetové stropy a obložení stěn. Pobývala zde řada významných osobností, např. lékař a archeolog Jindřich Wankel, spisovatel Ferdinand von Saar nebo Karolina Meineke. V prostorách zámku v současné době sídlí muzeum, které kromě výše zmíněných historických interiérů zámku nabízí prohlídku regionálních muzejních expozic: Chemická laboratoř barona Reichenbacha, Hrady blanenského okolí, Figurální litina z blanenských železáren, Nejstarší hutě, Dekorativní a užitková litina 19. a 20. století, Historie měřicí techniky a Bydlení na blanenském zámku. Za zmínku stojí ale především rekonstruovaná expozice Objevitelé Moravského krasu, která je koncipována jako krasová jeskyně s autentickými zvuky, kostrou jeskynního medvěda a historickým potápěčským skafandrem. Zámek je místem konání mnoha kulturních a společenských akcí jako je např. Vítání sv. Martina, Historický jarmark, Blanenské zámecké dny, Muzejní noc nebo letní folkový festival Muzika pro Karolínku.
Dřevěný kostelík
Zajímavou stavbou je také dřevěný kostelík, který do Blanska přicestoval v roce 1936 vlakem z z Nižného Seliště z Podkarpatské Rusi. Podle vnějších znaků se kostel řadí ke skupině unikátních pravoslavných kostelů rusínské gotiky Horního Potisí. Stavba byla zahájena v roce 1601 a dokončena až v roce 1641. Měla sloužit jako exponát na Výstavu soudobé kultury v Československu roku 1928, ale nakonec byla věnována blanenské farnosti.
Kostel sv. Martina
Druhým blanenským kostelem je kostel sv. Martina, v jehož věži se skrývá nejen vyhlídka na město, ale pravděpodobně také jeden z nejstarších zvonů na Moravě, zvaný Poledník. V kostele se nachází hrobka rodu Rožmitálů a Gellhornů a v těsné blízkosti kostela naleznete památník první ženy anglického krále Viléma IV. Karoliny Meineke, která v Blansku prožila své poslední roky.
Sport i kultura
K městu neodmyslitelně patří pestrá škála moderně vybavených sportovišť snad pro všechny druhy sportů, ať už rekreačního či profesionálního rázu. Ke sportovním chloubám města patří Sportovní ostrov Ludvíka Daňka, areál, kde naleznete krytý bazén, zimní či atletický stadion, baseballové hřiště, sportovní halu a zejména moderní aquapark s tobogany, skokanskými můstky, divokou řekou a dalšími atrakcemi pro děti a dospělé. Také milovníci kultury si zde přijdou na své. Blansko žije v průběhu roku také bohatým kulturním životem, kromě pravidelných koncertů a divadelních představení se tradicí stalo zejména Blanenské Vítání sv. Martina se svým jarmarkem tradičních řemesel a programem, jehož hlavním lákadlem je historický průvod v čele s Martinem na bílém koni, dále Historický jarmark, který nabízí celodenní kulturní program pro malé i velké, a Zahájení turistické sezony, které se nese v turisticko-recesistickém duchu a je spojeno s vytvářením nových českých rekordů. Za zmínku stojí i folkový festival Muzika pro Karolínku nebo cestovatelský outdoorový Festival Rajbas.
Jen málo turistických lokalit v České republice nabízí tak unikátní spojení historických, kulturních a technických památek s množstvím přírodních zajímavostí jako právě oblast Blanenska a Moravského krasu. Blansko samotné je ale především moderním městem nejen se zajímavou historií, ale také s bohatým kulturním životem a hlavně rozvinutou turistickou infrastrukturou, která z něho dělá ideální místo pro rodinné výlety či strávení dovolené. Přijměte tedy pozvání do našeho města!
TURISTICKÉ INFORMACE
Blanenská informační kancelář „Blanka“
Rožmitálova 6, 678 01 Blansko
tel.: 516 410 470, 516 775 185
infocentrum@blansko.cz
www.blansko.cz
www.blanensko.cz