ZÁMEK TŘEBÍČ
Valdštejnský zámek, předzámčí a bazilika sv. Prokopa – to je nepřehlédnutelná dominanta města Třebíče, místo, které dýchá historií a ohromuje svou jedinečnou krásou.
Rozsáhlá rekonstrukce celého zámeckého areálu otevřela novou kapitolu jeho existence. Díky spolupráci krajských, městských a církevních institucí se zámek a jeho nejbližší okolí proměnilo ve vzájemně harmonicky provázaný kulturní celek, sváteční místo pro zastavení uprostřed všednodennosti.
Zaposlouchejte se do ozvěn dávných časů, chrámových zpěvů a tichých modliteb mnichů i zvučného klapání podkov koní bývalých zámeckých pánů. Jejich příběhy nacházejí svůj odraz v prostorách baziliky stejně jako v nově otevřených expozicích zámku.
Muzeum Vysočiny Třebíč vybudovalo v bývalém valdštejnském zámku čtyři, obsahem i prostorem rozsáhlé, samostatné expozice, v budově předzámčí je otevřena stálá interaktivní expozice Cesty časem orientovaná především na dětské návštěvníky a v době mimo církevní obřady je možné si prohlédnout také románsko-gotickou baziliku s kryptou.
Svět neživé přírody nemlčí, dokládá fascinující historii vzniku Země a umožňuje nahlédnout do rozmanitého světa geologického vývoje Třebíčska. Zvláštní pozornost je věnována unikátnímu souboru moravských vltavínů.
Svět portálů a bran otevírá prostory někdejšího benediktinského kláštera, v nichž se dochovaly fragmenty původní architektury. S pomocí audiovizuálních prvků návštěvníkům přibližuje regionální církevní dějiny od založení kláštera až po dramatické 20. století.
Valdštejnové na Třebíči zvou do zámeckých komnat, zařízených ve stylu přelomu 19. a 20. století, aby připomněli doby, kdy Třebíč byla ještě valdštejnská. Expozice věnovaná šlechtickému rodu Valdštejnů, který třebíčské panství spravoval více než tři sta let, se zde objevuje vůbec poprvé.
Lidé. Místa. Osudy. vyprávějí o lidech a místech Třebíčska napříč staletími, jejichž osudy utvářely historii a daly charakteristického ducha zdejšímu kraji. Vystaveny jsou nejcennější sbírkové předměty z bohatého fondu Muzea Vysočiny Třebíč, tematicky rozdělené do několika celků.
Cesty časem seznamují s polozapomenutými řemesly, které byly provozovány v Třebíči, ale rovněž s architektonickým vývojem města a stavbou baziliky. Expozicí symbolicky provázejí dvě historicky doložené postavy třebíčských měšťanů – kronikář Suchenius a kupec Calligardi.
Bazilika sv. Prokopa promlouvá o kráse románsko-gotické architektury, o velikosti myšlenky a dovednosti stavitelů, o zbožnosti mnichů i štědrosti mecenášů. Se založením kláštera je svázán vznik města Třebíče. Pro svou jedinečnost byla bazilika v roce 2003 zapsaná na seznam chráněných památek UNESCO.
Zámek Třebíč vypráví. Přijďte a naslouchejte.