Expozice Lidé. Místa. Osudy. na zámku Třebíč
Zámek Třebíč vypráví, proto přijďte a vstupte do jedné ze čtyř expozic Muzea Vysočiny Třebíč, které se v zámeckých prostorách vyskytují. Už jste měli možnost seznámit se s expozicemi Svět portálů a bran, Svět neživé přírody a Valdštejnové na Třebíči. Nyní vám představíme poslední, však nejdelší a nejrozmanitější expozici Lidé. Místa. Osudy.
Pojítkem této trasy jsou osudy a příběhy lidí, míst a předmětů zdejšího regionu. Návštěvník může projít a prohlédnout si šest větších celků. Oddíl Člověk vzývající se zabývá rolí náboženství v životě člověka. Na začátku expozice jsou vystaveny archeologické nálezy spojené s doklady o nejstarší přítomnosti člověka na Třebíčsku. Následuje období ve znamení křesťanství. Návštěvník má možnost využít audioprogramy a infopointy, které dokreslují celou tuto část. Víte, jak zní zvony kostela sv. Martina v Třebíči? Vzhledem k tomu, že Třebíč je spojena s židovskou kulturou, je zařazen do této části i celek dokumentující život zdejší židovské komunity.
Následuje menší celek Člověk objevující, jenž nabízí k prohlédnutí orientální sbírky, zejména samurajskou zbroj. Tu muzeu věnoval v roce 1933 generál Jan Syrový.
Oddíl Člověk tvořící věnovaný umění ukazuje bohatou kulturní tradici Třebíče a Třebíčska. Návštěvníka potěší výtvarné i sochařské umění, architektura, literatura. Přijďte se podívat na grafiky Albrechta Dürera či alchymáže Ladislava Nováka. Prostřednictvím textových a obrazových panelů se můžete přenést do minulosti a prohlédnout si vývoj architektury celého města. Vědí dnešní děti, jak vypadala Třebíč v době komunistické totality, první světové války, středověku? Literární umění je zastoupeno jmény levicových autorů Vítězslava Nezvala a Bedřicha Václavka. Můžete vstoupit do vězeňské cely, která poukazuje na oběti komunistického režimu padesátých let, jako tomu bylo u Bedřicha Fučíka a Jana Zahradníčka. Po těžké době komunistického věznění návštěvník projde do části Člověk a příroda. Najednou se ocitáte v prostředí lehkém a vzdušném. Kolem šumí voda, ptáci zpívají. Jaké hlasy mají ptáci vyskytující se v našem okolí? Přijďte a vyzkoušejte. Nevíte, jaké vzácné živočichy a rostliny ukrývají chráněná území okolo Třebíče? Nevadí, trasa Lidé. Místa. Osudy. vám to prozradí.
Člověk bojující, část dokumentující války a boje ve městě – válka s uherským králem Matyášem Korvínem, třicetiletá válka, napoleonské války, první a druhá světová válka. Expozice propojuje válečné události s osudy zdejších lidí.
Bez práce, nejsou koláče. Staré přísloví, nicméně pravdivé a o tom, že práce není jednoduchá a samozřejmá, vás přesvědčí část expozice Člověk pracující. Ta návštěvníkovi ukazuje cestu od půdy k řemeslnické dílně, od cechovního mistra k tovární výrobě.
Přijďte a naslouchejte osudům lidí, míst a předmětů zdejšího regionu napříč staletími. Expozice Lidé. Místa. Osudy. je otevřena.
Pracovníci muzea vás rádi přivítají každý den mimo pondělí, a o letních prázdninách i v pondělí, od 9 do 17 hodin (s polední přestávkou 12:00-13:00).