Loading...
Každé roční období má své nezpochybnitelné půvaby. Například podzim uchvátí – nejen fotografy – svou barevností pohybující se zejména ve škále od žluté po červenohnědou. I proto se v tomto čase rádi vydáváme do oblíbených míst, která snad nikdy nezklamou. Zámecký park v Loučné nad Desnou mezi ně patří a díky své poloze zůstal – kromě své nejspodnější a víceméně nenavštěvované části u řeky – zcela ušetřen i při letošních ničivých povodních.
Celá tato fotogalerie ale tentokrát vznikla v podstatě neplánovaně a víceméně náhodou (proto také všechny snímky pocházejí pouze z mobilu, jehož foťák rozhodně nepatří k mistrům svého oboru). Stalo se tak v odpoledních hodinách posledního říjnového dne … a bohužel nám při jejím pořizování opět nepřálo počasí. Bylo totiž hodně „pošmourno“ (všem nepřejícníkům jistě udělá radost sdělení, že 30. říjen i první den listopadový panovalo krásné slunečné počasí).
Ještě téhož dne jsem pár fotek poslal několika příbuzným, přátelům a známým, kteří z podhůří Jeseníků pocházejí nebo zde dokonce dodnes žijí. Pojal jsem to tak trošku jako hádanku, na kterou – k mému velkému překvapení – nikdo neodpověděl správně. Někteří se následně dokonce ještě „drze" přiznali, že tady snad nikdy v životě ani nebyli. Přes obsah předchozích řádků musíte uznat, že ke své vlastní škodě ...
Na závěr snad ještě alespoň několik základních informací o loučenském zámeckém parku:
Park byl vybudován Přemkem III. ze Žerotína na konci 17. století jako barokní okrasná květinová zahrada vedle zámeckého ovocného sadu. Do podoby přírodního krajinářského (anglického) parku byl přebudován až hrabětem Antonínem Bedřichem II. Mitrovským, tedy v polovině 19. století. Tehdy také vznikl rybníček s vodotryskem (dnes rybník Neptun) a součástí parku se staly i četné skleníky a zámecká oranžerie (ta se po rekonstrukci v roce 2009 změnila v obecní kulturní dům Skleník). Mitrovské poté vystřídali Kleinové a loučenský zámecký park byl považován za jeden z nejkrásnějších parků na severní Moravě. Již tehdy byl zpřístupněn veřejnosti. V jeho spodní části se objevila umělá jeskyně (Grotta) s působivým vodopádem přepadajícím přes její kamenné oblouky. Po II. světové válce park zpustl a byl znehodnocen záměrnou devastací cenné sochařské a architektonické výzdoby i nevhodnými stavebními zásahy (v zámku např. sídlil „pasťák“).
V parku se nachází množství vzácných druhů stromů a keřů, jejichž názvy jsou vyznačeny na informačních tabulkách. Jedná se také o velmi příjemné relaxační místo s různými romantickými zákoutími a vyhlídkami. Otevírací doba zámeckého parku v Loučné nad Desnou je v letním období (duben – září) od 9:00 do 20:00 hod. a v zimním období (říjen – březen) od 9:00 do 17:00 hod.