Loučná nad Desnou – Dřevěná fauna i flóra
Různá dřevosochání a podobně pojmenovaná sympozia se konají takřka tradičně hlavně v oblastech, s blízkými pohořími, tedy tam, kde je dostatek materiálu, dřeva.
V Loučné nad Desnou už má Dřevosochání vcelku slušnou tradici a i díky tomu, že se konají hlavně v letních termínech, příliš se jich nedotkly různá protiinfekční opatření, byť se konaly poněkud v úspornějších verzích. Většina děl, které sochaři (dřevosochaři) v minulých dobách vytvořili se různě rozprostřela v intravilánu obce, něco si v dražbách zakoupili i místní občané (klidně i nemístní). Kdo se tak chtěl na některá díla podívat, musel otevřít všechny oči a trošku se po obci projít.
Poslední dřevosochání se prozatím uskutečnilo v srpnu 2021 a tentokrát s většinou výrobků naložili místní jinak.
Protentokrát bylo organizátory sympozia určeno několik témat, případně zadání, co by měli tvůrci vytvořit. Protože je Loučná nad Desnou rozpoložena v horní části údolí Desné, takřka na dosah hlavních vrcholů Hrubého Jeseníku (katastrálně zasahuje Loučná až na Praděd), témata jsou fauna a flora Jeseníků.
Většina výtvorů je rozmístěna v parčíku u Obecního úřadu, tam kde je pomník padlých (stylizovaná kašna). Paradoxně asi nejvíc návštěvníka zaujme úvodní socha kamzíka, který je vlastně v Jeseníkách nepůvodní, nicméně za více než stoletou přítomnost se mimoděk určitým horským symbolem stal. Správnější by asi byl nějaký jelen, srnec nebo divočák, ale to asi žádný z tvůrců přesně neví. Z dalších zvířátek to je nějaká liška, jezevec, zajíc, bobr, do dřeva klove datel, někde je schovaná sova aj.
Další výtvory jsou k vidění u rybníčku Kocián, kde už pár děl bylo umístěno v dřívějších ročnících, ale taková vážka nebo žabí lavička, případně zátiší s rybářem jsou ty nové.
Pod výtvory se podepsalo více autorů, účastníci ročníku 2021 jsou uvedeni jako: Šlofík, Petr Krejcar, Petr Barták, Pavel Herák, Martin Šustr, Václav Lemon, Wincza von Samotin, Jaroslav Hamberger.