Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Hlavní město
Amsterdam - hlavní město Nizozemí, 761 395 obyvatel (2009)
Nejlepší způsob Dopravy z ČR je letadlem (Easy jet: zpáteční letenka cca. 1700Kč)
Z letiště jezdí vlak: http://www.ns.nl/ cena 3,70euro u automatu, který bere pouze kovové mince, takže si připravte dostatečný obnos, nebo budete muset jít k okýnku, kde se platí poplatek 50centu za každou jízdenku.
Celková doba jízdy z letiště na zastávku Amsterdam centraal, která je zároveň konečnou zastávkou, je cca 15-20min.
Bydlení je v Amsterdamu drahé - přes týden nejlevněji cca. 30 euro, ale o víkendech stoupá cena na dvojnásobek.
My jsme bydleli v hotelu My home: http://www.hostelworld.com/hosteldetails.php/Hotel-My-Home/Amsterdam/13701
Mohu doporučit, cena za pokoj pro tři byla 105e, ale v ceně byla i výborná snídaně (michaná vajička se sýrem, káva, čaj dle výběru, na každém stole towstovac, marmeláda, nutela, arašídové máslo, máslo, čokoládové kousky), umístění hotelu je v centru města a není problém si zde po check outu nechat zavazadla přes den v hotelu a večer před odletem si je vyzvednout, personál je velmi ochotný (ihned při ubytovávání mi bylo sděleno, že kouřit lze přímo na pokoji z oken).
V hotelu je možné vzit si tzv. minicards. Při jejich předložení získáte slevu, či koktejl zdarma, nebo dárek.
Pozor na značky označující prostor, kde se nesmí pít alkohol (např. u kanálu Singel)
Doporučuji zapůjčení kol - Recycled rentals (platí se záloha: cca 100e, ale cena za půjčení je pouze 5e), když jsme tu byli my, měl bohužel všechna kola půjčená, šli jsme tedy do půjčovny Rent a bike na Damstraat 20-22 (kousek od naměstí Dam), získali jsme 25% slevu za prospekt, který byl při vstupu do prodejny a půjčení tak stálo 7,5e na den.
Výlet na kole do Zaanse Schans - malá vesnička (skanzen) na břehu řeky Zaan s doposud fungujicími mlýny, muzeem dřeváků s názornou ukázkou výroby a sýrárna s ochutnávkou sýrů. Vstup do každého jednotlivého mlýna je 3e. Muzeum dřeváků a sýrárna je zdarma.
Na kole musíte nejprve přes řeku - most nehledejte, využijte přívozu, který jezdí každých deset minut a je zdarma. Naleznete ho ihned za nádražím Amsterdam Centraal, pojede směr Buiksloterweg. Dál se budete držet stále kolem hlavní silnice a budete držet směr Zaandam/Zaanstad (ten je značený na cyklosměrovkách). Doporučuji vytisknout podrobnou mapku. My jsme meli vytisknutou mapku z googlu a na cestu jsme se ptali jednou. Vzdalenost je cca 25km. Pujčili jsme si nejlevnější nejjednodušší kola (tzn. bez přehazovačky) a cesta nám zabrala 1,5hod.
Muzeum marihuany - http://hashmuseum.com/
Vstupné 5e, pri předložení minicards jsme dostali dárek (magnetku s logem musea)
The Hash Marihuana & Hemp Museum, Oudezijds Achterburgwal 148
Muzeum je pouze jedna větši místnost, kde se můžete dozvědět více o různých způsobech využití marihuany (lékařství, oděvnictví atd.)
ZOO ARTIS - http://www.artis.nl/
Vstupne 18.95e, při předložení minicards získáte mapku zoo zdarma (jinak stojí asi 1,50e)
V ZOO se nachází Planetárium, ptačí pavilon, lemuři, šelmy, sloni, žirafy, hmyzí a motýlí pavilon, gorily, šimpanzi, vlci, akvárium (obrovská budova), tučnáci, lachtani, papoušci, Mravenečník, dravci a samozřejmě surikati :) a dalších mnoho druhů zvířat a Botanická zahrada (strávili jsme zde celý den).
Van Gogh Museum - 14e vstup
Opravdu se zde tvoři veliké fronty, přišli jsme na základě doporučení ihned ráno, v 10hod se museum otevírá, my jsme přišli asi 15min po desáté hodině a ve frontě jsme stáli max 10min, situace však byla jiná, když jsme odsud za tři hodiny odcházeli...Problém je však i uvnitř musea, okolo každého obrazu jsou shluky lidí a musíte být opravdu mrštní...veškeré popisky jsou i v angličtině.
I když se vstup zdá vysoký, museum je velmi dobře promyšleno téměř v každém detailu. Naleznete zde obrazy jeho současníků a přátel, dále pak rentgenové snímky jednotlivých obrazů, rekonstrukci pokoje v Arles, důležitou korespondenci s bratrem Theem a mnoho dalšího. Museum stojí určitě za navštívení!
The Rembrandt House Museum - vstup 10e
ulice Jodenbreestraat 4, kousek od Zoo
V domě je uloženo celé Rembrandtovo grafické dílo, 250 prací a i jiné rytiny z Amsterdamu a okolí.
Nápis I Amsterdam
Nachází se před Rijskmuseem v centru města. Celý nápis je složen s cca 2 metrů vysokých písmen, přičemž první I Am jsou od zbytku nápisu odlišeny červenou barvou. Na celou skulpturu je možné libovolně lézt a tak se o ní dá zároveň říci, že jde o obří prolézačku pro dospělé. Jedná se o místo, které je nejfotografovanějším místem z celého Amsterdamu.
Red Light District
jedná se o naprosto bezpečné místo, neni vhodne zde fotografovat. Na Oude Nieuwstraat se nachází několik těchto "červených výloh" ale naleznete je v celém historickém centru během celého dne. Jedná se o domy, kde dívky ve spodním prádle za okny nabízí své služby.
Brouwerij 't IJ
prohlídka malého pivovaru, vždy v pátek a neděli v 16hod zdarma. Leží na ulici Funenkade 7 u větrného mlýna De Gooyer. V pivovaru můžete ochutnat např. pivo jménem Plzeň, které se vaří přímo v tomto pivovaru.
Severní moře
Pokud sednete na vlak a zamíříte směr Zandvoort (9,8e zpáteční jízdenka) dojede přímo k moři. Stačí popojít cca 3minuty a už moře vidíte. Pláž je čistá, ale moře se zdálo studené. Vhodné na odpolední piknik.
Anna Frank House - 8,50e vstup
ulice Prinsengracht 267. Anna Franková se zde ukrývala spolu se svoji rodinou během druhé světové války. Bohužel v srpnu 1944 byli objeveni a transportováni do koncentračního tábora, Anna zemřela těsně před koncem války (přesné datum smrti není známo), její otec přežil a deník vydal. Sochu Anny naleznete pokud obejdete Westerkirk, který se nachází hned vedle domu Anny Frankove.
Tvoři se zde také obrovské fronty, proto doporučuji vyrazit velmi brzy ráno.
Begijnhof
Vznikl v 14. století jako útulek pro neprovdané katolické ženy, které se staraly o chudé a nemocné. Vchod naleznete v ulici Spui a vstupné se neplatí. Jedná se o dvůr, který si neustále udržuje typickou poklidnou atmosféru, v centru se nachází zahrada a kostelík. Nachází se zde nejstarší budova v Amsterdamu (jedná se o dřevěnou budovu, kterou uvidíte po levé straně, když budete vycházet z kostelíka).
Heineken Experience - vstup 16e (při objednání přes internet 15e)
Stadhouderskade 78
Nejedná se o muzeum, jedná se o zážitek. Během průměrné doby 1,5hod si můžete vyrobit vlastní lahev, natočit video nebo se dozvědět něco více o tomto pivu a značce atd.
Vondelpark
nejznámnější a nejoblíbenější park v Amsterdamu.
Náměstí Dam
Tvoří centrum Amsterdamu, nachází se na něm Královský palác, Nieuwe Kerk, ve kterém jsou nizozemští králové a královny uváděny do úřadu, naproti Královskému paláci stojí Národní pomník na památku obětí 2. světové války.
Královský palác - vstupné 7,50e
Interiéry jsou velkoryse zdobené mramorem a alegorickými obrazy Rembrandtových žáků. Návštěvník zde také nalezne empírový nábytek z dob pobývání Ludvíka Bonaparta, prvního krále Nizozemí. Po nástupu Oranžských na královský trůn byly v paláci přijímány státní návštěvy, pak už nikdy nesloužil k obytným účelům. Pravé sídlo králů je Haag.
Tuschinski Cinema
naleznete ho v ulici Reguliersbreestratt mezi Muntplein a Rembrandtplein. Budovu nechal postavit v roce 1921 Abraham Icek Tuschinski, navržena Hijmanem Louisem de Jongem. Lze zde pozorovat mix stylů jako je Art Deco, secese nebo Amsterodamská škola. Hlavní sál je obvykle využíván pro filmové premiéry v Nizozemí. Fasáda je ve stylu Art Deco s orientlními prvky. Kino nebylo postaveno pro tyto účely ale jako divadlo, nachází se zde stále podium a varhany. V průběhu 2.sv. války mu byl dán název Tivoli (jako nežidovské jméno). Doporučuji prohlídku alespoň zvenku, dovnitř lze nahlédnout do vstupní haly, kde se v současnosti prodávají lístky a občerstvení. Do hlavních sálů se pak dostanete, pokud si koupíte lístky na film (cena cca. 15e).
Central Library
Pokud vycházíte z vlakového nádraží Amsterdam Centraal a zabočíte doleva, minete plovoucí čínskou Restauraci a dojdete k centrální knihovně. Naleznete zde mnoho počítačů s internetem zdarma. Na vrcholu se nachází Restaurace s pěkným výhledem na Amsterdam. Zajímavé je i architektonické řešení interiéru.
Leiden Square – Leidseplein
Ulice známá jako centrum nočního života. Můžete si zde vybrat ze stovky barů, Restaurací, diskoték nebo klubů.
Rijksmuseum
Jan Luijkenstraat 1, vstupné 12,50e
Největší a nejnavštěvovanější muzeum v Nizozemí. Můžete zde shlédnout nizozemské obrazy z 15. až 17. st. Např. Rembrandta – a jeho nejznámější obraz Noční hlídka, Vermeera aj., dále pak delftský porcelán, asijské umění, zlatotepecké práce atd. Budova pochází z 16.st. a na počátku 20.st. musela být zvětšována kvůli rostoucímu množství exponátů.
Westerkerk
Prinsengracht 281, vedle domu Anny Frankové, vstupné zdarma, vstup na věž (278m, 186schodů) se musí objednávat po skupinkách max. 6 lidí (na věž se vstupné platí)
Kostel byl oficiálně otevřen v 17.st, je postaven v holandském renesančním stylu. Kostel je 29metrů široký, 28metrů vysoký a má 36oken. Známá je jeho zvonkohra složená z 48 zvonů, která prý zvoní každé úterý od 12-13hod. Dále je zde pak neoznačený náhrobek Rembrandta, který byl původně pohřben na nedalekém hřbitově.
Flower market
Nachází se při kanálu Singel mezi Konigsplein a Muntplein. Trh je otevřen denně od 9-17:30 a v neděli od 11-17:30. Koná se ve všech ročních obdobích.
Singel
Je to kanál, který sloužil jako vodní příkop města až do roku 1585, kdy se za jeho hranice město rozšířilo. Lemuje mnoho krásných a bohatě zdobených domů. V jeho blízkosti např naleznete: nejužší dům na světě - jen jeden metr široký! (Je pravda, že to je v zadní části domu, přední strana je trochu širší), na Singel 7.
Nákupní centrum Kalvertoren, mezi Koningsplein a Muntplein náměstí.
Torensluis, postavený v roce 1648, je klenutý a mimořádně široký most přes Singel. Je nejstarší dochovaný most v Amsterdamu, a také nejširší most v Amsterdamu (42 metrů). Jan Roodepoortstoren věž stála na jednom konci mostu, ale byla zbořena v roce 1829. Nicméně, základy věže zůstaly součástí mostu. Vstup a zamřížovaná okna věže je jsou stále viditelné.
Rozhodně nevynechejte návštěvu jednoho z mnoha coffee shopů! Hodně jich je např. na Haarlemmerstraat.
Amsterdam jsme navštivili 18-22.8.2011