Anglický pramen
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Národními prameny a pomníčky v lázních Jeseník i v okolí města Jeseníku se to jen hemží. Ojedinělá sbírka těchto památek je v našich končinách jedinečná. Celkem logicky je většina věnována pacienty s bližších zemí, hlavně tedy ze Střední Evropy. Celkem logicky jde o národy tehdejšího Rakouska Uherska, protože byl Priessnitz německy mluvící Rakušan (vlastně Slezan) je značná část pomníčků a pramenů pojmenována po německých zemích (tehdy z velké části samostatných států, než je Bismarck sjednotil pod vedením Pruska). Nechybí ale i nějaká vzdálenější země, řekněme mocnost tehdejší Evropy (Francie). A protože v polovině 19. století byla v Evropě i na světě dominantní Velká Británie, je zastoupena i ta.
V dnešních Smetanových sadech, pod Zlatým Chlumem najdeme Anglický pramen. Umístěn je na vrcholu parku, kde přechází v les, nedaleko pak začíná i Křížová cesta na Křížový vrch. Podle informační jej nechal postavit buď baron z Lichfieldu, nebo vznesla popud paní Matylda Deshwodt, která se tu i léčila. Spoluzorganizovala sbírku, která měly vynést 900 zlatých. Z výtěžku byl zakoupen materiál, mramor z Horní Lipové. Trojdílný pomník nese na středním díle pod tympanonem nápis v angličtině:
To Vinzenz Priessnitz erected by the English MDCCCXXXVIII.
(Což je: Vincenci Priesnitzovi postaveny Angličany 1848). Postranní části pomníku jsou ozdobeny znakem Anglie, původní znak Slezska je dnes nahrazen znakem města Jeseníku. U anglického znaku je dochovaný nápis regule Podvazkového řádu (a letopočet). U znaku Jeseníku kromě letopočtu (1988) není žádný nápis.
Podle měření má pramen vydatnost asi 6,7 l/min, teplota vody 11,1 °C