U Vousáče
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Že lázně v Jeseníku získaly brzy značný věhlas dokazuje, že se zde léčily i význačné osobnosti z různých koutů Evropy. Mimo všemožných baronů či hrabat nechyběli i všemožní vědci či umělci, nejvyšší smetánku tvořily i hlavy pomazané.
V roce 1860 na Gräfenberk zavítal bavorský Král Maxmilián II. Pokud čtenářovi chybí představa kdo že tento král byl, napovím, že to byl císařův tchán. Tehdejší rakouský mocnář František Josef I. Měl za manželku královu dceru Alžbětu, tehdy opěvovanou a milovanou krásnou císařovnu Sisi.
Maxmilián II. Bavorský byl i otcem Ludvíka II, který proslul jako poněkud excentrický až výstřední panovník. Dodnes můžeme v Bavorsku obdivovat řadu památek, které po sobě zanechal, asi nejznámější je pohádkový hrad Neuschwannstein u Füssenu.
Přítomnost tchána i tatínka nenechala císařský pár bez odezvy, milého příbuzného přijeli samozřejmě navštívit. Událost to musela být určitě pro městečko v klínu hor mimořádná. O rok později v paměť této slávy postavili frývaldovští císaři pomník. Najdeme ho dnes u turistické trasy na Křížový vrch. Pomník tvořený velkým jen nahrubo opracovaným kamenným blokem nesl medailon s podobiznou císaře. Pramen na úpatí Křížového vrchu nad dnešními Smetanovými sady své označení nesl do roku 1925. Tehdy byl přejmenován na Filippův podle Filippa Kleina, spoluzakladatele Moravskoslezského sudetského horského spolku, MSSGV, dlouholetého předsedy a čestného občana tehdejšího Frývaldova. Podle dochovaných obrázků býval u pramene altánek nebo přístřešek a místo byl oblíbeným cílem vycházek. Po roce 1945 se řada pomníků a pramenů dočkala nových názvů, ty které připomínaly rakouskou nebo německou minulost byly nemyslitelné.
Název U Vousáče je odvozen od nového medailonku na pomníku, znázorňující nějakou blíže neurčenou vousatou tvář. Samotný pramen je bez přívodní trubky s vodou, ta je jímána do místní vodárny, takže jde vlastně už jen o pomník.