V průběhu padesátých až sedmdesátých let se v tomto místě konal velkoplošný archeologický výzkum. Na jeho výsledky navázal výzkumný program, jehož součástí bylo vytvoření skanzenu.
V roce 1981 se místo výzkumu změnilo na Stanoviště experimentální archeologie. Jednotlivé stavby skanzenu byly budovány na základě archeologickým průzkumem odkrytých půdorysů. Taktéž byla snaha používat stejné druhy dřeva jako v dávné minulosti a pracovat stejnými nástroji, které byly vyrobeny podle původních typů. Pracovní postupy byly zvoleny tak, aby se co nejvíce přiblížily podmínkám v minulosti.
Vznikl tak ojedinělý soubor rekonstruovaných pravěkých a raně středověkých obydlí a technologických zařízení. Postavena byla také replika hrnčířské pece, ve které byly provedeny pokusné výpaly keramiky. V rámci dalších experimentů probíhal například výzkum trvanlivosti a klíčivosti obilí uloženého dlouhodobě v zásobních jamách z časného slovanského období. V obytných objektech se zkoušelo, za jakých podmínek se v minulosti bydlelo v letním i zimním období.
Při návštěvě archeologického skanzenu v Březnu u Loun se lze s výsledky některých experimentů seznámit a nahlédnout tak do způsobu života našich dávných předků. Podle mne je to zajímavé jak pro děti, tak i pro dospělé.
Skanzen je součástí Okresního muzea v Lounech a lze ho navštívit denně kromě pondělí. Od 1. října do 30. dubna v 8,00 až 16,00 hodin, od 1. května do 30. září v době 9,00 do 17,00 hodin. V nepříznivém počasí se však prohlídky nekonají, proto je lepší podívat se na internet nebo zavolat o bližší informace na telefon 415652456, 415783057. Občas se zde konají také zajímavé akce. Vstupné v době mé návštěvy bylo rozumné, pro dospělého 20,- Kč, pro děti, studenty, invalidy a důchodce poloviční.
*
V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- nedostavěný chrám v Panenském Týnci:https://www.turistika.cz/mista/panensky-tynec-nedostaveny-chram
- Panenský Týnec:https://www.turistika.cz/mista/mestys-panensky-tynec-kostel-sv-jiri-a-kaple-sv-jana-nepomuckeho
- kaple nedaleko Panenského Týnce:https://www.turistika.cz/mista/kaple-kostelik-sv-blazeje-a-kdysi-kouzelna-studanka-nedaleko-mestyse-panensky-tynec
- Oldřichův dub:https://www.turistika.cz/mista/oldrichuv-dub-v-peruci
-Boženina studánka:https://www.turistika.cz/mista/bozenina-studanka-v-mestyse-peruc
- menhir Baba:https://www.turistika.cz/mista/slavetin-menhir-baba
- kostel ve Slavětíně:https://www.turistika.cz/mista/mestys-slavetin-kostel-sv-jakuba-vetsiho
- zajímavá kaple ve Slavětíně:https://www.turistika.cz/mista/slavetin-kaple-navstiveni-panny-marie
- židovský hřbitov u obce Hřivčice:https://www.turistika.cz/mista/zidovsky-hrbitov-u-obce-hrivcice
- kamenný sloup v obci Hřivčice:https://www.turistika.cz/mista/kamenny-sloup-v-obci-hrivcice
- rozhledna ve městě Kryry:https://www.turistika.cz/mista/schillerova-rozhledna-v-meste-kryry
- rozhledna nedaleko Lubence:https://www.turistika.cz/mista/vochlicka-rozhledna
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Podobné příspěvky
Archeologický skanzen Březno
Skanzen se nachází na pravém břehu řeky Ohře mezi obcemi Březno a Louny. Archeologickým průzkumem zde byly objeveny pozůstatky pravěkého osídlení. Na základě získaných nálezů zde byl vybudován Skanzen. Starými technologickými postupy byla zrekonstruována staroslovanská obydlí ze 6. a 9. století a germánský objekt ze 6. století.
Otevřeno 1.5 – 30.9. 9 – 17 hodin
1.10. – 30.4. 8 – 16 hodin
vstupné 20,- Kč
Poslední aktualizace: 7.3.2023
Nadmořská výška:
188 metrů nad mořem
Archeologický skanzen Březno u Loun na mapě
Kvalita příspěvku:
8
turistů zde bylo a hodnotilo
4,63
Diskuse a komentáře k Archeologický skanzen Březno u Loun
Byla jsem tam již nejméně 2x s dětmi z turistického oddílu a moc rádi na to vždy vzpomínáme.