Loading...
Tahle opravdu nepřehlédnutelná dominanta města se vypíná ze skalnatého ostrohu nad historickým jádrem Ledče na protilehlém právém břehu řeky. Dle letopočtu svého založení je řazena mezi nejstarší šlechtická sídla v celých Čechách a je jediným takovýmto zachovalým hradem v oblasti středního Posázaví.
Jeho nejstarší část vznikla pravděpodobně v první půli 13.století, Výrazná dostavba se uskutečnila za Jana Ledečského z Říčan kolem roku 1475. Na výstavný renesanční zámek se hrad proměnil ve století šestnáctém. Ten byl roku 1642 dodatečně opevněn za Adriana z Enkefurtu, kdy zde vznikla nová brána chráněná dvojicí pětibokých bašt. Dalších přestaveb se sídlo dočkalo za Thunů v 17.století, ty pozdější měly už jen drobnější charakter. Byly prováděny až do března roku 1879, kdy město Ledeč zachvátil rozsáhlý požár, přenesla se až na zámek a ten byl z velké části zničen. Nedostatek financí umožnil jen provizorní opravu a při stavbě železniční trati roku 1903 „padla za vlast“ i část vnějšího hradního opevnění.
V té době byl vlastníkem ledečského panství a feudálního sídla Tereziánský ústav šlechtičen, který o něj přišel na konci první světové války, kdy vše převzala státní správa.
Větší opravy po tom ničivém požáru z konce 19.století se „hradozámek“ dočkal až roku 1926 a roku 1938 do něj bylo umístěno Městské muzeum.
Po druhé světové válce přešel pod Správu státních lesů a po „sametu“ se dostal do vlastnictví Společnosti hrad Ledeč nad Sázavou, která je ze tří čtvrtin tvořena městem a ten zbytek firmou Kovofiniš.
Společnost se poté pustila do rozsáhlých oprav a v současnosti jsou návštěvníkům k dispozici hned tři prohlídkové okruhy, návštěva muzea veterána skautingu a hradní věž.
Z nejstaršího období bývalého feudálního sídla upoutá pohled na masivní a 32 metrů vysokou válcovou věž (bergfrit) a na dva obloukovité hradní paláce svírající mezi sebou hradní nádvoří. Ani jejich poměrně rozsáhlé obytné plochy dalším hradním pánům k bydlení nestačily, a proto byly v 16.století doplněny novým třípodlažním palácem, z něhož se po schodišti sestupovalo přímo na hradní nádvoří.
První prohlídkový okruh – Muzejní, nabízí expozici historických hodin od renesance do současnosti (asi 200 „kousků“) a expozice Vlastivědného muzea z třicátých let minulého století. Shromážděné předměty představují práce místních řemeslníků (hlavně hrnčířů) a při prohlídce má být údajně v jedné místnosti k vidění i nádherný, sgrafity pokrytý strop.
Druhý okruh – Dětský – je určen hlavně dětem a všem, kdo mají rádi staré hračky. K vidění je tu i tisícovka Méďů „plyšáků.“
Třetí okruh – Sklářský – nás seznámí s historií sklářství v Posázaví a na Českomoravské vysočině od 16.století po současnost.
Tyto tři okruhy jsou přístupny pouze s průvodcem, ale další dvě lákadla už individuálně.
První sestává z Muzea Jaroslava Foglara a je jediným oficiálním u nás. V nedaleké Sluneční zátoce Foglar totiž vedl skautské tábory a čerpal zde inspiraci ke svému psaní, z nichž později vzešli slavní Hoši od Bobří řeky.
Druhá nabízí po 111 schodech výstup na 32 m vysokou hradní věž a fantastický výhled dolů na řeku, město a líbeznou krajinu Posázaví.
(Hradní areál je v sezóně otevřen již od deváté hodiny ranní, jenže expozice bohužel až o hodinu později. S tím jsme při naší návštěvě nepočítali a protože jsme měli ten den ještě hodně nabitý program, smutně jsme se „spokojili“ toliko s prohlídkou hradního nádvoří a okouknutí info panelů, jež nás seznámily se stavebním vývojem hradu a historií stavebních prací, díky nimž je tato kulturní památku postupně opravována od roku 2000.)