Loading...
Při cestě za návštěvou tohoto kláštera se jede z hlavního města Jerevanu směrem k jezeru Sevan, poté silnice překonává průsmyk ve výšce 2.114 m.n.m a blíží se do města Dilijanu. V dnešní době se ale již nevjíždí úplně do sedla, jelikož je zde vyhlouben tunel. Jakmile se člověk dostane na dilijanskou stranu, krajina rázem mění svůj charakter. Strmé kopce, tvořící výrazný reliéf, již nejsou holé a suché jako na jižní straně, nýbrž jsou porostlé všudypřítomným smíšeným lesem. Samotné město Dilijan je poměrně rozlehlé a slouží jako lázeňská a rekreační oblast bez průmyslu.
Ještě chvíli se jede po hlavní silnici a poté se odbočí vlevo. Po sedmi kilometrech se objeví majestátní klášterní komplex, který se jmenuje Haghartsin a je zcela skrytý v nádherné kopcovité krajině uprostřed krásných lesů. Kdo ve středověku neznal místní pěšinky, vůbec jej nenašel a neměl šanci se k němu dostat. V době naší návštěvy zde kromě několika návštěvníků byla i početná stavební firma s jeřábem, nákladním autem, centrálou a spoustou dalšího materiálu a nářadí. Podle tištěného průvodce jsme se snažili určit, za kterým lešením se nachází která část komplexu. Trochu to bylo zklamání, ale nedalo se nic dělat. Vlastně, jaképak zklamání. U nás by asi byla taková památka pro turisty uzavřena, ale tady je možno navštívit všechny části klášterního komplexu. Pohybovali jsme se Pod Jeřábem, vedle sbíječek, nikdo nám nebránil.
Klášter byl založen v 10. století, kdy byl postaven kostel sv. Řehoře vyzdobený rozetami s motivem lidských postav. Tento chrám na půdorysu kříže má boční kaple ve všech čtyřech rozích. Krytý vchod, tzv. gavit, byl dokončen v roce 1213. Gavit je nedílná součást většiny arménských chrámů. Zatímco hlavní prostory slouží k provádění velkých mší, do vstupních gavitů (postavených často mnohem později) přicházejí lidé zapalovat svíčky a pronést svou soukromou modlitbu. Jeden ze sloupů kostela podél zdi je údajně dutý. Místní pověst praví, že sloužil jako úkryt pro cennosti kláštera v době války. Hlavní katedrála kláštera a současně největší stavba areálu je zasvěcena sv. Matce Boží (Surb Astvatsatsin) a byla postavena roku 1281 na principu kopulovitého chrámu. Kopule je vyzdobena oblouky, jejichž sloupce jsou spojeny lištami. Malý kostel sv. Štefana je z roku 1244. Hlavní atrakcí kláštera je jídelna z roku 1248, která má dvě haly. Haghartsinský refektář je jednou ze dvou přeživších staveb tohoto druhu v Arménii (druhý je v klášteře Haghpat).
Také tento Klášter je volně přístupný a za jeho návštěvu se neplatí. Nádvoří a přístupová cesta je stíněna košatými korunami stromů, pod kterými místní prodávají arménským návštěvníkům i turistům svaté obrázky a svíčky.
Při putování po Arménii jsem ještě navštívil tato místa a viděl následující:
další zajímavé kláštery: https://www.turistika.cz/mista/klastery-v-armenii
lázně v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/lazne-v-armenii
kaňon říčky Azat: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-kanon-ricky-azat
město Jermuk: https://www.turistika.cz/cestopisy/mesto-jermuk-lyzovani-v-armenii
klášter Geghard: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-klaster-geghard
chrám Garni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-chram-garni
poutní místo Eschmiadzin: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-eschmiadzin
městečko Areni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-areni
vesnice Antarut: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-antarut
doprava v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/doprava-v-armenii
jezero a město Sevan: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-jezero-a-mesto-sevan
zajímavé tržiště v hlavním městě: https://www.turistika.cz/mista/armenie-trziste-vernissage
tunel z řeky Arpa do jezera sevan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-tunel-z-reky-arpa-do-jezera-sevan
klášter Noravank: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-noravank
hlavní město Arménie: https://www.turistika.cz/mista/jerevan-hlavni-mesto-armenie
koňak Ararat: https://www.turistika.cz/mista/armenie-jerevan-konak-ararat
město Dilijan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-mesto-dilijan
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/