Aš – bývalý evangelický kostel
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
V blízkosti Městské úřadu v Aši se nachází upravená parková plocha. Mimo jiné jsou zde nízké zídky vyznačující obrys velkého evangelického kostela, který patřil k nejvýznamnějším historickým památkám Aše a okolí. A dost možná se jednalo o největší z protestantských kostelů ve starém Rakousku.
Důležitý mezník v historii tohoto místa spadá do druhé poloviny 16. století, kdy Pánové z Zedtwitzu převzali církevní moc nad ašským územím a tím skončil vliv katolického Německého panského řádu. 1. května 1622 byl položen základní kámen pro první ašský evangelický kostel. Stavba probíhala patrně rychle a bezproblémově a tak již první adventní neděli byl kostel zasvěcen sv. Trojici. Evangelíci, kteří byli vyhnáni z určitých rakouských území, našli v Aši nový domov. Obec rostla, původní kostel nepostačoval a tak v roce 1747 byl položen základní kámen ke stavbě kostela nového. Je zajímavé, že výstavba i výzdoba byla dílem výhradně řemeslnických mistrů z Aše a okolí. Po dvou letech, o první adventní neděli roku 1749, se konala první bohoslužba v novém kostele sv. Trojice. Kostel měl tři dřevěné ochozy s více než 2 500 místy k sezení.
K nejcennějším zařízením kostela patřil barokní oltář od J. S. Zeitlera z roku 1754 a velké varhany z roku 1911. Tento svatostánek byl ušetřen při požárech, které pustošily město v letech 1781, 1814 a 1872 a také přežil obě světové války. Opravu však potřeboval a tak se v roce 1958 započalo na nátlak odborníků Státní památkové péče v Praze s rozsáhlou rekonstrukcí.
O dva roky později však došlo k tragické události. 19. 1. 1960 nastal výbuch naftových kamen, která sloužila k vysoušení. Vnitřní část kostela, včetně třech celodřevěných empor, byla během několika málo minut v plamenech. Během tří hodin vyhořela jedna z nejkrásnějších památek Aše – evangelický kostel Nejsvětější Trojice. Část zdiva a základní podlaží věže zůstalo stát ještě 13 let, kdy bylo vše srovnáno se zemí. Objevily se také spekulace o tom, zda požár vznikl náhodou či úmyslně, ale to již asi nikdo nevyřeší.
V roce 2003 byl obrys základů kostela vyznačen zídkou, opatřen dřevěným křížem a informačním panelem. Nedaleký pomník Martina Luthera připomíná, že zde byla čistě německá evangelická komunita s mohutným kostelem.
*
Ve městě Aš a okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- pomník Martina Luthera: https://www.turistika.cz/mista/pomnik-martina-luthera-v-asi-jediny-sveho-druhu-v-ceske-republice
- trojzemí u Aše:https://www.turistika.cz/cestopisy/trojmezi-v-zapadnim-koutu-ceske-republiky-hranice
- Aš a rozhledna Háj: https://www.turistika.cz/mista/as-rozhledna-haj
- rozhledna Stráž u Aše: https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-straz-u-ase
- vodní nádrž Bílý Halštrov: https://www.turistika.cz/mista/vodni-nadrz-bily-halstrov-u-dolnich-pasek-casti-mesta-as
- pramen říčky Bílý Halštrov https://www.turistika.cz/mista/pramen-ricky-bily-halstrov-u-mesta-as
- minerální pramen v Dolních Pasekách: https://www.turistika.cz/mista/mineralni-pramen-v-dolnich-pasekach-casti-mesta-as
- pozůstatek kapličky u obce Hazlov: https://www.turistika.cz/mista/as-gaisbergkapelle-u-obce-hazlov
- smírčí kříž u obce Hazlov: https://www.turistika.cz/mista/as-smirci-krize-u-obce-hazlov
- Aš a smírčí kříž u školy: https://www.turistika.cz/mista/as-smirci-kriz-u-zs
- Aš a smírčí kříž pod vrchem Háj: https://www.turistika.cz/mista/as-smirci-kriz-pod-vrchem-haj
- Aš a Skřivánčí vrch: https://www.turistika.cz/mista/as-skrivanci-vrch-736-m-n-m
- Nebesa a kaple Panny Marie: https://www.turistika.cz/mista/kaple-panny-marie-v-obci-nebesa-as
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/