Babí lom - rozhledna
Více jak dva a půl kilometru dlouhý skalnatý hřeben Babího lomu, jehož mohutný masív se výrazně zvedá severně od Brna nad obcí Lelekovice, byl již v 19. století oblíbeným cílem turistů. V devadesátých letech 19. století stávaly na tomto vrcholku dvě dřevěné vyhlídky. Obě vybudovala místní sekce Rakouského turistického klubu. Na severním nejvyšším vrcholu se ve výšce 562 m nad mořem zvedala dřevená trámová rozhledna nesoucí jméno brněnského poslance Rohrera. Jižní vrchol (521 m) pak zdobila Ripkova vyhlídka, postavená jako krytý dřevený pavilon a nazvaná jménem předsedy turistického klubu. Nedaleko odtud poblíž studánky stála ještě dřevěná Wieserova chata, pojmenovaná podle lesního rady, poskytující turistům úkryt před nepohodou a základní občerstvení. Vycházky na Babí lom si obblíbili jak němečtí tak i čeští obyvatelé Brna. Obě vyhlídková místa byla bohužel v období druhé světové války zničena.
Myšlenka na výstavbu nové rozhledny na jižním vrcholu se zrodila v roce 1958 v hlavě lelekovického rodáka MUDr. Rudolfa Albrechta. Z jeho podnětu vznikl projekt brněnského architekta Mojmíra Korvase, kde dle něj měla být na jižním okraji Babího lomu, na místě bývalého glorietu, postavena na zděné podestě betonová věž se železným ochozem. Investorem stavby byl KV ČSTV Brno a o vlastní realizaci stavby se postarali převážně členové TJ Sokol Lelekovice, kteří také vynosili na vlastních zádech veškerý stavební materiál. Slavnostní otevření se konalo po dvou letech od zahájení stavby dne 15. května 1961. A od té doby slouží tato rozhledna milovníkům dalekých výhledů dodnes.
Technická data stavby: Betonová rozhledna, Výška rozhledny: 15.0 m, Nejvyšší vyhlídková plošina ve výšce: 12.0 m, Počet vyhlídkových plošin: 2, Otevření: 15. května 1961, Počet schodů: 46.
K rozhledně se lze dostat několika trasami. Jednak z obce Lelekovice, kam se dá dostat buď vlakem a to linkou S3 (Brno-Tišnov) na zastávku Česká, nebo brněnskou městskou linkou č.41, která na vlaky od Brna navazuje. Dále pak pěšky přímo z Brna-Mokré Hory, kde začíná "Stezka Zdraví" a ta vás dovede až do Lelekovic. Odtud se budete držet červeně značené turistické trasy, která pak zabočí doprava do lesa. To je také poslední místo, kam se až dá dojet autem. Odtud dále po červené do prudkého zalesněného kopce. Z tohoto místa je cesta k rozhledně dlouhá asi 1,5 kilometru. Další výchozí body pro cestu nahoru na Babí lom je Vranov u Brna, kam lze dojet městskou autobusovou linkou č.57 přes Soběšice a Útěchov. Poslední místem je Kuřim, odkud lze k rozhledně vystoupat přes osadu Podlesí po modré značce (krátký závěr pak dokončit po žluté značce).
Vrcholový skalnatý hřeben Babího lomu je vyhlášen za přírodní rezervaci.
GPS: 49°18'18.551"N, 16°34'34.215"E
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko/D3, GOL 1:25 000 Moravský kras, 1:25 000 Okolí Brna-Tišnovsko, 1:20 000 Adamov a okolí