Banská Štiavnica – sloup Nejsvětější Trojice (morový stĺp Svätej Trojice)
Monumentální svatotrojiční morový sloup, tyčící se dominantně na Náměstí sv. Trojice, patří k nejznámějším památkám starobylého města Banska Štiavnica, které patří na Slovensku k těm nejkrásnějším. Tento sloup se sousoším Nejsvětější Trojice vznikl jako poděkování Bohu za ukončení morové epidemie, která město zasáhla na počátku 18. století.
Jednoduchý barokní sloup zde byl sice postaven opravdu již v letech 1710 až 1711, ale jeho současná majestátní podoba je výsledkem několika pozdějších úprav. Autorem svatotrojičního sousoší – i honosné finální podoby sloupu pocházející z let 1758 až 1764 - je sochař Dionýz Stanetti. Na podstavci jsou pak umístěny sochy svatých ochranců před morem a patronů horníků. Vidět zde tak můžeme sv. Rocha, sv. Šebestiána, sv. Františka Xaverského, sv. Josefa, sv. Barboru nebo sv. Kateřinu. Nechybí, samozřejmě, ani "interiérová" Panna Marie nebo všudypřítomní barokní andílci.
Od roku 1981, kdy byla dokončena téměř osmiletá kompletní rekonstrukce sloupu, zde ovšem můžeme vidět již pouze jejich kopie. Původní originály jsou vystaveny v kapli Starého zámku.