Loading...
Není zrovna obvyklé, aby se nemocniční komplex řadil mezi nejvýznamnější památky nějakého velkoměsta. Barcelona k těmto výjimkám patří a v případě Nemocnice sv. Kříže a sv. Pavla se dokonce od roku 1997 jedná o památku ze seznamu kulturního dědictví UNESCO. A přitom paradoxně vznikla jen díky morové epidemi …
Nemocnice bývá popisována jako komplex secesních nebo modernistických budov a její podobu navrhl architekt Lluis Domenech i Montaner. Celý soubor budov byl postaven v letech 1902 až 1930, a to ve dvou etapách. V té první vzniklo pod vedením samotného architekta – a v letech 1902 až 1913 – celkem 13 budov, v té druhé, kterou po roce 1920 vedl architektův syn Pere Domenech i Roura, přibylo dalších 6 budov. A některé objekty jsou ještě mnohem mladší, protože vznikly jako dostavba tzv. nové nemocnice.
Tato slavná nemocnice byla založena v roce 1401 sloučením – či spíše selekcí - šesti nemocnic, které v té době v Barceloně existovaly a které po morové epidemii v polovině 14. století „zůstaly bez práce“ (hlavně si ovšem po morové apokalypse z roku 1348 pár lidí uvědomilo potřebu dobře organizovaného systému zdravotní péče). Tehdy se ale ještě jmenovala pouze po Svatém Kříži a až do roku 1714 se jednalo o nemocnici civilní. Mezi veřejné se pak tato nemocnice zařadila znovu až na počátku II. poloviny 19. století. Na počátku 20. století byla zahájena výstavba nových nemocničních budov, kterou financoval bankéř Pau Gil. Tím také došlo k doplnění názvu nemocnice o sv. Pavla. A je zajímavé, že mnozí lidé tento komplex ani pod jiným názvem než Nemocnice sv. Pavla nezná.
Nově vzniklý nemocniční komplex byl navržen tak, aby jeho devět bloků zaplnilo čtvercové „náměstí“ o délce strany 300 metrů. Na této ploše stojí hlavní správní budova a 27 od sebe se vzájemně odlišujících pavilonů (resp. ve stejné rovině se vždy nachází dva stejné pavilony – jeden mužský a jeden ženský), které sloužily pacientům. V dominantní hlavní administrativní budově se širokým schodištěm se nacházela také knihovna a kaple, či spíše kostel. Ten má také vstupní objekt připomínat, stejně jako rozevřenou náruč člověka. Na podobě jednotlivých objektů se kromě architekta Domenecha podepsali sochaři Pau Gargallo a Eusebio Amau, Francesc Labarta, který navrhl vitráže a mozaiky, nebo Josep Perpinyá, který vytvořil kované železné prvky. Celkově byla nemocnice navržena tak, aby mohla být zcela izolována od okolního města. Součástí projektu proto byly např. i nemocniční zahrady, vlastní vodárna, kostel a dokonce i malý klášter.
Postupem času přestala nemocnice kapacitně stačit, a tak musely být v II. polovině minulého století do komplexu začleněny některé nové budovy, zejména Urologický ústav. Hlavní vchod je orientován ve směru na chrám Sagrada Família údajně proto, že Domènech i Montaner chtěl využít vítr přicházející z moře k ventilaci areálu nemocnice.
Ta je postavena z lícových cihel a hlavní architekt Domènech i Montaner v její podobě mistrovsky spojil různé architektonické styly, zejména gotiku s byzantskými prvky a neogotiku se stylem germánským (hodinová věž). Již několikrát zmíněná hlavní budova byla postavena v letech 1905 až 1910 a právě ji zdobí Gargallovy sochy představující Víru, Naději, Charitu a Práci. Interiér plný oblouků a sloupů má symbolizovat bylinnou zahradu, kterou nemocnice v minulosti měla a pěstovala zde různé typy rostlin k výrobě vlastních léčiv.
Nemocnice, nacházející se v barcelonském okrsku Eixample (původně ovšem El Raval), byla rozdělena na mužskou a ženskou část, kdy na pravé straně jsou umístěny pavilony mužů, která nesou jména světců, vlevo pak pavilony žen se jmény světic a pannen. Zajímavý je i fakt, že pavilony u hlavního vchodu jsou nejmenší a s přibývající vzdáleností se zvětšují, což vytváří harmonickou perspektivu. Rychlé spojení mezi objekty umožňují podzemní chodby.
Stará nemocnice Santa Creu i Sant Pau pak byla na počátku 21. století doplněna tzv. Novou nemocnicí, která vznikla v severovýchodní části komplexu v letech 2000 až 2009. Stala se moderním provozem, který tvoří hlavní budova (ambulance) a čtyři bloky v podobě prstů (lůžková část). Součástí Nové nemocnice je také moderní heliport z roku 2010. Dnes je tedy nemocnice Santa Creu i Sant Pau více než šest století existující institucí, která se změnila ze středověkého špitálu na moderní nemocnici. I v současné době však zůstává hlavně velmi krásnou a významnou historickou památkou. A také secesně – modernistickým komplexem, tvořícím „město ve městě“.
Na závěr ještě pár zajímavostí a doplňujících informací:
Právě v této nemocnici zemřel muž, jehož jméno je v souvislosti s Barcelonou skloňováno snad nejčastěji - Antoni Gaudí zde zemřel v roce 1926. Geniálního architekta trpícího revmatismem a artritidou přitom paradoxně srazila tramvaj.
Nemocnice obklopená stromy využívala pro pohodu svých pacientů optimistickou kombinaci středověké a maurské architektury, což je typické pro katalánskou secesi, i orientaci budov v severojižní ose a parkových úprav. Nezanedbatelný byl letní stín umožňující odpočinek pod kaštany, lípami a pomerančovníky i vůně pěstovaných léčivých rostlin (vavřín, levandule, rozmarýn) a citronových keřů.
Na konci původního komplexu byl umístěn klášterní pavilon, který navrhl Pere Domènech a který se skládal ze tří částí spojených malými krytými mosty. Součástí tohoto pavilonu byla také kuchyně, lékárna a ubikace pro jeptišky, které zde pracovaly jako zdravotní sestry.
Nemocnice od počátku využívá geotermální energii z téměř 400 vrtů o hloubce okolo 100 metrů. O přirozeném „mořském“ ventilačním systému, odvádějícím bakterie a viry, už zmínka byla.
Nemocnice Santa Creu de Sant Pau se nachází v blízkosti stejnojmenné stanice metra (i když tam je jenom ten Pavel) a asi kilometr od slavného Gaudího chrámu Sagrada Familia (stačí se projít po pěší třídě Avinguda de Gaudí). Adresa nemocnice je Carrer de Sant Antoni Maria Claret č. 167.
Otevřeno je zde v zimním období (listopad až březen) v pondělí až sobotu od 9:30 do 16:30 hod. a v neděli a svátky od 9:30 do 14:30 hod. V letním období (duben až říjen) se toho moc nemění, jen v pondělí až sobotu se zavírá o dvě hodiny později. Zcela uzavřena je nemocnice jen na Nový rok, 6. ledna a o vánočních svátcích, tj. 25. a 26. prosince. Cena vstupného je 15 euro (pokud jdete sami bez průvodce i audia), ale např. každou první neděli v měsíci se sem dostanete zcela zdarma.