Barcelona – Biskupský most a tajemná lebka (Pont del Bisbe)
Při pohledu na jeden ze symbolů katalánské metropole a současně možná nejfotografovanější i nejromantičtější pamětihodnost tohoto města vůbec – tedy Biskupský most – by se chtělo spolu s nejmenovaným sládkem zvolat „To jsou paradoxy, pane Vaněk“.
Tento most totiž sice patří k nejvyhledávanějším klenotům i poznávacím znamením Gotické čtvrti (Barri Gótic, Barrio Gótico) a spojuje dva významné historické objekty (kanovnický dům Casa dels Canonges a vládní palác Palau de la Generalitat), sám ale vlastně ani žádnou středověkou památkou není. Krytý most Pont del Bisbe ve skutečnosti „spatřil poprvé světlo světa“ až na konci I. třetiny minulého století v rámci příprav na barcelonskou Mezinárodní výstavu světla, takže nejenže nemá s gotikou pranic společného, ale vlastně oficiálně nebyl nikdy ani uznán jako historická památka.
To mu ovšem na půvabu vůbec neubírá, protože mezi středověké domy ve svém nejbližším okolí v letech 1928 až 1929 zapadl jako onen pověstný „zadek na hrnec“. Navíc je odpočátku spojován s různými tajemstvími, pověstmi a legendami, většinou spojovanými s temnými silami, zlými kouzly a smrtí. A za všechno může ambiciózní architekt – a Gaudího žák - Joan Rubió i Bellver, který chtěl v Gotické čtvrti postavit celou řadu nových budov (ty staré – ovšem pouze negotické - by předtím nechal strhnout), které by svou podobou vycházely ze středověké architektury. Jeho projekt však nebyl vládou přijat a schválen byl pouze Biskupský most. Těžce zklamaný architekt následně do spodní části mostu utajeně zakomponoval lebku probodenou dýkou, na kterou – alespoň podle pověsti – kdo se podívá, bude zasažen zlým kouzlem.
Je vůbec zajímavé, že se snad nejmladší stavba celé čtvrti stala tak magickým místem, spojovaným s tolika legendami. Svého času se dokonce říkalo, že to není práce dovedného kameníka, ale skutečná lidská lebka. V jiné pověsti se praví, že pokud bude dýka z lebky odstraněna, bude navždy zničeno město Barcelona. Podle jiné – a jediné optimistické – legendy stačí projít pod mostem pozpátku, dívát se přitom přímo na lebku … a ona vám následně splní jakékoliv (jedno) přání.
Nejpravděpodobnější je ovšem varianta, že typicky modernistický - a vším symbolickým fascinovaný - architekt Joan Rubió i Bellver pouze chtěl všem vzkázat, že nepřijetím svého projektu na přestavbu Gotické čtvrti byl vlastně zrazen a těmi, kdo ho nepochopili, přímo zabit.
Neogotický most el Pont del Bisbe se nachází na Biskupské ulici (Carrer del Bisbe), která protíní Gotickou čtvrť mezi náměstími Plaça de Sant Jaume a Plaça Nova.