Barcelona – dům Casa de les Punxes (Casa de los Pinchos)
Turistické cíle • Měšťanský dům
Jedním z mnoha krásných modernistických paláců katalánské metropole je dům nazývaný Les Punxes nebo též Casa Terradas. Byl postaven v roce 1905 a jeho srchitektem je Josep Puig i Cadafalch. Budova, která svým vzhledem spíše připomíná středověký hrad nebo historizující zámek, se nachází na adrese Avinguda Diagonal č. 416 – 420 a od roku 1976 se jedná o chráněnou národní kulturní památku.
Casa de les Punxes (Casa de los Pinchos) je velkolepá trojůhelníková budova sevřená mezi ulicemi Rosellón, Bruc a Avenida Diagonal, tzn. že se se nachází ve čtvrti Eixample. Stavba se šesticí špičatých věží, které jí daly jméno, vznikla pro tři dcery textilního průmyslníka Bartomea Terrades i Mont a je považována za jednu z nejznámějších barcelonských budov. Výjimečný je u ní také fakt, že běžně užívaný název neodkazuje k prvnímu majiteli (stavebníkovi), ale k podobě paláce.
O cihelném Casa de les Punxes neboli Casa Terradas se občas říká, že je klíčem k pochopení katalánského modernismu. I proto je více než potěšitelné, že byl tento kancelářský objekt v soukromém vlastnictví od roku 2016 zpřístupněn veřejnosti. Stalo se tak po dokončení renovace, kterou řídil architekt Jaume Falguera.
Zajímavý je i samotný počátek historie tohoto sídla. Bohatý průmyslník chtěl nechat postavit tři domy pro tři dcery (Rozálie, Josefa a Anděla). Stavbu v podstatě řídil (dozoroval) jejich bratr Bartoloměj ml., který koncem roku 1903 zadal projekt svému příteli. Architekt Josep Puig i Cadafalch následně sice skutečně vytvořil tři domy, ale spojil je do jednolitého celku nazvaného Casa Terradas. Architekt se prý nechal ovlivnit podobou německého zámku Neuchwanstein i evropskou gotickou architekturou a své sehrál i trojúhelníkový stavební pozemek.
Přes jednotnou podobu trojdomu se architekt snažil každé jeho části dát nějaký jedinečný architektonický prvek, který by charakterizoval její majitelku. Například na nároží ulic Rossellón a Diagonal je umístěn panel s postavou anděla, kterou vytvořil malíř Enric Monserda i Vidal (a tady prý opravdu bydlela prývě Angela). Stejný autor vytvořil i panely se slunečními hodinami a čtyřmi znameními zvěrokruhu spojenými se čtyřmi ročními obdobími (kozoroh – zima, beran - jaro, váhy – podzim a rak – léto. Pozoruhodná je také další autorův keramický panel, na kterém je zachycen sv. Jiří zabíjející draka. Světec zde má údajně podobu autora projektu domu a velkého architekta Josepa Puiga i Cadafalch.Nechybí zde ani různé rostlinné dekorativní prvky, gotické nápisy, římské číslice nebo další dva keramické panely; na jednom je váza plná růží, na druhém dívka obklopená růžemi (kdopak asi bydlel v této části domu?). Vidět můžeme i různé symboly náboženské a mytologické.
Jednou ze zajímavostí domu je neobvyklé řešení, kdy klasické nosné zdi v přízemí architekt nahradil litinovými sloupy a kovovými nosníky.
Zcela na závěr ještě pár krátkých postřehů, např. o umělcích, kteří se na podobě Casa Terradas významně podíleli:
Malíř a dekoratér Enric Monserda i Vidal byl pro dům stejně důležitý jako jeho architekt Josep Puig i Cadafalch. Kromě již zmíněných panelů na fasádě je také autorem některých vitráží, dlažby nebo neogotické „hradní“ kaple i jejího krásného oltáře. A navrhl také podobu většiny nábytku.
Kamenné dekorativní prvky měl na starost sochař – a všestranný umělec - Alfons Juyol i Bach. Vitráže tvořil také malíř skla, restaurátor a skvělý sklář Eudald Ramon Amigó i Dou. Opomenout nelze ani uměleckého kováře Manuela Ballarína i Lancuentra.
V roce 2016 byl celý dům restaurován pod vedením architekta Jaume Falguery a následně byl zpřístupněn veřejnosti. Za jeho prohlídku se platí 13,50 euro.