Barokní hřbitov Střílky
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Barokní hřbitov ve Střílkách je unikátní architektonickou památkou, která se nikde jinde v České republice nebo střední Evropě nevyskytuje. Hřbitov byl vystavěn na ploše zhruba 2000 metrů čtverečních jako ucelený umělecký celek.
Historie hřbitova
Byl založen v roce 1730 na popud barona Antonína Amanda Petřvaldského z Petřvaldu. K dokončení prací na hřbitově došlo v roce 1743 a téhož roku byl i vysvěcen. Stavitelem hřbitova a místní kaple byl zřejmě Ignác Josef Cyrani z Bollehausu, sochy na hřbitov vytesal moravský sochař Gottfried Fritsch (Bohumír Frič).
Hřbitov se za své existence dočkal několika oprav. Poslední z nich probíhala od roku 1998 zatím do roku 2008, kdy byl hřbitov slavnostně znovuotevřen (ačkoli provoz za rekonstrukce výrazněji omezen nebyl). Předpokládá se, že rekonstrukce bude dále pokračovat.
Dispozice hřbitova
Obdélníková plocha hřbitova zabírá necelých 2000 m2, nachází se na uměle vyrovnané a vyvýšené plošině naproti kostelu. Celý areál obíhá mohutná pískovcová zeď, která je na vstupní straně zakončena dvojitým schodištěm.
Sochařská výzdoba hřbitova nejen dokresluje atmosféru, zároveň v sobě skrývá určité poselství. Vstup na hřbitov chrání socha anděla, doplněná čtyřmi vázami symbolizujícími nebe, peklo, smrt a poslední soud. Sochy na hřbitově pak představují ctnosti a hříchy.
Hřbitov je využíván po celou dobu své existence, a to i v současnosti za probíhající rekonstrukce. Navezené hlíny a důmyslný odvodňovací systém údajně způsobují rychlejší tlení mrtvých těl, což umožňuje častější pohřbívání a zároveň omezuje nutnost rozšiřování hřbitova.
Turistické informace
Hřbitov je volně přístupný. Ke hřbitovu se dostanete od autobusu po odbočce zelené turistické značky vedoucí z Koryčan na Vlčák. K místu je v prodeji turistická známka.
Barokní hřbitov v obci Střílky je svou originální architekturou a sochařskou výzdobou perlou stavitelského a sochařského umění. Hřbitov nechal vystavět Antonín Amand Petřvaldský z Petřvaldu v letech 1730 - 1743. Za autora je pokládán stavitel Ignác Josef Cyrani z Bolleshausu.
Hřbitov zaujímá rozlohu téměř 2000 m2, je čtvercového půdorysu s vykrojenými rohy. Dvouramenné schodiště vede na vstupní plošinu se sochou anděla smrti v nadživotní velikosti. Pod plošinou se nachází krypta. V zadní části hřbitova stojí pohřební kaple, pod níž jsou další dvě krypty, v níž jsou pohřbeni hrabata Künburgové. Hřbitov je vyzdoben sochami od Gottfrieda Fritsche, některé vytvořil jeho bratr Josef Antonín. Sousoší na pravé straně hřbitovní zdi znázorňují lidské ctnosti, na levé straně jsou neřesti. Dále jsou zde čtyři kamenné vázy, před kaplí stojí dvě sochy andělů v nadživotní velikosti.
Zajímavý je systém odvodnění, který díky promyšlené konstrukci urychluje tlení těl. Hřbitov byl vysvěcen 12. května 1743. Proběhlo již několik oprav v různých letech - nutné bylo opravit hřbitovní zdi a sochy. Dokonce v roce 2001 bylo několik soch ukradeno. Rekonstrukční práce probíhají dodnes.
Hřibitov je volně přístupný od 8 - 18 hodin. Chcete-li se podívat pod plošinu do krypty, a to vám tedy rozhodně doporučuji, je nutné přijít v otevírací dobu nebo se raději objednat. Ochotně vás do podzemí zavede průvodce, dozvíte se několik zajímavých historek, shlédnete rakve s ostatky členů rodu Kuenburků a poté vás ještě ochotněji průvodce vyvede zpět na povrch.
Když si vzpomenu, co všechno jsme se dozvěděli tam dole, v chladu a pološeru, u rakví, běhá mi mráz po zádech.
Hřbitov je přístupný turistické veřejnosti od dubna do října denně od 8 do 18 hodin. Vstupné dospělí 20,- Kč, důchodci a studenti 15,- Kč, děti 10,- Kč. V případě zájmu je možno předem objednat průvodce v českém, anglickém a německém jazyce.