Berlova Vápenka
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Při příjezdu do Třemošnice ve směru od Čáslavi stával smutně pozůstatek vápenky. V roce 2003 vznikl projekt na záchranu tohoto jedinečného technického unikátu ve střední Evropě, pocházejícího
z druhé poloviny 19. století. Po několika pokusech se v roce 2008 podařilo získat dotaci z Regionálního operačního programu, a tak mohla být obnova tzv. malé vápenky zahájena. Předpokládaná cena díla je téměř 24 mil. Kč. Příspěvek z evropských fondů činí cca 19 mil. Kč, 1 mil. Kč přispěl Holcim, a.s. Prachovice a zbytek hradí město Třemošnice.
Jako návštěvník jsem se podíval přímo do srdce komína.Ve vitrínách jsou například kameny, modely aut dopravující suroviny, dále různé náčiní, třeba na prošťuchování vápence zaseknutého v komíně, nebo hrabla na vyškrabávání vápna a popela. V prvním patře je vstup přímo do komína. Je vidět, kde se topilo a průduchy, kterými šel dovnitř žár tavící vápenec. Pálené vápno padalo přímo dolů.
Tavící pece a expozice, která zavede návštěvníky do minulosti, kdy se vápenec těžil v nedalekých Prachovicích a dopravoval do vápenky téměř desetikilometrovou lanovkou, jsou určitě zajímavým dokladem toho, jak v této části kraje lidé žili a pracovali.