Směřujeme na severovýchod republiky – 26. den - Česká Lhotice-rozhledna Boika, Třemošnice-bývalá Berlova vápenka, Žandov-rozhledna Březina, Louňovice pod Blaníkem-kostel Nanebevzetí Panny Marie
Pondělí 14. 9. 2021
Stejně jako včera bylo i dnes v noci teplo, že jsme spali opět při nedovřených dveřích. Byl tu nádherný klid. Vstáváme v 8, už svítí sluníčko. Přijíždí sem pár aut, jsou to převážně děvčata, co si jdou zaběhat. Po snídani balíme, minimalizujeme zavazadla, ať doma rychle vystoupíme. Zvládáme to docela rychle. V 10 odjíždíme. Velké pauzy dělat nechceme, ale v jednom tahu nepojedeme.
Jedeme na jih do České Lhotice. První zastávku děláme u rozhledny Boika. Zaparkovat se nechá přímo u ní. Je to zajímavě řešená stavba, kdy je dřevěná rozhledna spojená s krytým posezením. Střecha je kryta šindelem. Byla postavena r. 2005 na cca 10 km dlouhé okružní Keltské naučné stezce. Docela by nás lákalo si ji projít, ale dnes na to už čas nemáme. Doma chceme být odpoledne. Je 14,5 m vysoká, na krytou vyhlídkovou plošinu ve výšce 11 metrů vede 32 železných točitých schodů. Výhled je daleký - jsou vidět Železné hory, Orlické hory, Krkonoše, Jeseníky, Pardubice, Kunětická hora i Králický Sněžník. Kopečky jsou znázorněné na ve dřevě vydlabaném panoramatu. Jen ten text je málo nápadný. Očima se loučíme s kopečky, z nichž některé jsme navštívili. Už plánujeme, jak se sem příští rok vrátíme a budeme pokračovat v načaté trase. Čeká tu na nás spousta rozhleden, ale také dalších krásných míst.
Už pokračujeme domů. Po dálnici zásadně nejezdíme, tam zpravidla toho není moc na vidění. Jezdíme tedy po okreskách. Nad Třemošnicí má být zřícenina hradu Lichnice s rozhlednou Milada, ale dnes v pondělí bude zavřeno, tak tam ani nezajíždíme. U silnice nás však zaujala historická vápenná pec. Byla postavena r. 1880. V letech 1891 – 1892 ji nový majitel Berla přestavěl do současné podoby. Proto se vžil název bývalá Berlova vápenka. Až do r. 1960 se zde zpracovával vápenec z 5 km vzdáleného lomu, který se sem dopravoval lanovkou. Za 50 minut byl materiál z lomu dovezen ke zpracování. V té době patřila mezi nejdelší u nás. R. 2010 byla pec rekonstruována a zpřístupněna návštěvníkům. Mimo jiné je vidět historický výtah na zavážení pece. V areálu je muzeum s expozicí, která seznamuje s historií vápenictví v Železných horách. I když je muzeum zavřené, vrátka do areálu jsou otevřená. Prolezli jsme, co se dalo. Je to zajímavá velká stavba.
Poslední zastávku děláme v Žandově u rozhledny Březina. Na místě zjišťujeme, že už zapomínáme, kde všude jsme kdy byli. Tady jsme se stavěli před dvěma lety, když jsme se vraceli z Broumova. Jenže tehdy bylo ošklivé počasí, rozhledna byla zavřená, pršelo a byla mlha. Dnes je počasí výrazně lepší, ale rozhledna je stejně zavřená. Je tu napsané tel. číslo na paní, že nám přijde odemknout. Již od paty rozhledny je výhled poměrně daleký, tak ani paní nevoláme.
Ota se rozhodl jet domů přes Kácov. Jen kousek od hlavní silnice je podniková prodejna zdejšího pivovaru. Byli jsme tu v létě, jdeme zkontrolovat, zda mají něco nového. Měli jeden nový speciál, k tomu přikupujeme samozřejmě i něco dalšího.
Cesta vede přes Louňovice pod Blaníkem, kde jsme minule čistě náhodou zjistili, že je tu rodinný pivovar. Pivo vaří v jednom domku, petky dnes prodávají v Zámecké restauraci v renesančním zámku – v 16. století byl přestavěn z původní gotické tvrze. Původně jsme mysleli, že si tu dáme oběd, ale v tom horku nemáme na jídlo ani pomyšlení. Kupujeme si jen zmrzlinu a jdeme se trošku projít po náměstí – jen abychom se trochu rozhýbali. Původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl v 17. století barokně přestavěn, je otevřen. Takže máme i cíl.
Domů pokračujeme přes Votice, Sedlčany a Příbram. Moc jsme toho neujeli, když volá syn, že se po 18. hodině u nás zastaví s brambory na uskladnění. Kdyby zavolal dřív, koupili bychom mu taky pivo. Zastavujeme tedy v Sedlčanech - víme, že v prodejně masa a uzenin v blízkosti zdejšího pivovaru Krčín prodávají zdejší pivo. Na místě jsme zjistili, že pivovar už pivo nevaří, ale měli aspoň pivo z Počernicķého pivovaru. Kupujeme dvě černé třináctky, Ipu bohužel už nemají. Aspoň něco.
Cesty jsou volné až do Příbrami. Tady se to bezdůvodně zaseklo. Je to proto, že jsou 4 hodiny a lidi se vrací z práce? Těžko říct. Je však stále hrozné vedro. Teploměr ukazuje venku 30 stupňů, v zácpě 34. Je to hrozný. Jen pijeme, hlad stále nemáme. Asi už to vydržíme domů.
Domů jsme vydrželi – jen jsme dorazili opět žízniví. Takové skoro tropické vedro jsme v půlce září nečekali. Bylo by fajn ještě někde venku zůstat, ale máme doma nějaké povinnosti.
Když tuto dovolenou zhodnotíme, tak to bylo fajn, jen to bylo přece jen částečně poznamenáno současnou kovidovou pandemií. Naštěstí hospody měly venkovní posezení, rozhledny jsou většinou snadno větratelné, navíc tam možnost potkávání se s davy nehrozila. Možná bychom zařadili do programu i prohlídku nějakého zámku, ale bez toho se nechá žít. Nejvíc jsme si chtěli užít přírody a to se skutečně povedlo. Ta nezklame nikdy. Jak to bude vypadat za rok? To ukáže čas.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.876, 15.571)
Poslední aktualizace: 3.3.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Třemošnice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Směřujeme na severovýchod republiky – 26. den - Česká Lhotice-rozhledna Boika, Třemošnice-bývalá Berlova vápenka, Žandov-rozhledna Březina, Louňovice pod Blaníkem-kostel Nanebevzetí Panny Marie
Závratec (Třemošnice)
Městská část
Ohledně názvu této obce, osídlené již v době kamenné (příkladem budiž nález několika kamenných seker v letech 1896-1897 a 1907), je nejlépe otevřít knihu prof. Antonína Profouse "Místní jména v Čechách. Jejich vzn…
0.1km
více »
Třemošnice - Muzeum Bredlova vápenka
Muzeum
Severná časť Železných hor je známa bohatým výskytom vápenca. To viedlo k vzniku vápeniek v tomto kraji. Vápenky spracovávajú tento vápenec. Jednou z takýchto vápeniek bola aj Berlova vápenka na okraji mesta Třem…
0.4km
více »
Třemošnice - Zemědělské muzeum
Muzeum
Třemošnice ležiace na toku Zlatého potoka a úpätí Železných hor sú mestečkom vo východných Čechách, okrese Chrudim, Pardubickom kraji s približne 3100 obyvateľmi. Prvá písomná zmienka o dnešnom meste Třemošnice j…
0.4km
více »
Berlova Vápenka
Muzeum
Při příjezdu do Třemošnice ve směru od Čáslavi stával smutně pozůstatek vápenky. V roce 2003 vznikl projekt na záchranu tohoto jedinečného technického unikátu ve střední Evropě, pocházejícího
z druhé poloviny 19.…
0.4km
více »
Lovětínská rokle
Rokle
Jedná se o přibližně 1,5 km dlouhé údolí s velmi prudkými a částečně skalnatými svahy kolem soustavou peřejí a kaskád vybaveného Lovětínského potoka, jež jsou většinou složené z kambrických biotitických migmatitů …
0.9km
více »
Nákladní lanová dráha z Prachovic do Závratce
Zajímavost
Zdejší kraj je známý těžbou a zpracováním vápence, a to již od 19. století, kdy zde vznikly první vápenky. Přímo v Závratci měla první vápenka se šachtovou pecí Pacoldova systému vzniknout kolem roku 1880 a měla p…
1km
více »
Lovětínská rokle
Tipy na výlet
Na sobotní výlet jsme si objednali modré nebe a sluníčko, nádherné letní počasí v září. Motoráček nás dovezl do Třemošnice, městečka na úpatí Železných hor. Od nádraží dojdeme po zelené na náměstí a za ním a Zlatým potokem ji vyměníme za červenou. Stoupáme vzhůru do kopce, jdeme pozdravit Žižkův dub.Památných stromů je v Železných horách dost, ale jen některé jsou tak…
1.1km
více »
Dívčí kámen u Lichnice
Vyhlídka
Pokud vás nohy nebo kola auta zavedou ke hradu Lichnice ( https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/lichnice ), vyplatí se zajít ještě cca 200 m po silnici k autobusové zastávce a za ní…
1.2km
více »
Zřícenina hradu Lichnice v zimě
Fotogalerie
Když se člověk podívá na tuto zříceninu, nikdy by neřekl, že ve své době se jednalo o nádherný a přímo velkolepý hrad, který vznikl na ostrohu mezi romantickým Lovětínským údolím a Hedvičiným údolím (původně se mu…
1.2km
více »
Podhradí, Lichnice, dříve Lichtenburk
Tipy na výlet
Do Železných hor. Konkrétně jsme sem zavítali při vcelku tradiční akci, kterou je podzimní etapa našich společných cyklistických výletů. Železné Hory vlastně ani Hory nejsou. Jde o podcelek…
1.2km
více »
Zřícenina hradu Lichnice
Tipy na výlet
Na výlet jsme vyrazily autem. Zaparkovat je možné na parkovyšti pod hradem. My jsme zaparkovaly v obci Žleby. Ze Žlebů jsme jeli vlakem do Třemošnice a poté…
1.2km
více »
zřícenina hradu Lichnice
Tipy na výlet
Jedeme do severozápadní části CHKO Železné hory, cca 10 km severně od přehrady Seč, míříme ke zřícenině hradu Lichnice. Historie hradu Lichnice sahá do 12. století, kdy Smil z rodu Ronovců postavil na strategickém…
1.2km
více »
Lichnice (Třemošnice – Podhradí) – hradní rozhledna Milada
Rozhledna
Zřícenina Hradu Lichnice se může od dubna roku 2017 chlubit novou atrakcí. Tou se stala kovová rozhledna, umístěná - velmi citlivě a nerušivě - ve střepu jedné z hradních věží. Rozhledna je …
1.2km
více »
Zřícenina hradu Lichnice v Železných horách
Zřícenina
Lichnice nebo Lichtenburk je zajímavá zřícenina hradu v Železných horách v nadmořské výšce 480 metrů nedaleko městečka Třemošnice. Jedná se o kouzelnou dominantu zdejší oblasti, která je vidět zdaleka.
Vybudova…
1.2km
více »
Hradní rozhledna Milada na zřícenině Lichnice v Železných horách
Rozhledna
Lichnice nebo Lichtenburk je zajímavá zřícenina hradu v Železných horách v nadmořské výšce 480 metrů nedaleko městečka Třemošnice. Jedná se o kouzelnou dominantu zdejší oblasti, která je vidět zdaleka.
A vidět …
1.2km
více »
Třemošnice
Město
Třemošnice jsou nevelké průmyslové město s 3300 obyvateli a najdeme jej na okraji chráněné krajinné oblasti Železné hory, na pravém břehu řeky Doubravy, jihozápadním směrem od města Chrudim a jihovýchodním směrem …
1.2km
více »
Lichnice
Tipy na výlet
Nedaleko od Chrudimi v Železných horách se nachází zřícenina hradu Lichnice. Nachází se na skalnatém návrší, které má stejné jméno v nadmořské výšce 480 m. n. m. Leží při hranici národní přírodní památky Kaňkovy hory. V letošním roce byla ze zbytku severní věže vybudována ocelová rozhledna. Hrad je přístupný oficiálně od května do října, ale kolem vstupní brány se dá po cestič…
1.2km
více »
Lichnice
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 39 dálnice D11 Poděbrady. Odtud směřujeme na Kolín, Kutnou Horu a Čáslav. Za obchvatem Čáslavi odbočíme na Žleby. Projedeme Žleby, Ronov nad Doubravou, Třemošnici a za Třemošnicí odbočíme doleva na Podhradí. Uprostřed obce se nachází malé parkoviště, kde odstavíme automobil a dále pokračujeme asi 300 metrů pěšky k Lichnici. Lichnice či Lichte…
1.2km
více »
Za hradní paní
Vyhlídka
Zřícenina hradu Lichnice leží na zlomovém hřebeni Železných hor nedaleko Třemošnice. Sám hrad byl založen v roce 1250 jako strážní hrad Čáslavského kraje, avšak měl v průběhu času i mnoho dalších funkcí. Jednou z …
1.2km
více »
Lichnice
Tipy na výlet
Pokud se dostanete např. na dovolenou do blízkosti přehrady Seč, jistě stojí za návštěvu navštívit dominantu Železných hor - Lichnici. Jedná se o zříceninu hradu v nadmořské výšce 480 m n m nedaleko Třemošnice, Ro…
1.3km
více »
Okolí hradu Lichnice
Trasa
Autem nebo autobusem dojedeme do Podhradí pod zříceninu hradu Lichnice (foto 1). Samozřejmě můžeme navštívit i zbytky hradu (foto 2-5) a poté se vydáme po červené značce směr Rudov, Krkanka. Kousek od autobusové z…
1.3km
více »
Třemošnice
Fotogalerie
Všehochuť fotografií z tohoto malebného města, kde se kloubí staré s novým, příroda s lidskými výtvory. Vzniklo z původního vrchnostenského dvora, v jehož areálu pak byla zřízena tvrz a na jejím místě zámek. Boom …
1.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Lichnice
Zřícenina
Malebná a z daleka viditelná zřícenina gotického Hradu Lichnice stojí v západní části táhlého hřbetu nad vsí Podhradí na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Pověstmi opředená zřícenina hr…
1.3km
více »
Žižkův dub v Podhradí aneb jak to bylo s Vilémem a Kateřinou
Památný strom
V obci Podhradí pod zříceninou hradu Lichnice mají jeden z nejvýznamnějších a nejmohutnějších památných stromů v České republice. Je jím 600 až 800 let starý Dub letní. Roste na jižním okraji obce kousek od siln…
1.4km
více »
Údolím Doubravy z Třemošnice do Žlebů
Trasa
Velice příjemná procházková trasa na jedno odpoledne. Její výhodou je i dobré vlakové spojení Žlebů a Třemošnice, takže je možné dojet autem do jednoho z koncových míst trasy, přejet vlakem do druhého a pěšky se v…
1.4km
více »
Třemošnice - Licoměřice - Lichnice
Trasy
Máme už asi 20 let chatu na Seči, kde moje žena coby zasloužilá učitelka tráví podstatnou část letních prázdnin. Já tam jezdím spíš jen na víkendy, přece jen v zemědělství toho času o prázdn…
1.4km
více »
Třemošnice, město na jižním úbočí Železných hor
Tipy a novinky
Město Třemošnice se nachází na jižním úbočí Železných hor. O původu názvu města existuje několik domněnek, ale tou nejpravděpodobnější z pohledu historiků se jeví fakt, že v tomto koutě byl hojný výskyt stromu s…
1.4km
více »
Na Lichnici z Třemošnice a Lovětínskou roklí zpět
Trasa
Krátká procházka na jedno odpoledne. Z centra Třemošnice (foto 1) půjdeme po modré a zelené značce k rozcestí na začátku Hedvíkovského údolí (foto 2, viz https://www.turistika.cz/mist…
1.4km
více »
Žlebské Chvalovice - Kutílkova palírna a pivovar
Cyklo bar - hospůdka
Malé pivovary - a výrobny tekutin s nějakým obsahem alkoholu vůbec – se dnes těší poměrně vysoké oblibě. A není divu, když zavedení giganti chrlí povětšinou nechutné patoky zvané europivo a …
1.5km
více »