Bernartice – kostel sv. Martina
Kostel sv. Martina v městysi Bernartice, ležícím nedaleko Milevska, je v základě trojlodním gotickým svatostánkem, který byl částečně barokizován a současně se zde zachovalo několik „stopových prvků“ původní románské stavby. Kostel totiž vznikl již v polovině 12. století. Jedním dechem ovšem musíme dodat, že původní kostelík prošel v průběhu 14. století rozsáhlou gotickou přestavbou, kterou roku 1717 následovala přestavba barokní.
Přesto, že je díky tomu dříve hřbitovní kostel tak trošku směsicí různých stylů, působí harmonickým dojmem a - jako stavba významná architektonicky i historicky – byl mezi naše chráněné kulturní památky zařazen hned v květnu roku 1958. Najdeme jej v historickém centru Bernartic, na původně snad čtvercovém Náměstí Svobody.
Bernartický kostel sv. Martina je orientovaná trojlodní stavba s obdélnou lodí. V ní se dochovaly fragmenty původního románského kostela postaveného z žulového zdiva a románská je i západní hranolová věž (ta ovšem byla barokně dostavěna). Presbytář se zajímavými okenními kružbami je gotický a jeho závěr má podobu pětibokého osmiúhelníku. Na východní straně k němu přiléhá barokní sakristie, na té severní pak sakristie původní, která dnes slouží jako kaple. Kostel je tak zajímavý již svým velmi složitým půdorysem
Hodnotný chrámový interiér (podél hlavní lodě jsou umístěny dvě lichoběžníkové boční lodě a boční kaple) je převážně barokní a pochází především ze 17. a 18. století. Některé prvky už však nesou známky nastupujícího rokoka, což mj. platí i pro hlavní oltář s obrazem sv. Martina. Kruchta je barokní, krov pozdně středověký.
Předpokládá se, že by vznik tohoto kostela, který je výraznou architektonickou dominantou Bernartic, mohl být spojován se stavební činnosti huti milevského kláštera a že se východně od něj nacházelo nějaké – dnes již zaniklé - feudální sídlo.