Kostel v Bernarticích
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Na cestě mezi Pískem a Táborem projíždíme přes náměstí sympatického městečka Bermartice. Dáme si tady oběd a prohlédneme si kostel Svatého Martina, který se tyčí přímo nad náměstím.
Románský kostel sv. Martina byl postaven kolem roku 1250, zbytky stavebního lešení v západním štítu byly dendrochronologicky datované do roku 1223. Stavbu pravděpodobně prováděla stejná stavební huť jako nedaleký klášter v Milevsku. V polovině 14. století proběhla gotická přestavba kostela. Z té doby pochází klenutý presbytář, přestavba sakristie i chrámové lodě, která byla rozšířena a zvýšena. Další přestavba kostela, tentokrát barokní, proběhla roku 1717, kdy dostal svou konečnou podobu. Známý je kamenný sloup se sochou svatého Josefa ze 17. století. Kolem kostela byl kdysi hřbitov. V prosinci roku 1679 propukl v Jižních Čechách mor. Postupně se dostal i do Bernartic a okolí. Ze záznamu z 3. brezna 1681 vyplývá, že na morovou epidemii v bernartické farnosti zemřelo 84 osob. Bernartický hřbitov kolem kostela sv. Martina byl příliš malý na pohřbívání obětí nakažlivé choroby a bylo i v obecném zájmu, aby zemřeli na mor byli pochováni jinde.
Kousek pod kostelem, resp. mezi kostelem a náměstím si můžeme prohlédnout kapli svatého Floriána, která stojí před radnicí a pochází z 1. poloviny 18. století.