Beroun – Pražská brána
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Pražská – nebo též Dolní - brána je jednou ze dvou dochovaných průjezdních věžových bran v historickém centru středočeského Berouna. Jedná se o gotickou stavbu z přelomu 13. a 14. století, která si dodnes dochovala svůj původní vzhled. Brána je pozůstatkem středověké fortifikace města a na rozdíl od brány Plzeňské se do ní vstupovalo přímo z ochozu přilehlých hradeb. Stejně jako ona však má půdorys 10,3 x 9,3 metru a zdi silné 2,3 m. A stejně tak byla původně osazena dvoukřídlými vraty s mříží na venkovní straně.
Ve věži jsou dvě malé klenuté místnosti, do kterých byla v roce 2001 umístěna galerie, která dostala o dva roky později jméno po zdejším rodákovi a známém fotografovi Výstavní síň Jiřího Jeníčka. Veřejnosti byla zpřístupněna - od jara do podzimu – každou středu a sobotu. Do galerie se stoupá po točitém schodišti a z jejich okének je pěkný výhled na nejbližší okolí brány.
Věž se nachází na adrese V Pražské bráně a je průchozí díky dvěma vysokým lomeným portálům s profilovaným ostěním. Horní část brány zakončuje valbová střecha s korouhvičkami. Ještě v 16. století ale věž zakončovalo cimbuří.
Na závěr ještě krátký pelmel doplňujících informací.
Čtyřpodlažní věž Dolní brány byla postavena jako zesilující prvek obranného systému města přímo proti původnímu brodu přes řeku Berounku při cestě od Prahy. V roce 1421 byla vážně poškozena husity. Brána byla stavebně upravena v roce 1846 i 1893 a rekonstruována roku 2004. Vstup z hradebního ochozu se nacházel ve výšce 2,5 m nad hradbou a k portálku se muselo za pomoci žebříku. V podlaze I. patra najdeme obranný kruhový otvor, současný vstup do brány vznikl až v 19. století. Svého času věž sloužila jako městská šatlava a ve 20. století i jako městský archiv. Od 15. století bylo součástí věže tzv. předbrání, které zaniklo o čtyři století později. Klenby brány jsou valené, jen II. patro je plochostropé.
Dolní brána se nachází východně od Husova náměstí a mezi naše kulturní památky byla zařazena hned v roce 1958, a to jako součást mimořádně dobře dochovaného středověkého fortifikačního systému. Je také součástí MPZ.