Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Big Ben je věž Westminsterského paláce, který se nachází v Londýně. Označuje se tak celá věž, ale je to i pojmenování pro Velký zvon uvnitř, který odbíjí celou hodinu. Věž byla postavena po požáru paláce v roce 1834.
Zvon je pojmenován po Benjaminu Hallovi (hlavní stavitel) , nebo po Benjaminu Cauntovi (nejtěžší zápasník své doby).
Věž, Vysoká 96,3 m, je postavena ve viktoriánsko-gotickém stylu. Hodiny byly v době vzniku největšími hodinami světa . Odbíjí každou hodinu s přesností jedné sekundy.Hodiny jsou velmi spolehlivé. V roce 2005 byly opraveny.
Věž je vidět při vyhlídkové plavbě lodí po řece Temži nebo se k ní dostanete pěšky.
Navštívíme-li Londýn, najde se určitě několik míst, které prostě nelze při jeho prohlídce vynechat. Jedním z takových míst jsou určitě budovy britského parlamentu se známým Big Benem.
Celý tento komplex budov byl do dnešní budovy přestavěn až v polovině 19. století, kdy bylo třeba vypořádat se s následky ničivého požáru, ke kterému došlo v roce 1834 a při kterém lehla popelem většina komplexu. Architektem, který se nejvíce zasloužil o dnešní novogotickou podobu budov parlamentu byl Charles Barry.
Co se týká Big Benu, tak tento název je sice všeobecně používán pro věž nacházející se vedle budov parlamentu, ve skutečnosti se tak ovšem jmenuje zvon, který každou hodinu oznamuje Londýňanům dosažení dvanáctky velkou hodinovou ručičkou.
Hlavní a největší město Velké Británie je Londýn. Má 32 městských obvodů a City of London, sídlí v něm kolem 6.825.000 obyvatel. Rozprostírá se na ploše 1 580 km2 po obou březích řeky Temže. V západní částí londýnského centra sídlí parlament a vládní úřady, je tam Buckinghamský palác a další královské budovy a také nejvýznamnější národní muzea, koncertní síně, umělecké galerie a ve West Endu i přední divadla, Restaurace a obchody. Na západě taky leží největší parky Hyde park a Kensington Gardens. City se naopak vyvíjelo po staletí jako mezinárodní finanční a obchodní centrum. Kořeny jeho bohatství bývaly na jeho východním okraji, byly to doky, z nichž byly vypravovány lodě vyjíždějící za obchodem do centra světa. V současnosti jsou doky přemístěny níže po řece na jejích místě je moderní průmysl, ale i zařízení pro volný čas a turistiku. Řeka Temže, která se jako had vine Londýnem v nádherných zákrutech je přemostěna šesti silničními mosty na úseku mezi parlamentem a Tower of London, postaveném na okraji City. Cestující v Londýně si mohou vybrat mezi cestou autem nebo mohou použít jednu ze sítí povrchové Dopravy či podzemní dráhu. Řeka je využívána pro hromadnou Dopravu osob velmi zřídka. Každým rokem navštíví město přes 10 miliónu zahraničních turistů a více než 14 miliónu Britů, což ho řadí mezi nejnavštěvovanější místa světa. V Speaker´s Corner v Hyde parku neváhají Londýňané sdělit světu z improvizované tribuny své názory. Londýn nabízí tradice, které trvají po staletí ? od okázalé výměny straží v Buckinghamském paláci až ke skromným pouličním tržištím. Londýn také udává tóny v módě a umění. Intenzivní kulturní život, kterému se jen tak něco nevyrovná, reprezentuje jedna z nejvýznamnějších světových oper - Covent Garden, přes 40 velkých a mnoho malých divadel, koncertní sály pěti londýnských symfonických orchestrů a mnoho dalších hudebních skupin. Významným hmotným dědictvím jsou významné stavby, umělecké sbírky a muzea. Církevní stavby jako třeba katedrála sv. Pavla, Westminsterské opatství a římskokatolická westminsterská katedrála. Zajímavá jsou i sídla světské moci: Westminster Hall, budovy parlamentu, budovy královské rodiny, například Tower, kde lze spolu s jinými památkami spatřit korunovační klenoty, dále Svatojakubský palác, Kensingtonský palác a Buckinghamský palác. Za návštěvu stojí i londýnská muzea včetně Britského muzea (s jeho jedinečnou kolekcí archeologických památek a sousední Britskou knihovnou), Victoria and Albert Museum (s expozicemi výtvarného a užitého umění všech druhů) a specializovaná muzea věnovaná přírodním vědám a historii. Umělecké galerie nejproslulejší jsou Národní galerie, Tate Gallery, National Potrait Gallery, Royal Academy, Wallace Colection a Courtauld Institute. Vedle těchto nejznámějších budov je v Londýně množství méně významných budov, soch a městských zahrad.
Antické Londinium založené Římany v r. 43 našeho letopočtu se rozkládalo na místech, které dnes tvoří samotný střed města, jeho obchodního srdce (City). Římané také postavili první londýnský most. V 11. století byl asi 3 km na západ (west) postaven královský palác a posléze i katedrála (minster). Místo později proslulo jako Westminster. Takto vzniklá dvě města zůstala až do 17. století samostatná. City of London postupně získalo obchodní charakter a Westminstrer se stal centrem královské a později politické moci. Pohyb na západ urychlil tzv. Velký požár Londýna v roce 1666, který většinu City zrušil . Po Velkém požáru nechal sir Christopher Wren postavit katedrálu sv. Pavla, bylo to v letech 1675 ? 1710. V polovině 19. století byla postavena železniční síť, aby sloužila rozrůstajícímu se hlavnímu městu. Město dlouho ohrožovaly záplavy a vyvolané vysokými přílivovými vlnami, které vznikaly kombinací přílivu a vichřice, ženoucí vodu proti proudu Temže . Toto nebezpečí bylo zažehnáno až v roce 1984, kdy byla dokončená pohyblivá hráz pod městem ve Woolwichi. Londýn přečkal velký mor, několik požárů i bombardování během 2. světové války.
Místo, na němž stojí tato nejvýznamnější historická stavba Londýna, bylo osídleno již v římské době. První kostel zde byl postaven v 7.- 8.století, ale z této stavby se nedochovaly žádné významnější části. Současný Klášter byl založen králem Eduardem. Nový kostel se v roce 1066 stal korunovačním chrámem anglických králů, a tím byla založena jeho sláva (zejm. za krále Viléma Dobyvatele). Počátkem 13.století zahájil Jindřich III. stavbu nového korunovačního chrámu, spolu s hrobkou. Na chrámu je patrný vliv francouzské gotiky. Chrám je dlouhý 170 m, 25 m široký a 35 m vysoký. Po vstupu do chrámu můžeme vevnitř spatřit jednak hroby věnované všem obětem první světové války, jednak pamětní desky mnoha významých osobností (Sira Winstona Churchila, Nevilla Chamberlaina, Isaaca Newtona ?) Hlavní lodí jsme se dostali k hlavnímu oltáři, ke kněžišti a dále ke kapli sv. Eduarda, v níž je sarkofág krále Eduarda. Nedaleko je hrobka Plantagenetů a trůn. Pod ním je umístěn skotský tzv. korunovační kámen (Stone of Scone), který jim byl odňat králem Eduardem I. po vítězství nad jejich vojskem. Můžeme zde také shlédnout dvojhrob krále Richarda II. a jeho manželky Anny České, dcery císaře Karla IV. Ve Westminsteru je mnoho kaplí, věnovaných např. sv. Mikuláši, sv. Benediktovi, Jindřichu V., Jindřichu VII. ? Právě v této kapli je nejen Krásná architektura, která je považovaná za klenot anglického stavitelství, ale také hrob zakladatele a jeho ženy, Alžběty z Yorku. Chórové lavice pocházejí z roku 1520. Při severní zdi je sarkofág královny Alžběty I. či hrob Marie Stuartovny. Mimo korunovací se zde konal i pohřeb, a to v roce 1997 princezny Diany.
Sídlo Dolní sněmovny - parlamentu i Horní sněmovny lordů se nachází na severním břehu Temže a historie komplexu budov sahá až od roku 1042. Nejzajímavějšími částmi jsou mimo obou sněmoven hlavně Westminster Hall (jediná původní dochovaná část) a také Victoria Tower, kde je uloženo přes 1,5 milionu zákonů. Pozoruhodný je i Big Ben - obrovský zvon umístěný v jedné z věží, který odbíjí každou hodinu.
Otvírací doba: Otevřeno každý rok v létě (od konce července do začátku října). Prohlídky začínají ve Victoria Tower (Viktoriina věž) a dále pokračují přes Robing Room, Royal Gallery (královská galerie), Chambers House of Lords a House of Commons (Horní sněmovna lordů a Dolní sněmovna), Central Lobby (centrální hala), St Stephen's Chapel (Kaple sv. Štěpána) a Westminster Hall.
Vstupné (r. 2008):
dospělý £12.00, studenti £8.00
Část paláce - Jewel tower je otevřena denně (10-17 hod), vstup £2.90
Tower of London je hrad tyčící se nad Temží a představuje symbol síly panovníka již přes 900 let. Je to jedna z nejznámějších opevněných staveb na světě. Stavba byla zahájena vroce 1078 Williamem Dobyvatelem. Tower byl palác, vězení, pokladnice, zbrojnice a dokonce zoo! Jeho posláním bylo sloužit jako pevnost k obraně města, časem se z něj stalo i obávané vězení pro hříšníky z vyšších vrstev, popraviště, zbrojnice, pokladnice a kancelář ministerstva obrany. Ve vězeňských kobkách zde strávilo krušné chvíle mnoho historických osobností - například anglický panovník Jindřich VI., který zde byl nakonec zavražděn, Guy Fawkes odsouzený za plánování atentátu na britského krále Jakuba I., nebo i nacistický předák Rudolf Hess.
Stavba leží vedle mostu Tower Bridge na břehu Temže. Dnes je v Toweru umístěna sbírka korunovačních klenotů nevyčíslitelné hodnoty a také obrovská sbírka zbraní (asi 40.000 ks). V Martin Tower je umístěna výstava „Koruny a diamanty", která mapuje vývoj královské koruny v Británii a důležité vztahy.
Největším magnetem pro návštěvníky hradního komplexu je klenotnice Jewel House ukrývající britské korunovační klenoty, které jsou zde uloženy od 13. století. Po shlédnutí dokumentárních filmů o klenotech a korunovaci poslední královny Alžběty II. se dostanete až k nejhlídanější místnosti s jezdícím pásem umožňujícím pohled na nejvzácnější poklady britské říše. Ve skleněných vitrínách zde leží královské koruny včetně největšího diamantu světa Koh-i-nooru a dalších relikvií používaných pro korunovační ceremoniály nových panovníků.
Odvěkými Strážci a obyvateli Toweru jsou Yeoman Warders, populárně přezdívaní jako Beefeateři. Jejich úkolem je zabezpečovat provoz hradu včetně všech příslušných ceremonií a provázet turisty. V současné době je jich okolo 30 a díky jejich charakteristickým černočerveným uniformám je určitě nepřehlédnete. Stát se jedním z beefeaterů je velká čest, pro kterou je nutné splnit několik podmínek - například být bývalým členem britské armády a být držitelem některých vyznamenání za službu vlasti. Beefeateři jsou velice ochotní a když je poprosíte, rádi se s vámi vyfotí. Jednou z jejich povinností je každodenní rituální uzamykání Toweru nazvané Ceremony of the keys (Obřad klíčů). Důležitým beefeaterem je tzv. Ravenmaster, který má za úkol starat se o spokojenost několika havranů chovaných v pevnosti. Podle známé legendy totiž tito havrani nesmí opustit Tower, jinak britská monarchie zanikne - proto mají ptáci zastřižená Křídla. Tower si také vysloužil přezdívku nejstrašidelnějšího místa Anglie, kde se prý v noci zjevují duchové popravených a umučených.
Vstupné (r. 2009):
Dospělí - £16,50, děti (5-15) - £9.50
Otevírací doba:
Úterý-Sobota 9:00-17:30,
Neděle- pondělí 10:00-17:30 (poslední prohlídka v 17:00)
Hned vedle Toweru se nachází další skvost Londýna - Tower Bridge, který je nejslavnějším a zároveň nejhezčím mostem přes Temži. Rozpětí mezi oběma věžemi je 60 metrů a most může být otevřen a umožnit proplutí velkých lodí. Tento úchvatný most byl dokončen roku 1894 a nabízí nádherný výhled na řeku. Současně jsou otevřeny věže s výtahem, kterým se návštěvníci mohou vyvést do vyššího patra mostu a užít si Rozhled.
Cena (r. 2009):
Dospělí £ 6, děti (od 5-15 roků) 3 £, studenti 4.50 £, důchodci (60+) 4.50 £,
děti pod 5 roků vstup zdarma
Otevírací doba:
1.duben-30.září
10:00-18:30 (17:30 poslední návštěva)
1.říjen-31.březen
9:30-18:00 (17:00 poslední návštěva)
Westminster Abbey je jednou z nejlepších britských gotických staveb, hrobkou britských panovníků a zároveň místem, kde se konají korunovace (již od roku 1066), svatby a pohřby britských panovníků. Na první pohled zaujme překrásná středověká architektura a také atmosféra tohoto posvátného místa. Westminsterské opatství není jen obyčejnou katedrálou, jak se může na první pohled z venku zdát. Návštěvníci zde mohou vidět hrob neznámého bojovníka, královskou hrobku a Relikviář sv. Edwarda s korunovačním křeslem, hlavní chrámovou loď s ambity, královskou kapli a kryptu muzea. Na Nový rok 2000 byla inaugurace v „Abbey" velkolepě osvětlena novým systémem.
Cena: Dospělí £15
Otevírací doba: 9.30 - 16.30 (poslední návštěva 15.30)
Big Ben je hovorové označení, které se používá pro hodinovou věž Westminsterského paláce v Londýně a je to rovněž neformální pojmenování Velkého westminsterského zvonu, největšího v této Věži. Věž se tyčí nad severovýchodní straně paláce, v němž zasedá parlament.
Nejznámější a nejfotogeničtější most Londýna Tower Bridge se klene přes řeku Temži východně od centra města poblíž pevnosti Tower a finanční čtvrti City. Své jméno získal právě díky Toweru a dvěma charakteristickým neogotickým věžím, které slouží jako jeho pilíře a je možné mezi nimi zvedat střední část mostu, aby mohly proplouvat větší lodě. K mostu dospějete nejlépe procházkou podél toku Temže, nejbližší Zastávkami metra jsou London Bridge na linkách Jubilee a Northern a Tower Hill na trasách Circle a District.
Ve své době byl Tower Bridge nejdůmyslnějším zvedacím mostem na světě a pyšnil se propracovaným způsobem svého ovládání. Původní hydraulická zařízení zdvihající mostní rámy jsou dodnes k vidění v prohlídkové části mostu, kam se lze vydat na exkurzi. Zdviže jsou díky modernější technice v provozu i v současnosti, i když ne tak často, jako v dobách své největší slávy - ročně se most zvedne asi stokrát. Rozpětí mezi oběma věžemi je 60 metrů. Tento architektonický skvost byl dokončen roku 1894 a nabízí nádherný výhled na řeku.
Jednou z nejvýznamnějších dominant Londýna je Tower Bridge. Skoro by se i dalo říci, že kdo neviděl Tower Bridge jako by v Londýně ani nebyl.
Tento nejznámější londýnský most byl postaven na konci 19. století a byl vrcholem schopností tehdejších inženýrů. Stává se ze dvou Gotických věží, které jsou propojeny dvěma lávkami pro pěší turisty. Tím je zajištěno, že turisté mohou přejít na druhou stranu řeky Temže i v případě, kdy je most zvednutý. K této situaci dochází v průměru 250 krát za rok a děje se tak v případě, že pod mostem proplouvá větší loď.
Uvnitř gotických věží a na zmiňovaných lávkách se nachází muzeum, které návštěvníkovi přibližuje historii samotného mostu a zároveň ho seznamuje s viktoriánskou dobou. Vstupné do muzea stojí dospělého 7 liber, dítě potom 3 libry.