Bílá Voda - muzeum
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Historii obce i celého kraje na „konci“ světa se snaží přiblížit obecní muzeum v Bílé Vodě na Javornicku. Léta tento kraj ležel (pro spoustu lidí stále leží) někde na okraji republiky a lišky tu skutečně (i obrazně) dávaly dobrou noc. Nebylo tomu tak vždycky, do počátku 18. století Bílá Voda ležela vcelku ve vnitrozemí tehdy již tradičních země koruny České, tedy ve Slezsku (ačkoliv není vzdálená zemská hranice Kladska). Ovšem po smrti Karla VI. Se jako vlci vrhli na Rakousko okolní panovníci, v domnění, že si snadno na čerstvé královně uherské a české, vévodkyni rakouské (etc...) Marii Terezii urvou tučnou kořist. Hlavním strůjcem tohoto usilování byl pruský král Bedřich II. později Veliký (neboli velký Fricek). Rakousko bohužel část území ztratilo, jsou to země, které dnes patří Polsku a říkáme jim Dolní Slezsko a Kladsko.
Marie Terezie nakonec svou vládu úspěšně udržela, v další válce, zvaná Sedmiletá dokonce Prusku hrozilo, že o čerstvě nabytou kořist přijde, nicméně do hry se vložily i mocnosti Anglie a Francie (ta ve stejné válce ztratila Kanadu) a přiměly státy uzavřít mír a zachovat územní zisky (a ztráty). Později si sice Rakousko polepšilo o Halič, ale to už je jiná historie.
Část této historie přibližuje nové obecní muzeum, které nedávno v Bílé Vodě otevřel nikdo menší než kardinál Duka. To má svoje opodstatnění, v minulosti zde působil řád piaristů, kteří tu provozovali klášterní gymnázium. Dodnes můžeme obdivovat krásnou barokní stavbu u mohutného kostela. Bílá Voda, jakožto německá obec byla značně zasažena poválečným odsunem, kdy se kraj téměř vylidnil a noví osídlenci neměli ten počet, aby odlehlý kraj zabydleli. Určitou odlehlost využili i noví vládci po únoru 1948. V zavádění nového světonázoru v 50. letech 20. století zrušili v podstatě všechny kláštery a právě do Bílé Vody velkou část osazenstva těchto institucí vyhnali. Svým způsobem tu tehdy muselo být dosti živo (více než 500 nových obyvatel). Noví mniši a jeptišky ovšem nemohli vstupovat do řádů a ti původní postupně stárli a vymírali. 80. léta v Polsku byla ve znamení Solidarity a kraj pod Rychleby se zdál ještě uzavřenější. I tuto historii nové muzeum přibližuje. Samozřejmě jsou tu i zmínky o přírodním bohatství, kterou tato oblast ukrývá. Muzeum je první vlaštovkou, která se snaží představit Bílou Vodu jinak než jako místo ztracených existencí (protialkoholní léčebna), ale i na obec, kterou by snad čekat šťastnější budoucnost (i když to asi bude trvat).
Muzeum je umístěno v domě vedle obecního úřadu, je součástí obecní knihovny. V zimním období (XI-V) otevřeno mimo pondělí 10-17 hod, v letním VI-X) 9-17 hod. Vstupné dospělí 50,- Kč, studenti, důchodci 25,- do 6 let zdarma, skupinové slevy).