Rychlebské hory (2): z Bílé Vody k Šafářově skále
Rychlebské hory (2): z Bílé Vody k Šafářově skále (06/2018)
Příjemnou procházku v tichém lesním prostředí bez turistů lze podniknout v nejsevernějším výběžku Rychlebských horách ve špičce Javornického výběžku. Trasa dlouhá 13,5 km s převýšením cca 320 m, které je pěkně rozděleno do délky, tentokrát míjí rozhlednu na Borůvkové hoře. Pokud byste ji chtěli zahrnout do výletu, šli byste asi o 1,5 km delší trasu s převýšením 560 m. Rozhlednu na Borůvkové hoře určitě mohu doporučit obzvláště za pěkného počasí kvůli dalekým výhledům. Trasa na Borůvkovou horu a Vysoký kámen je z druhé strany (od jihu) popsána v článku z Rychlebských hor č. 1 - odkaz dole pod textem.
Auto parkujeme úplně na konci silnice za psychiatrickou léčebnou - zámkem Bílá Voda. Jdeme po červené turistické značce, kolem polní cesty jsou nově vyrobená umělecká díla - zastavení Sudetské křížové cesty. Cesta míjí oplocenou oboru Jedlovec a po asi 4,5 km přicházíme do míst, kde bývala osada Růženec (něm. Rosenkranz). V současné době tady zbyla jen jedna chalupa, nyní hájenka podniku Lesy ČR.
Kolem hájenky jsme jen tak prošli, aniž bychom tušili, že už jsme v místech zaniklé osady, protože informační cedule je z tohoto směru až kus za hájenkou. Osada, ve které bylo 12 domů, kaplička a žilo zde 50 obyvatel, zanikla po roce 1950. Místní obyvatelé byli vysídleni do Německa a jedna rodina do obce Bílá Voda. Domy byly až na hájenku zbořeny, kaplička zmizela z povrchu zemského jako první, aby se zabránilo konání tradičních poutí.
U Růžence, v místech, kde se červená trasa dotýká státní hranice s Polskem, se rozhodujeme, jestli pokračovat po červené na Borůvkovou horu. Nakonec se vydáváme kratší variantou po pro cyklisty označené lesní cestě. Na Borůvkovou horu to už není daleko, ale jednak jsme tam už byli a jednak jsme se zdrželi sbíráním hub po trase. Po asi 4 km od Růžence se napojujeme na zelenou turistickou trasu a stáčíme se směrem na sever k výchozímu bodu.
Po asi 1,5 km přicházíme k Šafářově skále. Skalní výchoz vysoký 35 m je tvořen rulou a vyčnívá nad vršky stromů. Jeho vrchol je vyhlídkovým místem, takže musíte nahoru. Je odtud vidět část zalesněného hřebene Rychlebských hor a rozhledna na Borůvkové hoře. Je to opravdu pěkné místo, i bychom tady chvíli poseděli, ale vyhnali nás lesní mravenci. Bylo jich tam neuvěřitelné množství a zrovna jsme jim hodně vadili :-)
Údolím potoka Bílá Voda pokračujeme po zelené zpět k autu. Kousek za skálou najednou začíná zbrusu nová perfektní asfaltka. Proč v takovém místě, v lese na konci světa, kam je motorovým vozidlům vjezd zakázán a cesta vede vlastně "nikam", vybudovaly Lesy ČR, státní podnik, takovou silnici.
K autu se vracíme na poslední chvíli, žene nás přicházející bouřka. Krátce poprší a po dešti opět vysvitne slunce. Pořídíme ještě pár fotek v centru Bílé Vody, která je nejsevernější a zároveň nejzápadnější obcí české části Slezska. Nachází se zde velký barokní kostel Navštívení Panny Marie, na který navazují rozlehlé budovy Piaristické koleje.
Piaristé tu provozovali gymnázium. Po zániku školy se pro kolej našlo nové využití - v roce 1876 sem byly přemístěny Chudé školské sestry naší Paní, vyhnané z Vratislavi. V roce 1896 se mohly sestry navrátit do svého původního působiště, ale některé tady zůstaly a dále provozovaly školu a útulek pro přestárlé řeholnice. V září roku 1950 byly v českých zemích zrušeny všechny ženské kláštery a řeholnice byly násilně svezeny do sběrných klášterů. Jedním z vybraných (odlehlých) míst byla právě Bílá Voda, která sloužila k internaci starších a práce neschopných sester. Mnohé z nich jsou pohřbeny na místním hřbitově.
Po roce 1990 se většina sester vracela na dřívější působiště svých kongregací. V současné době jsou rozlehlé budovy prázdné a spadají pod správu Olomouckého kraje. Při pohledu na velkolepé stavby musí být každému jasné, že kdysi bývala obec centrem dění. Po rozdělení území mezi jednotlivé státy a následkem uzavření hranic po dobu více jak 40 let, tady dnes v podstatě končí silnice.
Po cestě zpět se nám z auta naskýtá krásný pohled na město Javorník a zámek Jánský vrch nad ním. Zastavíme u silnice a fotíme. Krajina je v této části Slezska velice malebná a vhodná jak na cyklistiku, tak na pěší túry, nebo sběr lesních plodů a hub. Určitě sem zavítejte.
Mapa oblasti na mapy.cz: Bílá Voda - Šafářova skála (mapy.cz/turisticka)Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Další naše články z Rychlebských hor:
- Rychlebské hory (1): Borůvková hora a Vysoký kámen
- Rychlebské hory (3): Sokolským hřbetem přes vyhlídky nad Českou Vsí
- Rychlebské hory (4): Smrk
- Hrubý Jeseník (1): Šerák - Keprník - Vozka - Červenohorské sedlo
- Hrubý Jeseník (2): Z Branné na Vozku a přes Obří skály do Ramzové
- Hrubý Jeseník (3): Z Karlova přes Velkou kotlinu a Vysokoholskou hřebenovkou na Skřítek
- Hrubý Jeseník (4): Z Červenohorského sedla na Praděd a Vysoký vodopád
- Rejvíz – Kazatelny – zřícenina hradu Koberštejn
- Zlatohorská vrchovina: Z České Vsi přes Bělák k Čertovým kamenům
- Žulovská pahorkatina: Z Vidnavy přes Venušiny misky a Boží horu do Žulové
- Lomy mezi Vápennou a Černou Vodou, zřícenina Kaltenštejn
- Králický Sněžník: Výstup na Králický Sněžník
- Hanušovická vrchovina: Staroměstská pevnostní oblast