Loading...
Turistické cíle • Příroda • Vodopád
Bývalá důlní činnost v okolí ZLATého STOku (Złoty Stok) měla a má vliv na vodní podmínky v této příhraniční lokalitě. Dešťová i spodní voda si razí cestu zavalenými šachtami, štolami či chodbami a vytéká v níže položených místech. Nahromaděná voda v důlních dílech Křížové hory vytéká štolou Gertruda stejně jako voda z důlních děl ve vedlejší hoře Haniak.
Vytékat vodu můžeme vidět i ze zasypaného východu štoly Blátivá (Błotnista), kterou horníci vyrubali v 16. století. Voda je pravostranným přítokem Zlatého potoka (Złoty Potok), který o několik desítek metrů dál proniká do důlních děl Starostovy hory (Góry Sołtysiej). Potok poté můžeme vidět až v Černé štole (Sztolnia Czarna), jak padá z výšky osmi metrů, aby na konci štoly opět vytekl na zemský povrch.
Voda protékající důlními díly obsahuje velké množství minerálů a dalších látek, které se v ní rozpouštějí. Je bohatá na vápník, magnézium, ale obsahuje také nadměrné množství arzénu. Není proto pitná.
Černá štola je součástí Zlatého dolu (Kopalnia Złota). Vodopád je jediným podzemním v celém Polsku. Je barevně nasvícený. Barevné efekty se mění po několika málo vteřinách, jak dokládají fotografie.
K vodopádu se samostatně nedostanete, pouze s průvodcem v rámci prohlídky Zlatého dolu. Důl je přístupný od 1. dubna do 31. října od 9 do 18 hodin a od 1. listopadu do 31. března od 9 do 16 hodin. Vstupenka stojí 17 zł, zlevněná 14 zł. Doporučuje se tepleji obléknout. V dolu je stálá teplota 7 stupňů. Prohlídka trvá hodinu a půl. Více na www.kopalniazlota.pl.