Loading...
Stručný popis místa: Kontribuční sýpka se nachází mezi rybníky Přední a Zadní Topič na východním okraji města Blatná. Některé prvky, jako trámové stropy a krov, zvenčí obdivovat sice nemůžeme, ale polokruhová okna a průčelí se vstupním portikem ozdobené dórskými sloupy můžeme spatřit i zvenku. Zajímavá jsou také tzv. termální okna nad portikem umístěném ve středním rizalitu.
Historie: Památkový katalog uvádí, že sýpka pochází z doby před rokem 1837. Kontribuční nebo také kontribučenské sýpky jsou spjaty s vládou Josefa II. Byly obvykle společné pro celé panství a každý poddaný musel do sýpky přispět svým dílem úrody tzv. kontribucí. Takto shromážděné zásoby obilí se v sýpce uchovávaly pro případ neúrody. Bylo samozřejmě nutné shromážděné obilí pravidelně obměňovat a doplňovat.
Mnohdy byly pro tyto účely upraveny už existující budovy jako zrušené kaple či tvrze, mnoho sýpek vzniklo ale jako účelové novostavby, a to je i případ blatenského špejcharu. Kontribuční sýpky fungovaly prakticky až do roku 1863. Poté byl systém kontribučních sýpek nahrazen tzv. kontribučními záložnami, a to nakonec vedlo až ke vzniku tzv. kampeliček a základních bank (více o historii kontribučních sýpek se můžete dočíst v přiloženém článku z časopisu Zprávy památkové péče). Mnohé z kontribučních sýpek pak sloužily jako panské sýpky, některé se dokonce dočkaly i éry JZD.
Přístup: Ke špejcharu zatím žádná turistická značka nevede. Nejjednodušší přístup je asi z ulice Buzická. Těsně přes zastávkou autobusu Blatná, krematoriu, uhýbá z hlavní silnice směřující na Buzice doleva užší asfaltová silnice. Po této silničce se dostanete přímo k sýpce.
Další tipy na výlet: Hlavním lákadlem Blatné je samozřejmě zámek s parkem a oborou s daňky. Z dalších významných staveb pak stojí za pozornost kostel se samostatně stojící průchozí věží či městské muzeum. Ve městě se ale nachází i množství drobných památek jako třeba křížek připomínající katastrofální povodeň v roce 1829, která vzala dva lidské životy. Nedaleko kontribuční sýpky se v lese schovává také pahorek, na kterém kdysi stávala šibenice a v nedalekých Buzicích je možno obdivovat renesanční tvrz. Krásným místem je také kostel sv. Jana Křtitele v nedalekých Paštikách.
Možnosti občerstvení: V Blatné najdete prodejnu Jednoty, výbornou pekárnu i několik restauračních zařízení.
Dopravní spojení: Blatná leží na vlakové trati spojující Strakonice a Březnici. Vlaky sem jezdí také z Příbrami (přes zmíněnou Březnici) anebo z Nepomuku.
Literatura