Fotografie (25)
• Foto:
jircak
Kam a jak jedeme?
Jsme na Moravě. Rádi chodíme na výlety, máme rádi rozhledny a navíc máme možnost si zdarma pořídit skupinovou víkendovou regionální jízdenku. Proto jsme si vybrali Olomoucký kraj, kde to tak moc neznáme a kde si můžeme udělat
výlet na rozhledny Brusná a
Háj i navštívit minipivovary ve
Velkých Losinách a v Zábřehu. Víc toho asi nestačíme.
Za čím jedeme?
Bludov leží v podhůří Jeseníků, na silnici ze Zábřehu (ze směru
Olomouc) do
Šumperka v místech, kde odbočuje silnice do Jablonného nad Orlicí (směr Hradec Králové). Je zde tedy důležitá křižovatka silničních tras. Ale také železniční křižovatka. Kousek od obce se rozděluje trať 291 Šumperk – Zábřeh a 292 Šumperk – Hanušovice. Železniční stanice Bludov není přímo v obci, k prvním domkům je to cca 1,5 km.
Předpokládá se, že vesnice byla založena na přelomu 12. a 13.století markraběcím úředníkem Bludou z Bludova. Patrně až některý jeho potomek postavil přibližně v polovině 13. století stejnojmenný hrad. Ten byl za česko-uherských válek - kolem r. 1471 dobyt a rozbořen. Tehdejší majitel neměl prostředky na jeho obnovu, tak se o něj dál nestaral. Materiál z hradu byl postupně rozebírán, byl použit také na stavbu silnic. Jeho zbytky jsou ještě severně od obce trošku znatelné.
V pol. 14. století byla založena bludovská farnost a postaven tehdy dřevěný kostel sv. Jiří. Zděný kostel byl postaven po r. 1588, r. 1764 byl barokně přestavěn. Z důvodu havarijního stavu byla další přestavba v letech 1837–38, kdy byli majiteli Žerotínové. Z té doby je u kostela žerotínská hrobka, kde jsou ostatky Žerotínů. Ti panství vlastnili až do roku 1945.
Kolem r. 1387 byl v lesích severně od obce postaven kostel Božího Těla, lidově zvaný Kostelíček. Poblíž byla postavena poustevna pro poustevníky, kteří se o Kostelíček starali až do konce 18. století. První historická zmínka o Kostelíčku je však až z r. 1553. Na udržování peníze nebyly a tak chátral. Až r. 1832 se hrabě Františka Josef ze Žerotína zasloužil o jeho opravu. Křížová cesta u Kostelíčku je z r. 1908. Tam je také barokní kaplička P. Marie Lurdské z 2. poloviny 18. století.
Bludovská vrchnost si po roce 1571 vybudovala v obci renesanční tvrz, ve které občas bydleli a kde měli své kanceláře. V rámci konfiskací po Bílé hoře získali panství Lichtenštejnové, kteří tvrz přestavěli na dvoukřídlý pozdně renesanční zámek. V 18. století (podle jedněch pramenů r. 1708, podle jiných po r. 1761) byl barokně upraven přibližně do dnešní podoby. Zhruba v té době byl založen i zámecký park, ve kterém jsou od 19. století cizokrajné dřeviny. Po r. 1989 dostali Žerotínové zámek zpátky a jejich potomci tam žijí.
Jak je vidět, Bludov byl už dříve poměrně velkou, dokonce ryze českou obcí. Osídlování začalo v blízkosti hradu, nejstarší část je proto na severním horním konci, kde je dnes památková zóna. Jsou zde unikátní roubenky i zajímavé zděné statky z 2. pol. 18. a z počátku 19. století.
Obec se pak rozšiřovala do údolí - směrem k jihu podél potoka. R. 1908 tady byla založena česká měšťanská škola – první na Šumpersku. R. 1929 zde byly založeny léčebné lázně. Teplý léčivý pramen znali a využívali již Žerotínové. Lázně Bludov s radioaktivní sírovo-jodovou a sírovo-železitou vodou o teplotě 39,2°C existují dodnes a léčí se zde nemoci ledvin, revmatismu a dětská obezita.
Dne 13. září 2015 na kopci Brusná (364 m n.m.) asi 1,5 km na jih od Bludova a necelý kilometr severně nad žel. stanicí Bludov byla otevřena zajímavá
dřevěná rozhledna s ocelovým schodištěm. Už dříve zde stála vyhlídka – byla to dřevěná triangulační věž, která zanikla r. 1955. Nová rozhledna je celoročně volně přístupná. Z obou směrů k ní vede žlutá turistická značka. Je vysoká 12,5 metru, na plošinu ve výši 6 metrů vede 26 schodů. Z rozhledny je kruhový výhled na Červenohorské sedlo,
Praděd, Kamenec, na Olšanskou horu, Postřelmov, Zábřeh, až k Mohelnici. To a další se dozvíte z obrázků umístěných na vyhlídkové plošině.
Rozhledna byla vybudována v rámci výstavby
Dětských naučných stezek v lázeňské obci Bludov, které vás obcí provází - 2,8 km dlouhá červená
Řemeslná stezka, 2,3 km dlouhá zelená
Geologická stezka a 1,9 km modrá
Zvířecí stezka a fialový
Vesnický okruh, kde se dozvíte řadu podrobností z této oblasti – viz
http://www.bludov.cz/Turisticke-tipy/Soustava-detskych-naucnych-stezek.html.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
U rozhledny možnost občerstvení není, můžete se však posadit a najíst se z vlastních zásob. Jinak v obci možnosti jsou. My jsme je nevyužili, protože jsme měli před sebou pořádný výšlap.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna má skutečně zajímavý tvar. V obci je vidět, že se snaží turisty přilákat a hlavně je také informovat o tom, co tam mají zajímavého. Ať už na panelech naučných stezek nebo na svých stránkách, kde se o historii obce a jejich památkách toho dozvíte určitě hodně. Stránky mají skutečně hezky udělané – viz
http://www.bludov.cz/O-Bludove/. A když tam přijedete v týdnu, tak si pro informace můžete dojít i na informační centrum, které je v blízkosti kostela a je otevřeno ve všední den vždy od 9 do 11 hodin, v pondělí – středu i odpoledne od 12 do 14 hodin, ve středu dokonce do 17 hodin.
Ostatní informace
V Bludově můžete navštívit i soukromé
Muzeum kočárků (jen v pondělí, ve středu a v pátek od 16 do 19 hodin) a
Pradědovo dětské muzeum (denně od 9 do 18 hodin).
Video vzniklo díky projektu
Jesenickénávraty.cz.
Poslední aktualizace: 30.5.2019
Obec Bludov, rozhledna Brusná a naučná stezka Bludovská stráň na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Obec Bludov, rozhledna Brusná a naučná stezka Bludovská stráň
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!