Bludov – rybníček v Grynglích
Ačkoliv z Bludova není ani koza dobrá, jak se říká v okolních vesnicích, bludováky to zjevně nijak zvlášť netrápí. Rčení zřejmě pochází z dob, kdy se v okolí dřela bída s nouzí, zatímco bludovští sedláci bohatli díky svým polím v úrodné nivě řeky Moravy.
Samozřejmě ne každému se dařilo, záleželo jaký to byl hospodář. Naštěstí pár dobrých hospodářů je v Bludově dodnes což se projevuje i v tom, jak se místní radnice snaží zvelebovat svěřenou jí obec. Ač tedy jsou tady malé lázně, i díky nim se může Bludov pyšnit přízviskem lázeňský. Aby se tu líbilo nejen lázeňským hostům, najdeme i v obci pár hezkých míst a zákoutí, kam míří k odpočinku místní i návštěvníci. Jedním z těchto míst je i zámecký park, který je volně přístupný, snad jen na malou ohrazenou část přímo u zámku, kterou je ovšem možné klidně pozorovat spoza dřevěné ohrady. Na zámecký park volně navazuje divočejší část malé rokle, které se občas říká Dolečky, ale protože těch Dolečků je tu víc, spíše se užívá prapodivný název Gryngle. Lokalita si užívá takřka volného růstu, pro svou nedostupnost zřejmě nebyla nikdy hospodářsky využívaná, snad jen jako občasný zdroj dřeva. Však tu objevíme i pěkně věkovité stromy. Ostatně místní rodák a patriot prof. Stanislav Balík se domnívá, že tu máme malou ukázku jak zhruba mohly vypadat lesy před příchodem člověka.
Na okraji Grynglí, která navazuje na zámecký park býval od nepaměti rybníček. Ten v dobách socialismu zpustl a dalo by se říci, že se proměnil v nevzhlednou louži a v podstatě se na něj zapomnělo. Částečné obnovy se dočkal s dobou po listopadu. Park jako takový zůstal majetkem obce, restitucí a částečnou výměnou jiných majetků je zámek v rukou potomků kdysi slavných Žerotínů. Naštěstí vztahy obce a majitelů zámku jsou poměrně korektní.
I díky tomu se daří další úpravy v této lokalitě.
Právě v uplynulé zimě 2021/22 se rybníček dočkal větší úpravy a revitalizace. Velká část rybníčku již zarůstala rákosím, čímž vlastně zmizel pohled na vodní hladinu. Opravou a navýšením prošla i hráz rybníka, čímž nepatrně vzrostla celková plocha. Ostatně i kartografové budou muset poněkud překreslit svá díla, protože na některých mapách jsou nakresleny dvě vodní plochy, teď jde o spojené plochy. Přibyla i malá lávka k překonání vodního prvku. Rybníček má ovšem jen přírodní, spíše mokřadní charakter, takže nějaké rybí obsádky se asi nedočkáme. Spíše se tu usadí nějaký obojživelník, vodní hmyz, případně nějaká ta kachna spočine na vodní hladině.