Bohutín – lom pod Burdovým vrchem
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Okolí centra bývalého největšího okresu republiky, tedy města Šumperk, se může pochlubit neuvěřitelným množstvím zajímavých geologických lokalit v podobě různých opuštěných i dodnes funkčních lomů. Většina se jich nachází na Sobotínsku (tedy ve směru na Ostravu) a na Bohdíkovsku (směr masiv Kralického Sněžníku). Například na katastrálním území obce Bohutín, vzdálené od Šumperka necelých deset kilometrů, najdete bývalé lomy hned dva. Ten méně známý, ale v žádném případě ne méně zajímavý, najdete za garážemi nedaleko železniční tratě mezi Bohutínem a Rudou na Moravě, tedy asi necelý kilometr od bohdíkovské železniční stanice (z té bohutínské je to ovšem blíže). Lom je vlastně úpatím Burdova vrchu. A i pro tento lom platí tradiční spojení s výrazy jako silezikum, jádro desenské jednotky, paleozoikum a český i žulovský masiv.
Zajímavé místo lze charakterizovat jako opuštěný jednoetážový stěnový lom. Odborníci pak hovoří o typickém střídání jemně až středně zrnitých tmavých biotitických ortorul se světlými dvojslídnými ortorulami. Původně granitoidní hornina je údajně v různých stádiích mylonitizace. V méně postižených úsecích lze rozlišit křemen, draselný živec a plagioklas, které tvoří většinou přibližně 80 % horniny. Jako vedlejší minerály se objevují chlorit, epidot, apatit nebo turmalín. Různí sběratelé a hledači se pak možná pochlubí objevem krátké štoly s haldovým materiálem, ve kterém se vyskytuje malachit, baryt, chalkopyrit nebo pyrit.
Neodborně lze říct, že se jedná o relativně vysoký, částečně náletovými stromky a křovinami zarostlý, stěnový lom, který je tvarován do půlkruhu. A může vás zde potkat i taková kuriozita, že některý z majitelů garáží u lomu po vás bude žádat povolení k fotografování.