Borotín u Boskovic - bývalý zámek
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Borotín u Boskovic jsme navštívili v rámci jednodenního výletu, který jsme celý strávili v této malebné obci. Po procházce arboretem a prohlídce kostela jsme pěšky došli k zámku, který už na první pohled vypadal opuštěně. Při bližším zkoumání jsme zjistili, že se dovnitř nedostaneme a tak jsme si jej obešli alespoň kolem dokola.
Dvojposchoďový pozdně barokní zámek čtvercového půdorysu v době naší návštěvy nevypadal dobře. Všimli jsme se odlupující omítky na fasádě i zdech a to jsme ještě neviděli vnitřní prostory zámku, který byl již několik let opuštěn. Snad se někdy podaří šlechtické sídlo opravit a zpřístupnit.
Během obhlídky jsme viděli čelní fasádu, která byla zvýrazněna tříosým rizalitem zakončeným trojúhelníkovým tympanonem, nad nímž byla na vrcholu střechy umístěna barokní věžička. Přízemí od prvního patra bylo odděleno výraznou římsou. Některé zjevně moderní přístavby, třeba rampa vzadu, vypadaly ale příšerně.
Z historie jsme se dozvěděli, že zámek stojí na místě bývalé tvrze, která zde asi stála již v době založení Borotína roku 1365. Poprvé se písemně její existence uvádí v roce 1398. Nepřekvapilo nás, že v průběhu husitských válek byla majetkem horlivého stoupence husitů Jana Hlaváče z Mitrova. Tvrz zpustla pravděpodobně v 15. století v průběhu česko-uherských válek.
Dále jsme si přečetli, že na začátku 16. století byla tvrz opuštěna a poté obnovena. V roce 1566 zde totiž bydlel Alexandr Feldendorfer. Ovšem v třicetileté války tvrz definitivně zanikla, což pro nás nebylo vůbec překvapující, vzhledem k tomu, co se tehdy v českých zemích dělo.
Dozvěděli jsme se také, že roku 1719 získali Borotín Freienfelsové a roce 1774 Václav z Freienfelsu, světící biskup olomoucký, tu nechal postavit pozdně barokní zámek.
Zjistili jsme, že do konce druhé světové války se majitelé často střídali a od roku 1945 vlastnil zámek stát. Vůbec jsme se nedivili tomu, že během let 1963 až 2000 v něm sídlil ústav sociální péče. Tento osud za éru socialismu postihl spoustu zámků a klášterů, ale jsme rádi, že nebyl alespoň zbourán.
Po roce 2000 byl zámek na prodej, ale obec na něj neměla peníze a nikdo další zase zájem o velkou investici. Dočetli jsme se, že až v roce 2010 zámek koupil manželský pár z Ruska, který bydlel ve Středních Čechách. Ten ale nechal pouze opravit střechu a o další investice neměl zájem. Od roku 2013 je sídlo v rukách jedné hodonínské firmy, která má zájem zámek obnovit a najít pro něj využití.
Zaujalo nás, že se zde natáčely seriály České televize Četnické humoresky a Tankový prapor. Když jsme zámek celý obešli a seznámili se z historií, vrátili jsme se do arboreta a večer jsme odjeli domů do Olomouce.