Borovice Schwerinova
Turistické cíle • Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus, jeden z jejich tří nejmocnějších bohů, byl kromě podsvětí patronem právě i stromoví. Staré stromy tedy oprávněně budí pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich rád na chvíli zastaví. Takovou příležitost nabízí i památná borovice v Mariánské zahradě pod děčínským zámkem.
Památná borovice je nepřehlédnutelná, protože roste solitérně uprostřed velké louky. Ještě před pár lety bylo těsně u ní koupaliště. Za památný strom byla tato borovice Schwerinova vyhlášena 3. 1. 1996 Správou CHKO České středohoří spolu s nedalekým platanem javorolistým. Důvodem bylo, že jde o významnou dominantu v obci. Ochranné pásmo je vyhlášeno do vzdálenosti 12 m od kmene.
Výška tohoto stromu je udávaná 26 m a obvod kmene jsem v říjnu 2014 naměřil 289 cm. Věk borovice je odhadován na cca 100 let. Strom je v dobrém zdravotním stavu. V celé výšce kmene jsou vidět rány po odřezaných větvích, což ale vitalitu stromu snad nijak významně nesnižuje.
Borovice Schwerinova (Pinus x schwerinii) je křížencem borovice himálajské a vejmutovky. Takový kříženec byl poprvé nalezen v roce 1905 hrabětem Schwerinem na jeho panství v německém Wilmersdorfu nedaleko Berlína. Kříženec by měl být charakteristický dlouhými lehkými stříbrně ojíněnými svěšenými jehlicemi a nepravidelným růstem koruny.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách) a správy NP a CHKO. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 102132.