Loading...

Boskovice - hradní kopec

Turistické cíle Výletní místa a parky Výletní místo

Vypíná se nad údolím říčky Bělá a vytváří jedinečnou siluetu zdejšího kraje. Nejvyšší bod dosahuje 487 m nad mořem. Na jeho vrcholu byl vybudován první boskovický hrad, zvaný Bašta. Dodnes jsou po něm pozůstatky rozlehlého hradního příkopu, který obepíná celý vrchol. V okolí vrcholu jsou pak roztroušeny zbytky kamenného zdiva, které bylo využito jak na výstavbu dnešní zříceniny hradu, tak i dnešního zámku. Dalším objektem na Hradním kopci, nacházejícím se na jeho nižším ostrohu, byl vybudován pravděpodobně ve 13. století nový hrad, který byl v pozdějších staletích několikrát rozšiřován. Až přestal vyhovovat požadavkům bydlení byl opuštěn. Dnes je z něho mohutná zřícenina, kde se během roku koná řada společenských akcí spojených se středověkou historií. V sezoně je přístupná veřejnosti formou volné prohlídky. Z několika míst této hradní zříceniny je široký pohled do okolní krajiny. Třetím objektem, který byl na Hradním kopci postaven je dnešní empírový zámek s rozlehlým parkem, který je též přístupný veřejnosti.

Z Masarykova náměstí na Hradní kopec vede červeně značená odbočka, která stoupá kolem zámku, dále k hradní zřícenině a nakonec až na vrchol kopce k objektu Bašty. Celý hradní areál je častým místem odpoledních vycházek místních obyvatel, ale i návštěvníků tohoto krásného města.

Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras (A/1), GOL 1:25 000 Boskovicko

Podobné příspěvky
Boskovice - zřícenina hradu nad městem

Hrad Boskovice jsme navštívili během výletu po prohlídce níže položeného zámku. Po obědě v bývalých zámeckých konírnách jsme pěšky vystoupali do kopce, na němž hrad, založený kolem roku 1300 rodem Černohorských z Boskovic, stával. V pokladně jsme dostali tištěného průvodce, koupili známku a získali razítko do památníku. Potom jsme se vydali na prohlídku hradu, který se tyčí nad městem Boskovice a je tak nepřehlédnutelnou dominantou.

Hned na začátku jsme v původní renesanční budově první hradní brány našli malou expozici o historii hradu, včetně hezkého modelu hradu - pro představu jak hrad vypadal než se stal zříceninou po roce 1733 , kdy byl kámen z hradu používán na budování nového sídla Dietrichsteinů v Boskovicích, čili zámku. Byla stržena hradní střecha a zdivo rozebráno jako stavební materiál pro panské domy v Boskovicích.

Naše prohlídka pokračovala budovou koroptvárny, která pochází z 19. století, kdy byl hrad využíván lesní správou. Jednu z rarit, kterou jsme na hradě viděli je roubená studna, hluboká 26m. Jak jsme zjistili, na hřídel se původně natáčely protiběžně dva okovy a k pohonu studny sloužilo kolo, které má v průměru 3,60m. Ohromilo nás, že tato studna byla chodbou vytesanou ve skále spojena se studnou, která se nachází z vnější strany hradeb. A právě toto kolo je velmi neobvyklé. Studna jsme našli na vnějším nádvoří, kde jsme ve hradební zdi viděli původní vstup do hradu - dnes zazděnou bránu sklenutými oblouky a dostavěnými pilíři.

Dozvěděli jsme se, že protější hradební zeď je dodnes opatřena takzvanou výpadovou brankou, která dle názvu logicky sloužila k úniku obránců hradu z obležení. Napravo od výpadové branky jsme též viděli oblý výklenek ve zdi - což je mnohoúhlá bašta, která měla původně dřevěnou špičatou střechu a sloužila k obraně hradu. Na vnějším nádvoří měli i pivovar , který stával v rohu hradeb vedle jižní brány. Dnes jsme zde našli několik mučících nástrojů a šibenici. Zajímavé bylo také namáčedlo , které vypadá jako prak. Bazének pod ním dle názvu určitě nesloužil k osvěžení strážců hradu - spíše naopak.

Od mučících nástrojů jsme se po schodech přesunuli na vnitřní nádvoří, kde se nachází nejvyšší část hradu - šlechtický palác. Z průvodce jsme se dozvěděli, že první patro paláce zaujímaly reprezentační místnosti, druhé patro s panskými pokoji sloužilo obytným účelům. Procházení vnitřního nádvoří jsme zahájili prohlídkou místnosti se zamřížovanou cisternou na dešťovou vodu. Dočetli jsme se, že voda byla do cisterny sváděna ze střech dřevěnými rourami, které vedly přes otvory ve stropě. Dále jsme si přečetli, že v rozšířeném prostoru nad cisternovou jámou se voda čistila několika vrstvami písku, přičemž cisterna byla hluboká přibližně 8 metrů. V dalších prostorech pod palácem jsme uviděli sklepy, do nichž jsme také nahlédli . Nic kromě stínu a tmy jsme zde ovšem nenašli. Nepřekvapilo nás, že se sklepení využívalo ke skladování potravin, protože se dobách obléhání, které mohlo trvat i několik měsíců, do hradu uchylovali také obyvatelé z přilehlé poddanské vesnice Boskovic a proto musel být v uzavřeném objektu dostatek potravin i tekutin, k jejichž uskladnění rozsáhlé sklepy sloužily.

Ze sklepů jsme se po dalších schodech vydali na první, severní vyhlídku, která je zřejmě místem původní kaple. Z okna jsme viděli část města Boskovic a do dálky se rozprostírající rovinu Malé Hané. Po zdolání několika dalších schodů jsme se dostali do místností prvního patra, kde se přijímali hosté, usedalo ke společnému stolu a prováděly nejrůznější zábavy. Stropy zde byly klenuté a jak jsme si přečetli, tak se v pokojích topilo nejdříve v krbech, později v kachlových kamnech. V oknech byly prý v středověké době nejčastěji dřevěné okenice, kůže a tkaniny, později v období renesance byla již okna prosklená. My jsme zde našli východní vyhlídku , ze které jsme viděli další část města a 110 metrů hluboko pod námi v údolí tekla řeka Bělá. Nedivili jsme se tedy tomu, že východní část hradu byla nevíce nepřístupná. Potom jsme pokračovali do další místnosti, kde býval rytířský sál a který sloužil jako přijímací pokoj i jídelna.

Pokračovali jsme k jižní vyhlídce, za které jsme viděli kopec Zlatník. Přečetli jsme si pěknou pověst. Vypráví se, že na tomto kopci odedávna žili skřítci, kteří chudé lidi obdarovávali zlatem. Jeden z majitelů hradu Šimon Eder ze Štiavnice se na tomto kopci pokoušel těžit zlato. Pověst vypráví, že výsledkem jeho důlní činnosti bylo několik hrudek zlata, které stačily k vyražení jediného zlatníku. Odtud název kopce.

Z prohlídky zbývala už jen západní vyhlídka, která je podle našeho názoru ovšem nejhezčí. V pozadí se vypínaly dva kopce, které připomínaly rovinu a čedičové kopce v Českém Středohoří. Jmenují se Malý a Velký Chlum a z toho pravého se prý těžil kámen na stavbu boskovického hradu. Z vyhlídky byla také pěkně vidět vstupní část hradu, kterou tvoří renesanční hláska s ozdobným cimbuřím a budova, do níž je zasazena první hradní brána. Dozvěděli jsme se, ž hláska, původně určená vojenské posádce, byla z vnější strany vybavena klíčovými střílnami. Ve věži se dochovalo schodiště a dnes slouží jako útočiště poštolkám, což jsme si nemohli ověřit, protože byla bohužel nepřístupná.

Poté, co jsme pokochali vyhlídkou, sestoupili jsme zpět přes vnitřní na vnější nádvoří a kolem mučících nástrojů jsme se takzvanou jižní cestou vrátili zpět k pokladně. Přečetli jsme si, že Jižní cesta byla nejkratší přístup do hradního paláce a sloužila panstvu. Tudy páni projížděli jak na osedlaných, tak na zapřažených koních.

Z historie jsme se dozvěděli zajímavost, že pár let po postavení hradu, konkrétně roku 1312, byl dobyt a pobořen vojskem českého krále Jana Lucemburského, protože se jeho majitel Archleb z Boskovic postavil proti králi. Panovník však brzy dobytý hrad Archlebovi na přímluvu šlechty vrátil a jeho nástupce se pak dokonce odvážil postavit moravskému markraběti Joštovi, což se ukázalo jako osudná chyba, protože v roce 1389 byl boskovický hrad znovu obležen, dobyt a pobořen.

Byli jsme rádi, že hrad byl obnoven a vrácen králem Jiříkem z Poděbrad do rukou pánů z Boskovic, kteří jej však roku 1547 z finančních důvodů prodali hornickému podnikateli Šimonu Ederovi ze Štiavnice , který jak je nám již známo, těžil na kopci Zlatník marně zlato. Dále jsme si přečetli, že dvacet let nato koupili Boskovice Morkovští ze Zástřizl, kteří významně zesílili hradní opevnění a po jejich úmrtí sňatkem přešly roku 1690 Boskovice na Františka Waltera z Ditrichštejna. Ten ještě na hradě do roku 1720 bydlel, o devět let později si však Ditrichštejnové postavili v podhradí novou rezidenci a hrad se změnil ve zříceninu.

Naše prohlídka skončila, vrátili jsme tištěného průvodce do pokladny a vydali jsme se zpět na náměstí, prohlédli také židovskou čtvrť, muzeum či kostel. Boskovice toho zkrátka nabízejí turistům velmi mnoho.

Návštěvní doba

Poslední prohlídka začíná 30 minut před koncem pracovní doby.

Upozornění - zákaz vstupu se psy a jinými zvířaty.

duben a říjen:

soboty, neděle a svátky

10:00 - 16:00 hodin

květen, červen a září:

pondělí

úterý - pátek

soboty, neděle a svátky

zavřeno

10:00 - 16:00 hodin

10:00 - 18:00 hodin

červenec a srpen:

denně

9:00 - 18:00 hodin

Vstupné

dospělí 40,- Kč

děti od 6 let, studenti, důchodci, zdravotně postižení 30,- Kč

děti do 6 let, těžce zdravotně postižení zdarma

http://www.castles.cz/hrad-boskovice/

http://www.hradboskovice.cz/

Poslední aktualizace: 8.1.2013
Nadmořská výška:
444 metrů nad mořem
Boskovice - hradní kopec na mapě
Autor: pasatur
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Boskovice - hradní kopec

Hrad Boskovice.
Hrad Boskovice.
Hrad
Za okny se sype sníh a druhý jarní den nás opět vrátil do zimy. K…
0.2km
více »
Boskovice - hrad
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Boskovice - hrad
Zřícenina
Boskovice leží v okrese blansko přibližně 40 km severně od centra Brna.…
0.2km
více »
Velen nebude bosko více
Velen nebude bosko více
Hrad
   Za mlhou času, v dobách kdy husté porosty stromů neo…
0.2km
více »
Boskovice - Hradní dub
Boskovice - Hradní dub
Památný strom
Jedná se o poslední exemplář dubu letního, které zde v předhradí byly v…
0.2km
více »
Boskovice – Štěpánčin svatební dub
Boskovice – Štěpánčin svatební dub
Památný strom
Boskovice, půvabné jihomoravské město na Malé Hané, nabízí svým návšt…
0.2km
více »
Na Boskovice, za zříceninou hradu Boskoviců
Na Boskovice, za zříceninou hradu Boskoviců
Tipy na výlet
Tento příjemně nenáročný výlet se dá absolvovat i opakovaně a nikdy se…
0.2km
více »
Boskovice - Bašta
Boskovice - Bašta
Zřícenina
Je místem, kde stál vůbec první boskovický hrad. Dodnes jsou po něm…
0.3km
více »
Boskovice - vyhlídkový altán na Hradním kopci
Boskovice - vyhlídkový altán na Hradním kopci
Vyhlídka
Nachází se ve východním příkrém svahu Hradního kopce, přímo pod B…
0.3km
více »
Boskovice - Hradní kopec
Boskovice - Hradní kopec
Kopec
Vypíná se nad údolím říčky Bělá a vytváří jedinečnou siluetu zdej…
0.3km
více »
Boskovice - letní kino
Boskovice - letní kino
Zajímavost
Aktualizace: duben 2012 Letní kino v Boskovicích je největší v Če…
0.4km
více »
Boskovice – skrytá historie aneb Starý hrad nebo pouhá Bašta?
Boskovice – skrytá historie aneb Starý hrad nebo pouhá Bašta?
Trosky
Návštěvníci Boskovic – a zejména ti, kteří se rekrutují z řad příznivců historických památek – bývají tímto jedenáctitisícovým…
0.4km
více »
Pilské údolí u Boskovic
Pilské údolí u Boskovic
Údolí
Pilské údolí je malebné zalesněné údolí, které se nachází nedaleko Boskovic. Celé údolí je dlouhé asi 3 kilometry a protéká jím řeka Bělá. Dříve se…
0.5km
více »
Boskovice – panská jízdárna
Boskovice – panská jízdárna
Panský dvůr
Neogotická panská jízdárna je součástí areálu boskovického e…
0.5km
více »
Boskovice – jinan dvoulaločný (ginkgo) u zámeckého skleníku
Boskovice – jinan dvoulaločný (ginkgo) u zámeckého skleníku
Památný strom
Památných stromů najdete dnes už v malebném městečku Boskovice ně…
0.6km
více »
Vánoční Boskovice (den druhý: procházka bílým městem)
Vánoční Boskovice (den druhý: procházka bílým městem)
Tipy na výlet
Již v sobotu večer se celkem výrazně oteplilo a sníh šel pomalu…
0.6km
více »
Boskovice – zámecká kaple
Boskovice – zámecká kaple
Zámek
Boskovický zámek je jedním z nejcennějších a nejpůvabnějších empí…
0.6km
více »
Boskovice - bývalá oranžérie
Boskovice - bývalá oranžérie
Dům, budova
    Pěkná prosklená budova se sloupovím - (kdysi oranžérie a zámecký…
0.6km
více »
Boskovice – pohádkový strom v zámecké zahradě (líska turecká)
Boskovice – pohádkový strom v zámecké zahradě (líska turecká)
Památný strom
Boskovice nabízejí svým návštěvníkům neuvěřitelné množství památe…
0.6km
více »
Boskovice - zámecký park
Boskovice - zámecký park
Park
Nachází se nad městem v okolí překrásného empírového zámku ve…
0.6km
více »
Boskovice - zámecký skleník
Boskovice - zámecký skleník
Dům, budova
Nachází se v zámeckém parku a vytváří dominantu jeho …
0.6km
více »
Do Boskovic, do muzea, do … tam je krásně!
Do Boskovic, do muzea, do … tam je krásně!
Tipy na výlet
Titulek tohoto článku jsem si – jak si mnozí z vás jistě povšimli -…
0.7km
více »
Boskovice - panská rezidence
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Boskovice - panská rezidence
Zámek
Boskovice leží v okrese blansko přibližně 40 km severně od centra Brna.…
0.7km
více »
Boskovice – procházka nočním městem
Boskovice – procházka nočním městem
Cestopisy
Návštěva Boskovic mě vždy potěší. I když jsem zde už byl mnohokrát, v prohlédnutí si tohoto města za umělého osvětlení, jsem měl dlouhodobě rest.…
0.7km
více »
Boskovice pohledem čtyřnožky
Boskovice pohledem čtyřnožky
Cestopisy
Tak k nám zase po nějaké době přijel ten pán s paní, co mě vždycky dovezou…
0.7km
více »
Boskovice – Muzeum Boskovicka aneb Krajinou sedmizubého hřebene
Boskovice – Muzeum Boskovicka aneb Krajinou sedmizubého hřebene
Muzeum
Na úvod článku, kterým bych rád představil stálou expozici Muzea…
0.7km
více »
Boskovice - synagoga
Boskovice - synagoga
Kostel
Nachází se v dolní části bývalé židovské čtvrti. Po rozsáhlé reko…
0.8km
více »
Boskovice
Boskovice
Město
Boskovice najdeme na Střední Moravě západním směrem od města Prostějov. M…
0.9km
více »
Procházka Boskovicemi a prohlídka hradu
Procházka Boskovicemi a prohlídka hradu
Tipy na výlet
   Budíme se do překrásného rána. Celý rozespalý přijímám od manželky…
0.9km
více »
Boskovice
Boskovice
Zřícenina
Goticko-renesanční zřícenina hradu Boskovice se nachází ve stejnojmenné m…
1.2km
více »
Boskovice
Boskovice
Zámek
Empírový Zámek Boskovice se nachází ve stejnojmenném městě v Jihomoravské…
1.2km
více »
zavřít reklamu