Bosna a Hercegovina (2): Jajce, historické vodní mlýny Mlinčići
Bosna a Hercegovina (2): Jajce, historické vodní mlýny Mlinčići (09/2017)
Po cestě domů od chorvatského Jadranu přes Bosnu a Hercegovinu (BiH) spíme plánovaně jednu noc v kempu u města Jajce. Domů to pak odtud budeme mít 800 km, což už je taková normální délka trasy. Předchozí den jsme byli v oblasti Mostaru – viz. náš článek č. 1 (odkaz pod tímto textem).
Bosna a Hercegovina je v podstatě zvenku (decentrálně) řízený stát, který se skládá z Federace Bosny a Hercegoviny obývané vesměs bosenskými muslimy a bosenskými Chorvaty (křesťané), a Republiky Srbské, kde žijí převážně bosenští Srbové (pravoslavní). Na severovýchodě země je ještě malý region Brčko, který je neutrální a má jako nejvíce problematický (nárokovaly jej po balkánské válce všechny strany) stálou přítomnost mezinárodních vojsk.
Na místě předsedy vlády BiH se pravidelně střídají zástupci všech tří hlavních národnostních etnik země. Složitá situace na ještě složitějším historickém základě způsobuje křehkou rovnováhu, nebo spíše nestabilitu regionu. Chorvaté a Srbové žili v území odjakživa, muslimové od dob dobytí země Turky v 15. století.
Jazyk je stejný, je to jakási srbochorvatština, psaná v území Chorvatů a bosenských muslimů abecedou, v oblasti Srbů cyrilicí. Úředně jsou ale uznány jazyky tři: bosenština, chorvatština a srbština.
Jajce – je město ležící na soutoku řek Pliva a Vrbas v chorvatsko-muslimské části BiH nedaleko od hranice se srbskou částí BiH. Historické centrum města má jak prvky středověké, tak osmanské architektury. Za války v 90. tých letech byli všichni srbští obyvatelé města vyhnáni a nebo těsně před válkou utekli, a jejich pravoslavný kostel v Jajcích byl vyhozen do povětří. Obnova památek města po balkánské válce pomalu probíhá za finance přicházející ze zahraničí. Kolem města jsou vystavěny velké průmyslové areály nadnárodních korporací, při cestě od jihu jsou např. před městem ze silnice vidět metalurgické závody.
Město Jajce má dvě hlavní atrakce – vodopád přímo pod historickým centrem a areál se starými dřevěnými mlýny Mlinčići za městem.
Vodopád na řece Plivě, těsně před soutokem s řekou Vrbas, je neodmyslitelnou dominantou města. Je 27 m vysoký a je na něj možné pohlédnout ze tří míst. Přímo pod vodopádem je vyhlídka (betonové kruhové plato), která je placená – stála 2 KM (konvertibilní marka používaná v BiH). Tady bohužel nebrali Eura, ale nějak jsme se s pánem v budce domluvili. Vodopád vidíte zespodu v padající vodní mlze.
Další vyhlídkou na vodopád je parkoviště u benzínové pumpy na západním břehu řeky (parkovné 1 KM/hod.). Stále to ale není to nejznámější focené panorama – vodopád a nad ním staré město.
Pro tuto fotografii je třeba se dostat nad soutok řek na východní břeh řeky Vrbas – tato vyhlídka není v turistických mapách zakreslena. Viděli jsme tam nějaký altánek, určitě je tam přístup jen pěšky, ale nevíme kudy. Tuto fotografii tedy nemáme. Pěkný pohled na město bez vodopádu je ještě ze silnice E661 (M106) z malého parkoviště z východní strany.
Ve městě je infocentrum a pod ním z druhé strany placené WC. Jak v infocentru, tak na WC se platí pouze v KM, ale také jsme se nějak domluvili přes Eura. Zmrzlinář ve městě bral i Eura.
Asi 4,5 km za městem Jajce západním směrem se nachází přehrady Malo a Veliko Plivsko jezero. Přesně mezi těmito "jezery" je další z atrakcí oblasti a to Mlinčići (= malé mlýny), krásné staré vodní mlýny z dob osmanské nadvlády. Jedná se o 20 malých dřevěných vodních mlýnů na kůlech, mezi kterými můžete volně chodit, nevybírají žádný vstup (zatím). V minulosti patřily mlýny k důležitým zdrojům obživy pro místní obyvatele. Dnes objekty evidentně čekají na rekonstrukci. Parkoviště je hned u mlýnů a je placené od 11 hod.
V blízkosti Malého jezera se nachází kemp Plivsko jezero. Je to velký a velmi dobrý kemp s výborným zázemím – velké množství sprch a WC, restaurace, non stop recepce. Výstavba sociálek se zřejmě datuje ještě do období Jugoslávie, soudě především podle toho, jak se se tu rozmáchli. Některé kohoutky a sprchy samozřejmě nefungovaly, ale jsme na Balkáně a vzhledem k jejich počtu pořád zbylo velké množství těch, které fungovaly. Plochy pro stany a karavany jsou travnaté, v areálu jsou vzrostlé stromy. Auto můžete mít přímo u stanu. Kemp je pokryt wifi – heslo vám dají na recepci.
Cena za 1 noc byla 6,84 KM/osobu, 10,26 KM za místo pro stan a auto, 2 KM za osobu – poplatek městu. Celkem za stan, auto a 2 osoby – 32 KM, tj. 16,36 Euro/noc. Platili jsme bankovní kartou. Ceny jsou z roku 2017. Webové stránky kempu: http://jajcetours.com/auto-camp-plivsko-jezero/
Fotografie: Jan Prejda
Další naše články z Bosny a Hercegoviny:
Naše články z cest do Chorvatska:
- Chorvatsko - pohoří Velebit (1): Veliki Zavižan
- Chorvatsko - pohoří Velebit (2): Velika Paklenica - Aniča kuk
- Chorvatsko - pohoří Velebit (3): Mali Alan - Tulove grede
- Chorvatsko: ostrov Mljet
- Chorvatsko: Dinara (Sinjal) - výstup na nejvyšší horu Chorvatska
- Chorvatsko: Národní park Krka a město Knin
- Chorvatsko: Národní park Plitvická jezera, mlýny Slunj - Raztoke
- Chorvatsko. ostrovy Lošinj, Cres, Susak
- Chorvatsko: Národní park Risnjak
- Černá Hora (1): Seznámení s Černou Horou, itinerář cesty
- Černá Hora (2): Kaňon řeky Mrtvice
- Černá Hora (3): Durmitor a kaňon řeky Tary
- Černá Hora (4): Skadarské jezero, Lovčen, Boka Kotorská
Naše články z cesty do Severní Makedonie:
- Severní Makedonie (1): Autem po Severní Makedonii - Ochrid, Mavrovo, Kokino, Stobi a další místa
- Severní Makedonie (2): Golem (Velký) Korab - výstup na nejvyšší horu Severní Makedonie