Louny leží na řece Ohři východně od města Žatec. Louny se rozkládají ve známé chmelařské oblasti v údolí mezi Českým středohořím a Džbánem. Severním okrajem města protéká řeka Ohře a dále na sever najdeme celou řadu rozlehlých chmelnic.
Peruc je městys nacházející se v okrese Louny, na východ od okresního města. Určitě je zde mnoho krásného, ale většina lidí má toto místo spojené s jednou z nejznámějších pověstí, která je dodnes námětem mnoha umělcům.
Ke krásně udržované studánce se váže příběh knížete Oldřicha z rodu Přemyslovců a krásné pradleny Boženy Křesinové. Český kníže Boleslava II. měl tři syny. Poté, co zemřel přirozenou smrtí při jedné z hostin, ujal se moci Boleslav III, nejstarší z jeho synů. Kníže Oldřich byl sice nejmladší z bratrů, ale přesto se také dostal k moci, když byl svržen jeho bratr Jaromír. Následně byl Oldřich na krátký čas uvězněn a zbaven vlády, ale když dostal milost a „sjednal pořádek“, nechal pro jistotu bratra Jaromíra oslepit a syna Břetislava vypudit ze země.
K setkání krásné Boženy peroucí prádlo u studánky a knížete Oldřicha mělo dojít v roce 1002 nebo 1004.
V té době se ale ještě místo nejmenovalo Peruc, nýbrž Opučná. Dle Kosmovy kroniky Oldřich zahlédl Boženu, „ana perúc prádlo“ a tak dnešní městys ke svému jménu patrně přišel. Anebo to bylo možná všechno jinak stejně jako zmíněný příběh nejslavnějšího českého mileneckého páru.
Kníže byl v té době již ženatý s jakousi německou, údajně nehezkou, starší a neplodnou princeznou. Také bratrovražedná a drsná doba, ve které se to mělo udát, tomuto poetickému příběhu moc nenahrává. Ale dnes už není důležité, zda to bylo tak či trochu jinak. Podstatná je skutečnost, že se z tohoto vztahu narodil syn Břetislav a rod Přemyslovců tím nevymřel po meči. Po smrti své manželky si Oldřich vzal Boženu za ženu. Někde se uvádí, že Oldřich z Boženy udělal kněžnu ještě za života své první manželky a tak se stal prvním známým českým bigamistou. A Božena? Ta na tom byla patrně také obdobně. Některé prameny uvádějí, že byla ženou jistého Křesiny, jinde se lze dočíst, že to byla jeho dcera.
Zajímavá pseudogotická Boženina studánka se nachází hned pod zámkem. Studánka je zastřešená a je vidět, že se o ni někdo stará. Některé údaje uvádějí, že k setkání Oldřicha a Boženy mělo dojít pod nedalekým Oldřichovým dubem, ale to by nemělo bránit navštívit toto krásné a příjemné místo.
Autem lze zaparkovat na silnici, která vede kolem. Na okraji městyse je vlaková stanice a také autobus do Peruce zajíždí. Poslední dva jmenované spoje ale nemám vyzkoušené.
*
V okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa: