Březolupy – zámek
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Obec Březolupy v okrese Uherské Hradiště patří k těm nemnoha, kde si obecní úřednictvo může připadat jako ve filmu Konec starých časů. Jsou totiž zámeckými pány a jen v samotné obci mají více než šestnáct stovek „poddaných“. Proč ne, vždyť zámek prošel ve své historii mnohýma rukama. Samotná vesnice je poprvé písemně zmiňována v roce 1261 a již ve II. polovině 14. století zde zřejmě stála tvrz, která je však písemně doložena až v roce 1571. Tvrz pak roku 1650 odkupuje i s celým panstvím František Horecký z Horky, který ji nechává přestavět na barokní zámek. Až potud je historie téměř totožná s osudy zámku v nedalekých Bílovicích. A i to pokračování má některé společné rysy.
Majitelé zámku se pak rychle střídali. V roce 1912 definitivně vystřídá nevýznamné panské rody podnikatelská sféra. Zámek si totiž zakoupil cukrovar Abrahama a Hermanna Maye ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Od roku 1929 se barokní zámek stává državou Baťova koncernu. V roce 1949 soudruzi pochopili, že nepřítel všeho lidu nemůže disponovat takovým majetkem a zámek je firmě Baťa zabaven. Jako majetek státu se stává sídlem MNV a i v současné době slouží potřebám obce.
Teď si dovolím malé odbočení, ale někdy je nahlédnutí do moudrých knih docela zábavné. Nejsem škodolibý, ale jména majitelů panství, kteří se zde vystřídali na přelomu 13. a 14. století, mě přinutila k širokému úsměvu. Pana Smila ze Střílek totiž střídá Pešík z Dešova a po něm přichází Buzek z Nedachlebic. Tenkrát to ovšem byla jména běžná. A na rozdíl od již zmíněných Bílovic se mezi majiteli březolupského zámku – a jeho tvrzího předchůdce – objevují i jména známější. Například Šternberkové, Kunové z Kunštátu nebo cisterciácký klášter ve Vizovicích.
Zámek je postaven na půdorysu ve tvaru obdélníku a celá budova byla původně jednopatrová. Druhé patro, které dnes vidíme na jižním průčelí, bylo přistaveno až počátkem 20. století. Budova má silné zdi, tvořené kamennými kvádry. V severní části zámecké budovy se dodnes nachází klenuté sklepy a zámecká kaple. Sály v prvním patře navíc mají dochovanou štukovou výzdobu. Uprostřed zámku objevíme malé nádvoří, připomínající spíše klášterní rajskou zahradu. Ve II. polovině 19. století byla původní šindelová střecha nahrazena břidlicí. A za zmínku snad stojí ještě fakt, že v dnešní budově obecního úřadu si můžete prohlédnout pohyblivý model „Starodávné slovácké hody“. Po pěti letech práce jej v roce 1996 dokončil Hynek Čižmář.
Kolem zámku se rozkládá malý anglický park a vedle stojí bývalá hospodářská budova.