Brněnské Ivanovice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městská část
Brněnské Ivanovice jsou bývalou obcí, která si svůj vesnický charakter zachovala dodnes, kdy jsou jako městská čtvrť od roku 1990 součástí brněnské městské části Tuřany.
Samostatnou obcí byly Brněnské Ivanovice vlastně jen mezi léty 1854 až 1919. Až kolem roku 1918 se zde začíná více prosazovat české obyvatelstvo na úkor dřívější německé většiny.
S Tuřanami jsou Brněnské Ivanovice svou zástavbou prakticky propojeny. Dále hraničí s Heršpicemi, Komárovem, Černovicemi a Holáskami.
Prochází tudy značně vytížená silnice ve směru do Tuřan a pak dále do Hodonína. Z centra Brna se sem dostaneme autobusy č. 40, 48 a 63 a noční linkou č. 95.
Městskou částí prochází sice také železniční trať z Brna do Přerova, vystavěná v letech 1867-1870, ale zastávka zde byla zrušena v 60. letech minulého století.
Původně bývaly Brněnské Ivanovice zeměpanskou vsí a nazývaly se Velenovice, Vejvanovice či Nenovice. Pro odlišení od jiné obce stejného jména, Ivanovic u Brna v sousedství Řečkovic, získaly po připojení k městu Brnu v roce 1919 svůj dnešní dvouslovný název.
Již od roku 1220 jsou doloženy jako majetek velehradského kláštera. Někdy ve 14. století zřejmě vzniká zdejší tvrz. V 80. letech 17. století byl u místního panského dvora vystavěn vrchnostenský zámek, který pak velehradští opati užívali jako svou rezidenci.
Další z dominant obce je barokní poutní kaple Panny Marie na návrší v dnešní ulici U Lípy. V roce 1784 byla uzavřena, ale zastavit se u ní měl dokonce sám Napoleon Bonaparte v předvečer bitvy u Slavkova v roce 1805.
Významnou stavbou je rovněž základní škola v Měšťanské ulici, vystavěná v letech 1938-1939 v konstruktivistickém stylu podle projektu architekta Jana Poláška.
Přirozené centrum obce v podobě nevelké návsi vzniklo na komunikaci vedoucí z Komárova do Tuřan při odbočce k nedalekému zámku, dnes je to Ivanovické náměstí.
Na Ivanovickém náměstí můžeme vidět např. pomník padlým z 1. světové války. Pomník byl odhalen roku 1923 a autorem sousoší byl akademický sochař František Fabiánek z Brna.
Na území městské části se nachází i celá řada dalších drobných památek, popsaných v samostatném příspěvku, stejně jako zmiňovaný zámek či kaple.
V katastru Brněnských Ivanovic nalezneme ještě přírodní památku Rájecká tůň, rezervaci Černovický hájek a také část přírodní památky Holásecká jezera.
Zdroje: web městské části (Tuřan), Wikipedie, Krásné Česko…