Loading...
Björnsonův sad je v současné době vymezen ulicemi Veveří, Zahradníkovou, Kounicovou a Šumavskou. Celý tento prostor býval nazýván Akademické náměstí. Dodnes má v sobě jakousi podivnost a zmatečnost danou jeho polohou na rozhraní tří městských částí. Toto území bylo dlouhodobě drženo jako rezerva pro veřejné budovy města a je výrazně poznamenáno stavbou budov protichůdných urbanistických koncepcí.
Dnešní park má svoji letitou historii. Na jeho dnešním území bylo původně vojenské cvičiště. V době první světové války na jeho prostranství vyrostly dřevěné vojenské nemocniční baráky i s vojenským kostelem. V době První republiky a Protektorátu zde bylo produkční zahradnictví a zelinářství, částečně i Zahrádky. Zde stojící kostel byl roku 1969 rozebrán a převezen na Znojemsko. Při návštěvě mnohého překvapí jeho neměstský charakter. Působí jakoby opuštěně, ale je v něm neustále živo. Jeho volné trávníkové plochy s ovocnými stromy a lípami zřejmě přece jen tvoří příjemné prostředí pro pobyt a odpočinek. Návštěvníci park hojně využívají, přestože je vybaven minimálním mobiliářem, jen několika málo lavičkami a prolézačkami, cesty jsou pouze vyšlapané a chybí veřejné osvětlení. Nejvíce lidí obdivuje charakter parku jako bývalé zahrady ovocnářů a zelinářů.
Od roku 1992 nese poněkud nezvykle znějící jméno - Björnsonův park. Toto pojmenování dostal při příležitosti 160. výročí narození norského básníka a filosofa Björnstjerna Björnsona (1832-1910), který byl zastáncem pravdy a svobody a přítel českého a slovenského lidu. Velký přírodní bludný balvan s pamětní deskou umístěný v parku má tuto památku připomínat.