Loading...
Tento historizující nárožní dům patří mezi nejzajímavější stavby svého typu celé jihomoravské metropole. Nebo alespoň její části nazvané Černá Pole a datované do samého počátku 20. století. Autorem jeho podoby je známý brněnský stavitel Franz Pawlu a najdeme ho na adresách ulice Antonína Slavíka č.p. 2008/1 i Drobného ul. č.p. 292/12.
Tento činžovní dům byl postaven v roce 1902 a jeho stavebním slohem je eklekticismus, kterému v tomto případě vévodí neobaroko a – snad ještě více – neorokoko..
Dům má nejen dvě patra, ale – jak je podle adresy zřejmé - také dva samostatné vchody. Pro většinu návštěvníků Brna bude asi nejzajímavější jeho nároží a fasáda směřující do ulice Antonína Slavíka. Zde také najdeme vstup s dřevěnými dveřmi zdobenými ornamentálními řezbami. Nad nadpražím je umístěný kruhový nadsvětlík s profilovanou šambránou a hranolovým podstavcem zdobeným volutovým ornamentem a maskaronem. Na podstavci je osazena dekorativní váza.
Nadsvětlík lemují konzoly s kapkami, které nesou zvlněnou konzolu balkonu zdobenou mřížkovým neobarokním ornamentem, akantem, kartuší a volutami. Přízemí zdobí pásová bosáž, která se nad okny sbíhá do klenáku. První a druhé patro odděluje kordónová římsa. V lichých okenních osách jsou umístěny balkóny, které zakončuje zábradlí s dekorativními geometrickými vzory. Mezi okny můžeme vidět vegetabilní závěs. Voluty pak propojují obě patra spojením s konvexním balkonem zdobeným mřížkovým ornamentem, volutami a kartuší s hlavičkou andílka.
Vstup na balkon ve II. patře je lemován profilovanou šambránou s maskarony. Nad okny se nachází ženská hlava a nad ní mušle. Okna v nárožním rizalitu lemuje pásová bosáž, přičemž plochu rizalitu vymezují pilastry s korintskou hlavicí. V suprafenestře oken I. patra se nacházejí voluty s ženskou hlavou. Okna II. patra rámují šambrány, z nichž spadá vegetabilní závěs.
Fasádu zakončuje profilovaná římsa, která nese kladí zdobené útvary s kartuší, mezi nimiž jsou umístěny triglyfy a metopy zdobené kapkami. V mezipolích je kladí zdobeno oválnými volskými oky rámovanými šambránou s volutou a závěsy, Ve vrcholové atice se pravidelně střídá balustrové zábradlí s vyzděnými plochami a plochy se svislými útvary opatřenými kapkami a kruhovými terčíky.
Celkově je činžovní dům brněnského stavitele Franze Pawlu považován za velmi hodnotnou architektonickou památku a významný historický komponent zástavby ulice Antonína Slavíka. Již vzhledem k tomu, že se jedná o možná nejnápadnější a nejzdobnější dům v této ulici, je poměrně překvapivé, že se doposud nejedná o chráněnou kulturní památku. Pouze jeho uliční průčelí je od února roku 2023 součástí brněnské památkové zóny.