Brodek u Prostějova - kostel Povýšení sv. Kříže
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Brodek u Prostějova byl jedním z našich cílů během výletu, který jsme strávili ve Vyškově a okolí. Brodek nabízí dva atraktivní cíle. Jedním je barokní zámek, o němž se více dozvíte v mém dalším článku a který jsme navštívili v rámci jiného výletu. Tentokrát jsme se zde zastavili, abychom blíže prozkoumali kostel Povýšení sv. Kříže, stojící uprostřed obce.
Auto jsme zaparkovali na náměstí před prodejnou potravin, kde jsme si koupili nanuky a pak jsme se vydali na obhlídku svatostánku. Viděli jsme před sebou kostel v barokní podobě z roku 1726, na jehož stavbu přispěla šlechtická rodina z Kleinburgu. O tomto faktu jsme se dozvěděli z desky nad vchodem do kostela. Zjistili jsme, že stavbu měl na starosti architekt Johann Bernard Fischer von Erlach, vnitřní výzdoba byla svěřena vídeňskému malíři Schmidtovi a sochaři Baldassaru Fontanovi, pracujícímu zejména pro biskupa a bohaté církevní řády.
Když jsme ke kostelu přišli, chtěli jsme vejít dovnitř, ale v cestě nám stála mříž, přes kterou jsme alespoň nahlédli do interiéru. Z dálky jsme tak viděli hlavní oltář Povýšení svatého Kříže a boční oltáře sv. Martina a Narození Páně. Líbila se nám pěkná štuková výzdoba. V chrámu jsme dále spatřili dva protějškové obrazy se svatou Barborou a svatou Kateřinou, které velmi pravděpodobně pocházejí ze zrušených bočních oltářů.
Když jsme si prohlédli interiér, obešli jsme si kostel Povýšení sv. Kříže dokola. Všimli jsme si, že se jedná jednolodní stavbu na půdorysu latinského kříže s trojbokým chórem, k němuž přiléhala sakristie a depozitář. Nad námi se tyčila cibulovitá věž, jejíž zkosené rohy kryly pilastry až do výše hodin.
Nad vchodem jsme si prohlédli již zmíněnou desku s latinským nápisem, která částečně překrývala oválné okno nad ní. Po obou stranách vchodu nás zaujaly sochy svatého Petra a Pavla, které stály v nice fasády. Nad nimi jsme uviděli zazděná okna, přičemž prostor prosvětlovalo jedno okno uprostřed mezi nimi ve stejné výšce.
Před kostelem jsme si prohlédli ještě kříž s Kristem a pak jsme ve stěně lodi spatřili čtyři obdélníkové kaple. Následně jsme shlédli pětiboký presbytář a poté jsme se seznámili s historií svatostánku.
Vysvěcení kostela proběhlo již roku 1721. Dále jsme se dozvěděli, že v Brodku stával původně kostel v jiné podobě, nevíme však v jaké, ale je pravděpodobné, že stával na stejném místě. První zpráva o starším kostele je sice až z roku 1599, ale zjistili jsme, že již předtím zde nějaký svatostánek existoval.
Zaujalo nás, že v 17. a 18. stol. byl pod farností nedalekých Otaslavic, takže nás nepřekvapilo, že obec dlouho usilovala o zřízení samostatné duchovní správy. Pikantní nám připadlo, že se to Brodeckým podařilo roku 1785, kdy městečkem projížděl císař Josef II.. a zastupitelé se osmělili a osobně mu podali žádost, které bylo následně vyhověno.
Když jsme si kostel obešli kolem dokola a přečetli si jeho historii, vrátili jsme se k autu a jeli domů do Olomouce.
http://www.hrady.cz/index.php?OID=4474