Loading...
Brtníky jsou vesnice v severních Čechách. Díky své poloze na rozhraní Šluknovské pahorkatiny, Lužických hor a Českého Švýcarska (resp. Labských pískovců) se jedná o ideální startovní místo k řadě výletů.
Vesnicí prochází červená turistická značka z Krásné Lípy do Šluknova. Vychází odsud modrá a zelená turistická značka, obě do NP České Švýcarsko. Modrá to bere po západní straně a dovede nás až do Rynartic, zelená po východní a končí v Krásné Lípě na vlakovém nádraží. Vedou tudy také dvě cyklotrasy, 3014 z Rumburku do Dolní Poustevny a 3032 z Kyjova do Brtníků.
Řadu zajímavostí však najdeme i v samotné vsi. Turistický rozcestník s mapou se nachází před ústavem sociální péče a vezmu ho za výchozí bod (vizte zadané souřadnice;-)
Honosná secesní budova, která patří ke komplexu ústavu je bývalá vila továrníka Antona Klingera. Rodina Klingerů zde vlastnila dvě továrny na výrobu pleteného a stávkového zboží. Komín jedné z továren je vidět, přijíždíte-li do Brtníků vlakem od Rumburka.
Když se postavíte zády k této budově, uvidíte před sebou vyvýšenou travnatou plochu, na kterou vedou neudržované kamenné schody. Je to jediný pozůstatek po kostelu sv. Martina, postaveného v letech 1709 až 1717 podle plánů Zachariuse Hofmanna z Lipové. Ten byl zbořen 18. února 1975. V zadní části této nepříliš upravované plochy najdeme ještě torzo rodinné hrobky Klingerových. Kousek dál, po cestě k nádraží, najdete místní hřbitov s kapličkou z roku 1850.
Na Křížovém vrchu (dříve uváděn jako Mlynářský) se nalézá křížová cesta ke kapli sv. Trojice a Božímu hrobu. Dovede vás sem červená turistická značka, vydáte-li se po ní směrem na Vlčí horu.
Ve vesnici se nachází řada drobných sakrálních památek a samozřejmě řada památek lidové architektury. Pro zdejší oblast jsou typické roubené chalupy s podstávkou (patro či střecha jsou neseny samostatnou konstrukcí). Na řadě z nich jsou zachovalé břidlicí bohatě zdobené štíty (tzv. lužické).
Za zmínku jistě stojí smírčí kříž. Ten stojí na místě, kde byl pohřben zahradník Engel. Roku 1642 byl v těchto místech chycen procházejícím švédským vojskem a jako údajný špion pro výstrahu rozčtvrcen. Ke kříži nevede žádná značená cesta. Dostanete se k němu tak, že kus za odbočkou na Šluknov zahnete na cestu vpravo (vede do kopce a jakoby zpět a vede okolo kováře). Cesta vás dovede až ke třem novějším domům a hned pře tím prvním uvidíte i kříž.
Vydáte-li se od rozcestníku po zelené značce, tak ještě než uhnete z hlavní silnice, upoutá jistě vaší pozornost mohutný strom vpravo ve svahu. Jedná se o památnou lípu malolistou. Strom je 25 metrů vysoký, obvod kmene je 605 cm a stáří asi 280 let.
Poslední zajímavost na kterou bych rád upozornil je morový sloup z roku 1682. Naleznete ho kousek dál po zelené značce, kousek za požární zbrojnicí. Sloup nestojí volně, ale je zabudován do nároží garáže.