Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Bruck an der Großglocknerstraße je pěkné, klidné a příjemné městečko, ležící pod alpskými velikány na okraji Národního parku Vysoké Taury, v nadmořské výšce okolo 755 metrů. Žije zde přibližně čtyři a půl tisíce obyvatel a našli bychom ho v okrese Zel lam See a spolkové zemi Salcbursko. Dnešní název obce pochází až z roku 1935 a vznikl v souvislosti s dokončením vysokohorské silnice Großglockner Hochalpenstraße, spojující svými 48 kilometry spolkové země Salcbursko a Korutany. Tato zpoplatněná silnice vás zavede i k vyhlídkovým plošinám ve výšce okolo 2.500 m.n.m. Historie tohoto městečka, které se původně jmenovalo Prugg in Pinzgrey, je však podstatně delší. Vždyť první písemná zmínka o něm pochází již z roku 1227 nebo snad dokonce 1040. Archeologické výzkumy v této oblasti však prokázali zdejší osídlení již ve starší době bronzové, stejně jako přítomnost starých Římanů i Keltů.
Kromě zmíněné hory Großglockner se v ulicích městečka na silničních ukazatelích setkáte také se známými názvy středisek typu Villachu nebo „čtyřmůstkového“ Bischofshofenu. Z Bruck an der Großglocknerstraße je dobře dosažitelný také Kaprun a relativně nedaleko se nachází také italská nebo slovinská hranice. A přímo na zdejším slavném mostu si můžete přečíst spoustu zajímavostí o historii města a jeho pozoruhodnostech, včetně popisu nálezů z archeologických výzkumů. K dispozici je němčina i angličtina. A vedle mostu dávejte pozor, mohli byste zakopnout o nultý kilometrovník (Der Kilometerstein „O“) Großglocknerské vysokohorské silnice. Tento most přes řeku Salzach se stal také součástí městského znaku a ve výběru porazil jiný symbol obce – gotickou Madonu. Tento městský erb je snad oficiálně používán až od roku 1976.
Současné město tvoří několik dříve samostatných obcí (z těch větších jmenujme alespoň Fischhorn, Hauserdorf, Hundsdorf, Krössenbach, Pichl nebo Sankt Georgen) a tak se nelze divit, že na jeho území najdeme také několik historických památek. Za zmínku stojí minimálně – v centru městečka se nacházející - farní a poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie (neogotická stavba skrývá ve svém interiéru krásnou Madonu z roku 1500), františkánský kostel sv. Antonína Paduánského v Hunsdorfu, farní kostel sv. Jiří v Sankt. Georgen (původní gotický křídlový oltář) nebo zámky Fischhorn a Heuberg.
V okolí městečka najdete také přírodní památky, vzácné stromy i rostliny a hlavně množství mezinárodně uznávaných a kladně hodnocených kempů, hotelů, penzionů, a hostinců. V každém případě však mělo pro Bruck an der Großglocknerstraße největší význam vybudování již zmíněné vysokohorské silnice (v letech 1930 až 1935), na které se dokonce hned v letech 1935, 1938 a 1939 konaly závody automobilů. To přineslo i negativní jevy v podobě množství vozidel v uličkách městečka. Proto byl v roce 1981 zprovozněn jeho obchvat.
Pro turisty z České republiky je jistě potěšitelná informace, že zde seženete i ubytování v českém (hanáckém) penzionu, s českou obsluhou, českou kuchyní a českým pivem (Plzeň). Nedaleko odsud nalezneme také malé a příjemné lázně Bad Fusch.